SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pred 600 rokmi sa začali husitské vojny

Prvá pražská defenestrácia stála na začiatku nábožensky motivovaného konfliktu, ktorý na roky ochromil české krajiny a dotkol sa aj Slovenska.

Novomestská radnica v Prahe, miesto defenestrácie z roku 1419.Novomestská radnica v Prahe, miesto defenestrácie z roku 1419. (Zdroj: Wikipedia)

Ten deň zanechal v dejinách výraznú pečať; odohral sa pred 600 rokmi, 30. júla 1419. Počas tzv. prvej pražskej defenestrácie dav vyhodil dvanástich protihusitských členov rady Nového Mesta Pražského vrátane richtára z okna radnice a povraždil ich.

Týmto činom sa začala husitská revolúcia. Zároveň na scénu vkročila osobnosť vojvodcu Jana Žižku.

„Aj keď pražská defenestrácia nebola v Európe prvou akciou svojho druhu, zatienila všetky predchádzajúce svojimi dramatickými dôsledkami,“ povedal český odborník na dejiny husitstva Petr Čornej.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá pražská defenestrácia bola vyústením napätej situácie, ktorá panovala v Čechách na sklonku vlády Václava IV. (1361-1419). Nespokojní stúpenci upáleného majstra Jána Husa sa búrili po celej krajine.

Český kráľ Václav IV., ktorý spočiatku sympatizoval s reformným hnutím Jana Husa, neskôr ustúpil tlaku Svätej stolice, ako aj rímskeho a uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského. Na Novomestskú radnicu dosadil nových konšelov, ktorí boli zaujatí proti husitom.

Zároveň nechal zatvoriť a uväzniť niekoľko účastníkov demonštrácií, protestujúcich proti zákazu svätého prijímania „pod obidvoma spôsobmi“. Išlo o prijímanie nielen hostie, ale aj vína, čo bol jeden zo základných znakov viery stúpencov Jana Husa.

Husitskí veriaci pod vedením radikálneho kazateľa Jána Želivského prišli 30. júla 1419 pred Novomestskú radnicu a žiadali richtára (purkmistra) Jana Podivínskeho a konšelov, aby prepustili husitských väzňov. Tí to odmietli, a tak dav zaútočil.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhnevaní ľudia vnikli na radnicu a povyhadzoval radných i ďalších svojich nepriateľov z okien radnice na dlažbu. Tí, ktorí pád prežili dobíjal dav na dlažbách pod oknami. Bolo zabitých trinásť ľudí, z nich jeden priamo na radnici.

Podrobný popis tejto krvavej nedele nájdeme napríklad aj v pasážach Starých letopisov českých: „Všetci tí ľudia v tej procesii boli veľmi pobúrení, vtrhli na radnicu a vyplienili ju. Všetkých a ešte niekoľko ďalších ukrutne, hanebne a bez milosti povraždili, pretože ich hádzali z okien dole na oštepy, sudlice, meče a kordy a toho, ktorý pri tom nevypustil dušu, hneď na mieste dorazili.“

Prvá pražská defenestrácia stála na začiatku husitských vojen, ktoré ochromili vývoj v českých krajinách na niekoľko rokov. Rímsky a uhorský kráľ Žigmund Luxemburský vypravil v rokoch 1420 až 1431 proti husitom dovedna päť križiackych výprav. Všetky však boli porazené. Husitské vojská viedol legendárny a nikdy neporazený vojvodca Ján Žižka z Trocnova.

Skryť Vypnúť reklamu

Po prvej pražskej defenestrácii (pojem vytvorený z latinských slov „de“ – „z“ a „fenestra“ – okno) uvádza historiografia ešte ďalšie, ktoré zažila Praha. Ide o defenestráciu z roku 1483, keď boli pri nepokojoch pražského obyvateľstva zvrhnutí protikališnícki konšeli, a defenestráciu z roku 1618, ktorá znamenala začiatok stavovského povstania a tridsaťročnej vojny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.
Slovensko

Rezort financií zatiaľ neplánuje predĺžiť čas pre odklad splátok úverov

Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, odborníci odporúčajú komunikovať s finančnou inštitúciou.

Ilustračné foto