SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
ZAHRANNIČIE

Stála za útokom na Dvojičky Saudská Arábia? Väzeň z Guantanáma by to mohol potvrdiť

Strojca útokov z 11. septembra dal najavo ochotu svedčiť výmenou za život.

Trosky dvojičiek.Trosky dvojičiek. (Zdroj: TASR/AP)

Päťdesiatpäťročný Chálid Šajch Muhammad, ktorý bol zrejme hlavným strojcom útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001, by mohol byť ochotný vypovedať výmenou za to, že nebude čeliť trestu smrti, píše server novinky.cz.

Ťažiť by z toho mohli rodiny obetí, ktoré žalujú Saudskú Arábiu kvôli údajnému zapojenie do útoku, uviedla stanica CNBC. Práve zástupcovia týchto rodín sa na Muhammada obrátili.

Právnici obetí by radi Chálida šejka Muhammada, ktorý je väznený v tábore na základni Guantánamo, predvolali ako svedka, ktorý by hovoril o zapojení Saudskej Arábie. Muhammadovi právnici však uviedli, že sa v tejto chvíli nezapoja do civilného sporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho advokáti v liste dodali, že "hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie je hrozba absolútneho trestu zo strany žaloby". "Oveľa širšej spolupráce by bola možná v prípade absencie možného trestu smrti," dodali Muhammadovi advokátovi v liste, o ktorom ako prvý informoval v pondelok denník The Wall Street Journal.

Zástupca pozostalých James Kreindler stanici CNBS povedal, že nevie, či je ponuka reálna: "Neviem, či bude spolupracovať."

Vysvetlil, že sa s Mohamedovými advokátmi zástupcovia rodín obetí spojili, pretože chcú získať všetky dokumenty o zapojenie Saudskej Arábie do útokov z 11. septembra. "Som veľký optimista v tom, že rodiny pozostalých z 11. septembra vyhrajú spor so Saudskou Arábiou," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší z právnikov zastupujúci pozostalých Robert Haefele tiež nevie, či je ponuka úprimná, ale dodal, že "rodiny obetí nemienia nechať žiadny kameň neobráteným".

Muhammad je na Guantáname väznený skoro 13 rokov. Doteraz ani nebol stanovený dátum začatia procesu. V roku 2012 bol po predbežných vypočutiach zastavený vojenský súd, pred ktorým mal stáť.

Chálid Šajch Muhammad bol podrobený opakovaným rozšíreným výsluchovým metódam, ako CIA decentne označovala mučenia. Waterboardingu, ako sa označovalo simulované mučenia, bol podrobený skoro dvestokrát.

Na odklady procesu sa sťažuje tiež obhajcu iného obvineného Alího Abdula Azíza Alího. Upozornil žalujúcu stranu, že sa mu zhoršuje pamäť a kognitívne schopnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

7 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

8 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

12 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

15 h