SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Stála za útokom na Dvojičky Saudská Arábia? Väzeň z Guantanáma by to mohol potvrdiť

Strojca útokov z 11. septembra dal najavo ochotu svedčiť výmenou za život.

Trosky dvojičiek.Trosky dvojičiek. (Zdroj: TASR/AP)

Päťdesiatpäťročný Chálid Šajch Muhammad, ktorý bol zrejme hlavným strojcom útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001, by mohol byť ochotný vypovedať výmenou za to, že nebude čeliť trestu smrti, píše server novinky.cz.

Ťažiť by z toho mohli rodiny obetí, ktoré žalujú Saudskú Arábiu kvôli údajnému zapojenie do útoku, uviedla stanica CNBC. Práve zástupcovia týchto rodín sa na Muhammada obrátili.

Právnici obetí by radi Chálida šejka Muhammada, ktorý je väznený v tábore na základni Guantánamo, predvolali ako svedka, ktorý by hovoril o zapojení Saudskej Arábie. Muhammadovi právnici však uviedli, že sa v tejto chvíli nezapoja do civilného sporu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho advokáti v liste dodali, že "hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie je hrozba absolútneho trestu zo strany žaloby". "Oveľa širšej spolupráce by bola možná v prípade absencie možného trestu smrti," dodali Muhammadovi advokátovi v liste, o ktorom ako prvý informoval v pondelok denník The Wall Street Journal.

Zástupca pozostalých James Kreindler stanici CNBS povedal, že nevie, či je ponuka reálna: "Neviem, či bude spolupracovať."

Vysvetlil, že sa s Mohamedovými advokátmi zástupcovia rodín obetí spojili, pretože chcú získať všetky dokumenty o zapojenie Saudskej Arábie do útokov z 11. septembra. "Som veľký optimista v tom, že rodiny pozostalých z 11. septembra vyhrajú spor so Saudskou Arábiou," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší z právnikov zastupujúci pozostalých Robert Haefele tiež nevie, či je ponuka úprimná, ale dodal, že "rodiny obetí nemienia nechať žiadny kameň neobráteným".

Muhammad je na Guantáname väznený skoro 13 rokov. Doteraz ani nebol stanovený dátum začatia procesu. V roku 2012 bol po predbežných vypočutiach zastavený vojenský súd, pred ktorým mal stáť.

Chálid Šajch Muhammad bol podrobený opakovaným rozšíreným výsluchovým metódam, ako CIA decentne označovala mučenia. Waterboardingu, ako sa označovalo simulované mučenia, bol podrobený skoro dvestokrát.

Na odklady procesu sa sťažuje tiež obhajcu iného obvineného Alího Abdula Azíza Alího. Upozornil žalujúcu stranu, že sa mu zhoršuje pamäť a kognitívne schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu