SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Pred 600 rokmi sa začali husitské vojny

Prvá pražská defenestrácia stála na začiatku nábožensky motivovaného konfliktu, ktorý na roky ochromil české krajiny a dotkol sa aj Slovenska.

Novomestská radnica v Prahe, miesto defenestrácie z roku 1419.Novomestská radnica v Prahe, miesto defenestrácie z roku 1419. (Zdroj: Wikipedia)

Ten deň zanechal v dejinách výraznú pečať; odohral sa pred 600 rokmi, 30. júla 1419. Počas tzv. prvej pražskej defenestrácie dav vyhodil dvanástich protihusitských členov rady Nového Mesta Pražského vrátane richtára z okna radnice a povraždil ich.

Týmto činom sa začala husitská revolúcia. Zároveň na scénu vkročila osobnosť vojvodcu Jana Žižku.

„Aj keď pražská defenestrácia nebola v Európe prvou akciou svojho druhu, zatienila všetky predchádzajúce svojimi dramatickými dôsledkami,“ povedal český odborník na dejiny husitstva Petr Čornej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá pražská defenestrácia bola vyústením napätej situácie, ktorá panovala v Čechách na sklonku vlády Václava IV. (1361-1419). Nespokojní stúpenci upáleného majstra Jána Husa sa búrili po celej krajine.

Český kráľ Václav IV., ktorý spočiatku sympatizoval s reformným hnutím Jana Husa, neskôr ustúpil tlaku Svätej stolice, ako aj rímskeho a uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského. Na Novomestskú radnicu dosadil nových konšelov, ktorí boli zaujatí proti husitom.

Zároveň nechal zatvoriť a uväzniť niekoľko účastníkov demonštrácií, protestujúcich proti zákazu svätého prijímania „pod obidvoma spôsobmi“. Išlo o prijímanie nielen hostie, ale aj vína, čo bol jeden zo základných znakov viery stúpencov Jana Husa.

Husitskí veriaci pod vedením radikálneho kazateľa Jána Želivského prišli 30. júla 1419 pred Novomestskú radnicu a žiadali richtára (purkmistra) Jana Podivínskeho a konšelov, aby prepustili husitských väzňov. Tí to odmietli, a tak dav zaútočil.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhnevaní ľudia vnikli na radnicu a povyhadzoval radných i ďalších svojich nepriateľov z okien radnice na dlažbu. Tí, ktorí pád prežili dobíjal dav na dlažbách pod oknami. Bolo zabitých trinásť ľudí, z nich jeden priamo na radnici.

Podrobný popis tejto krvavej nedele nájdeme napríklad aj v pasážach Starých letopisov českých: „Všetci tí ľudia v tej procesii boli veľmi pobúrení, vtrhli na radnicu a vyplienili ju. Všetkých a ešte niekoľko ďalších ukrutne, hanebne a bez milosti povraždili, pretože ich hádzali z okien dole na oštepy, sudlice, meče a kordy a toho, ktorý pri tom nevypustil dušu, hneď na mieste dorazili.“

Prvá pražská defenestrácia stála na začiatku husitských vojen, ktoré ochromili vývoj v českých krajinách na niekoľko rokov. Rímsky a uhorský kráľ Žigmund Luxemburský vypravil v rokoch 1420 až 1431 proti husitom dovedna päť križiackych výprav. Všetky však boli porazené. Husitské vojská viedol legendárny a nikdy neporazený vojvodca Ján Žižka z Trocnova.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvej pražskej defenestrácii (pojem vytvorený z latinských slov „de“ – „z“ a „fenestra“ – okno) uvádza historiografia ešte ďalšie, ktoré zažila Praha. Ide o defenestráciu z roku 1483, keď boli pri nepokojoch pražského obyvateľstva zvrhnutí protikališnícki konšeli, a defenestráciu z roku 1618, ktorá znamenala začiatok stavovského povstania a tridsaťročnej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu