SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Holandsku začal platiť tzv. protiburkový zákon

Zahaľovanie tváre je zakázané vo verejnej doprave, vládnych budovách, nemocniciach a školách. Islamisti však ohlásili, že udelené pokuty budú refundovať.

Ako vyzerá žena v burke, názorne predviedla v roku 2017 Pauline Hansonová, senátorka za antiimigračnú stranu One Nation, v austrálskom parlamente.Ako vyzerá žena v burke, názorne predviedla v roku 2017 Pauline Hansonová, senátorka za antiimigračnú stranu One Nation, v austrálskom parlamente. (Zdroj: TASR)

Amsterdam – V Holandsku začal vo štvrtok 1. augusta 2019 platiť zákaz nosenia burky – tradičného odevu žien v niektorých moslimských krajinách, zahaľujúceho celú postavu len so sieťkovým otvorom na oči.

Zákaz nosenia odevu zahaľujúceho tvár na verejných priestranstvách sa uplatňuje na školách a univerzitách, ako aj v nemocniciach, vo vládnych budovách a v prostriedkoch verejnej dopravy.

Vynucovanie a sankcie

Ministerstvo vnútra nabáda miestne úrady a príslušné orgány, aby na uplatňovanie zákona dohliadali.

Skryť Vypnúť reklamu

Každú osobu, ktorá bude mať v uvedených priestoroch zahalenú tvár, policajti vyzvú, aby si ju odhalila. Inak jej môže byť odoprený vstup do verejných budov alebo môže dostať finančnú pokutu vo výške najmenej 150 eur.

Zákon sa okrem burky alebo nikábu (závoja zahaľujúceho okrem očí celú hlavu a tvár) týka aj celotvárových heliem alebo kukiel.

Účinok je otázny, objavil sa odpor

Agentúra DPA uviedla, že skutočné uplatňovanie tohto zákona je otázne, pretože niektoré mestá, úrady a nemocnice, ako aj niektorí prevádzkovatelia verejnej dopravy už povedali, že sa ním nebudú riadiť.

Moslimovia a ľudskoprávne organizácie proti zákonu namietajú a islamská politická strana v Rotterdame uviedla, že zaplatí pokutu 150 eur každému, koho prichytia pri jeho porušení.

Skryť Vypnúť reklamu

Nosenie šatiek zahaľujúcich tvár mnohí považujú za potláčanie ich základných slobôd žien islamom. Naopak, obhajcovia zahaľovania hovoria, že novoprijatý zákon porušuje slobodu vierovyznania.

Zákazy v EÚ

Prvou krajinou v Európe, kde podobný zákon prijali, bolo v roku 2011 Francúzsko. V Nemecku platia obmedzenia na zahaľovanie tváre iba ojedinele a vymedzene, napríklad pre výkon civilnej služby v spolkovej krajine Hesensko.

V Dánsku je takéto nariadenie v platnosti rok. Úrady za toto obdobie pokuty v sume 134 až 1 340 eur udelili v 39 prípadoch, z toho 22 ženám za nosenie burky alebo nikábu.

V Holandsku nosí podľa odhadov burku alebo nikáb pravidelne približne 150 žien.

Holandský Senát schválil tzv. „protiburkový zákon“ už vlani v júli, po 14 rokoch politických hádok a vytrvalej kampani pravicových strán.

Skryť Vypnúť reklamu

Zahaľovanie tváre na verejnosti je zákonom zakázané aj v ďalších členských krajinách EÚ – v Belgicku (od roku 2011), Bulharsku (2016), Dánsku (2018), Rakúsku (2017) a Taliansku (2004).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).