SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
ZAHRANNIČIE

Stála za útokom na Dvojičky Saudská Arábia? Väzeň z Guantanáma by to mohol potvrdiť

Strojca útokov z 11. septembra dal najavo ochotu svedčiť výmenou za život.

Trosky dvojičiek.Trosky dvojičiek. (Zdroj: TASR/AP)

Päťdesiatpäťročný Chálid Šajch Muhammad, ktorý bol zrejme hlavným strojcom útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001, by mohol byť ochotný vypovedať výmenou za to, že nebude čeliť trestu smrti, píše server novinky.cz.

Ťažiť by z toho mohli rodiny obetí, ktoré žalujú Saudskú Arábiu kvôli údajnému zapojenie do útoku, uviedla stanica CNBC. Práve zástupcovia týchto rodín sa na Muhammada obrátili.

Právnici obetí by radi Chálida šejka Muhammada, ktorý je väznený v tábore na základni Guantánamo, predvolali ako svedka, ktorý by hovoril o zapojení Saudskej Arábie. Muhammadovi právnici však uviedli, že sa v tejto chvíli nezapoja do civilného sporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho advokáti v liste dodali, že "hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie je hrozba absolútneho trestu zo strany žaloby". "Oveľa širšej spolupráce by bola možná v prípade absencie možného trestu smrti," dodali Muhammadovi advokátovi v liste, o ktorom ako prvý informoval v pondelok denník The Wall Street Journal.

Zástupca pozostalých James Kreindler stanici CNBS povedal, že nevie, či je ponuka reálna: "Neviem, či bude spolupracovať."

Vysvetlil, že sa s Mohamedovými advokátmi zástupcovia rodín obetí spojili, pretože chcú získať všetky dokumenty o zapojenie Saudskej Arábie do útokov z 11. septembra. "Som veľký optimista v tom, že rodiny pozostalých z 11. septembra vyhrajú spor so Saudskou Arábiou," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší z právnikov zastupujúci pozostalých Robert Haefele tiež nevie, či je ponuka úprimná, ale dodal, že "rodiny obetí nemienia nechať žiadny kameň neobráteným".

Muhammad je na Guantáname väznený skoro 13 rokov. Doteraz ani nebol stanovený dátum začatia procesu. V roku 2012 bol po predbežných vypočutiach zastavený vojenský súd, pred ktorým mal stáť.

Chálid Šajch Muhammad bol podrobený opakovaným rozšíreným výsluchovým metódam, ako CIA decentne označovala mučenia. Waterboardingu, ako sa označovalo simulované mučenia, bol podrobený skoro dvestokrát.

Na odklady procesu sa sťažuje tiež obhajcu iného obvineného Alího Abdula Azíza Alího. Upozornil žalujúcu stranu, že sa mu zhoršuje pamäť a kognitívne schopnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.