SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Holandsku začal platiť tzv. protiburkový zákon

Zahaľovanie tváre je zakázané vo verejnej doprave, vládnych budovách, nemocniciach a školách. Islamisti však ohlásili, že udelené pokuty budú refundovať.

Ako vyzerá žena v burke, názorne predviedla v roku 2017 Pauline Hansonová, senátorka za antiimigračnú stranu One Nation, v austrálskom parlamente.Ako vyzerá žena v burke, názorne predviedla v roku 2017 Pauline Hansonová, senátorka za antiimigračnú stranu One Nation, v austrálskom parlamente. (Zdroj: TASR)

Amsterdam – V Holandsku začal vo štvrtok 1. augusta 2019 platiť zákaz nosenia burky – tradičného odevu žien v niektorých moslimských krajinách, zahaľujúceho celú postavu len so sieťkovým otvorom na oči.

Zákaz nosenia odevu zahaľujúceho tvár na verejných priestranstvách sa uplatňuje na školách a univerzitách, ako aj v nemocniciach, vo vládnych budovách a v prostriedkoch verejnej dopravy.

Vynucovanie a sankcie

Ministerstvo vnútra nabáda miestne úrady a príslušné orgány, aby na uplatňovanie zákona dohliadali.

Skryť Vypnúť reklamu

Každú osobu, ktorá bude mať v uvedených priestoroch zahalenú tvár, policajti vyzvú, aby si ju odhalila. Inak jej môže byť odoprený vstup do verejných budov alebo môže dostať finančnú pokutu vo výške najmenej 150 eur.

Zákon sa okrem burky alebo nikábu (závoja zahaľujúceho okrem očí celú hlavu a tvár) týka aj celotvárových heliem alebo kukiel.

Účinok je otázny, objavil sa odpor

Agentúra DPA uviedla, že skutočné uplatňovanie tohto zákona je otázne, pretože niektoré mestá, úrady a nemocnice, ako aj niektorí prevádzkovatelia verejnej dopravy už povedali, že sa ním nebudú riadiť.

Moslimovia a ľudskoprávne organizácie proti zákonu namietajú a islamská politická strana v Rotterdame uviedla, že zaplatí pokutu 150 eur každému, koho prichytia pri jeho porušení.

Skryť Vypnúť reklamu

Nosenie šatiek zahaľujúcich tvár mnohí považujú za potláčanie ich základných slobôd žien islamom. Naopak, obhajcovia zahaľovania hovoria, že novoprijatý zákon porušuje slobodu vierovyznania.

Zákazy v EÚ

Prvou krajinou v Európe, kde podobný zákon prijali, bolo v roku 2011 Francúzsko. V Nemecku platia obmedzenia na zahaľovanie tváre iba ojedinele a vymedzene, napríklad pre výkon civilnej služby v spolkovej krajine Hesensko.

V Dánsku je takéto nariadenie v platnosti rok. Úrady za toto obdobie pokuty v sume 134 až 1 340 eur udelili v 39 prípadoch, z toho 22 ženám za nosenie burky alebo nikábu.

V Holandsku nosí podľa odhadov burku alebo nikáb pravidelne približne 150 žien.

Holandský Senát schválil tzv. „protiburkový zákon“ už vlani v júli, po 14 rokoch politických hádok a vytrvalej kampani pravicových strán.

Skryť Vypnúť reklamu

Zahaľovanie tváre na verejnosti je zákonom zakázané aj v ďalších členských krajinách EÚ – v Belgicku (od roku 2011), Bulharsku (2016), Dánsku (2018), Rakúsku (2017) a Taliansku (2004).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

2 h
Ilustračná fotografia.

Spolu vyšetrili vyše 135-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h
Vizualizácia roveru Perseverance, ktorý na Marse pristane budúci rok, ak pôjde všetko podľa plánu.

Prístroj robotického vozidla Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslík na inej planéte.

6 h
Premiér Eduard Heger.

Premiér Eduard Heger povedal, že zasahovanie do územnej integrity Ukrajiny vníma ako vážne porušenie medzinárodného práva.

7 h