SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Stála za útokom na Dvojičky Saudská Arábia? Väzeň z Guantanáma by to mohol potvrdiť

Strojca útokov z 11. septembra dal najavo ochotu svedčiť výmenou za život.

Trosky dvojičiek.Trosky dvojičiek. (Zdroj: TASR/AP)

Päťdesiatpäťročný Chálid Šajch Muhammad, ktorý bol zrejme hlavným strojcom útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001, by mohol byť ochotný vypovedať výmenou za to, že nebude čeliť trestu smrti, píše server novinky.cz.

Ťažiť by z toho mohli rodiny obetí, ktoré žalujú Saudskú Arábiu kvôli údajnému zapojenie do útoku, uviedla stanica CNBC. Práve zástupcovia týchto rodín sa na Muhammada obrátili.

Právnici obetí by radi Chálida šejka Muhammada, ktorý je väznený v tábore na základni Guantánamo, predvolali ako svedka, ktorý by hovoril o zapojení Saudskej Arábie. Muhammadovi právnici však uviedli, že sa v tejto chvíli nezapoja do civilného sporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho advokáti v liste dodali, že "hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie je hrozba absolútneho trestu zo strany žaloby". "Oveľa širšej spolupráce by bola možná v prípade absencie možného trestu smrti," dodali Muhammadovi advokátovi v liste, o ktorom ako prvý informoval v pondelok denník The Wall Street Journal.

Zástupca pozostalých James Kreindler stanici CNBS povedal, že nevie, či je ponuka reálna: "Neviem, či bude spolupracovať."

Vysvetlil, že sa s Mohamedovými advokátmi zástupcovia rodín obetí spojili, pretože chcú získať všetky dokumenty o zapojenie Saudskej Arábie do útokov z 11. septembra. "Som veľký optimista v tom, že rodiny pozostalých z 11. septembra vyhrajú spor so Saudskou Arábiou," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší z právnikov zastupujúci pozostalých Robert Haefele tiež nevie, či je ponuka úprimná, ale dodal, že "rodiny obetí nemienia nechať žiadny kameň neobráteným".

Muhammad je na Guantáname väznený skoro 13 rokov. Doteraz ani nebol stanovený dátum začatia procesu. V roku 2012 bol po predbežných vypočutiach zastavený vojenský súd, pred ktorým mal stáť.

Chálid Šajch Muhammad bol podrobený opakovaným rozšíreným výsluchovým metódam, ako CIA decentne označovala mučenia. Waterboardingu, ako sa označovalo simulované mučenia, bol podrobený skoro dvestokrát.

Na odklady procesu sa sťažuje tiež obhajcu iného obvineného Alího Abdula Azíza Alího. Upozornil žalujúcu stranu, že sa mu zhoršuje pamäť a kognitívne schopnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu