SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Bosna je nestabilná a ovládajú ju islamisti, povedala chorvátska prezidentka

Bosniak Sefik Džaferović označil výrok za súčasť propagandy Záhrebu, ktorá má prvky fašizmu.

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová. (Zdroj: TASR/Michal Svítok)

JERUZALEM - Bosna a Hercegovina je veľmi nestabilná krajina a do istej miery ju prevzali ľudia, ktorí majú väzby na Irán a teroristické organizácie. Vyhlásila to chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová pri príležitosti štátnej návštevy Izraela. Členovia kolektívnej hlavy bosnianskeho štátu označili výrok za propagandu a fašizmus, píše server idnes.cz.

"(Bosniansky) štát teraz kontroluje militantný islam, ktorý prevláda pri tvorbe verejnej mienky," povedala podľa denníka The Jerusalem Post Kitarovičová bez ďalšieho upresnenia po rokovaní so svojím izraelským náprotivkom Reuvenom Rivlinom.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred viac ako dvoma rokmi Kitarovičová uviedla, že sa do Bosny vracia "niekoľko tisíc" bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát a že je potrebné "pozrieť sa pravde do očí" a byť si vedomý rizika, ktoré títo ľudia predstavujú.

Reagovala vtedy na slová bosnianskeho ministra bezpečnosti Dragana Mektica, podľa ktorého sú informácie o rastúcom nebezpečenstve radikálneho islamu v Bosne "lživé a nepodložené".

Člen trojčlenného prezídia Bosny a Hercegoviny Željko Komšić, ktorý bol zvolený ako zástupca chorvátskeho národa v tejto krajine, podľa serveru Klix.ba povedal, že je očividné, že nestabilná nie je Bosna, ale sama Kitarovičová.

Sefik Džaferović, ktorý v prezídiu zastupuje Bosniakov, označil výrok za súčasť propagandy Záhrebu, ktorá má prvky fašizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezávislý spravodajský server žurnálu tento rok v marci prišiel s odhalením, že chorvátske tajné služby sú podozrivé z prípravy zmareného sprisahania v Bosne, pri ktorom údajne chceli dostať do tamojších mešít zbrane a výbušniny. Podľa dokumentov bosnianskych bezpečnostných služieb bolo zmyslom týchto akcií potvrdiť obvinenia vyslovená Kitarovičovou, ktorá okrem iného vyhlásila, že "Bosna a Hercegovina je hniezdo terorizmu".

Vplyv Iránu, ako aj spojenie bosenských politikov s teroristickými organizáciami, je v Bosne predmetom neutíchajúcich diskusií a podľa stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL) tiež mnohých konšpiračných teórií.

Debaty majú svoj základ v tom, že mnohé islamské krajiny vrátane Iránu finančne aj vojensky podporovali moslimských Bosniakov počas vojny v 90. rokoch. Konšpiračné teórie sú obľúbené najmä v chorvátskych a srbských nacionalistických kruhoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Moslimská komunita tvorí v Bosne a Hercegovine asi 40 percent z 3,8 milióna obyvateľov. Jej členovia sú v zásade umiernenými vyznávači islamu. Niektorí však prijali radikálnejšie vyznania, inšpirované sunnitskou fundamentálnou formou islamu, ktorá je štátnou ideológiou v Saudskej Arábii. Podľa odhadov je v Bosne dohromady niekoľko tisíc vyznávačov wahhábismu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 11 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h