SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

V Holandsku začal platiť tzv. protiburkový zákon

Zahaľovanie tváre je zakázané vo verejnej doprave, vládnych budovách, nemocniciach a školách. Islamisti však ohlásili, že udelené pokuty budú refundovať.

Ako vyzerá žena v burke, názorne predviedla v roku 2017 Pauline Hansonová, senátorka za antiimigračnú stranu One Nation, v austrálskom parlamente.Ako vyzerá žena v burke, názorne predviedla v roku 2017 Pauline Hansonová, senátorka za antiimigračnú stranu One Nation, v austrálskom parlamente. (Zdroj: TASR)

Amsterdam – V Holandsku začal vo štvrtok 1. augusta 2019 platiť zákaz nosenia burky – tradičného odevu žien v niektorých moslimských krajinách, zahaľujúceho celú postavu len so sieťkovým otvorom na oči.

Zákaz nosenia odevu zahaľujúceho tvár na verejných priestranstvách sa uplatňuje na školách a univerzitách, ako aj v nemocniciach, vo vládnych budovách a v prostriedkoch verejnej dopravy.

Vynucovanie a sankcie

Ministerstvo vnútra nabáda miestne úrady a príslušné orgány, aby na uplatňovanie zákona dohliadali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každú osobu, ktorá bude mať v uvedených priestoroch zahalenú tvár, policajti vyzvú, aby si ju odhalila. Inak jej môže byť odoprený vstup do verejných budov alebo môže dostať finančnú pokutu vo výške najmenej 150 eur.

Zákon sa okrem burky alebo nikábu (závoja zahaľujúceho okrem očí celú hlavu a tvár) týka aj celotvárových heliem alebo kukiel.

Účinok je otázny, objavil sa odpor

Agentúra DPA uviedla, že skutočné uplatňovanie tohto zákona je otázne, pretože niektoré mestá, úrady a nemocnice, ako aj niektorí prevádzkovatelia verejnej dopravy už povedali, že sa ním nebudú riadiť.

Moslimovia a ľudskoprávne organizácie proti zákonu namietajú a islamská politická strana v Rotterdame uviedla, že zaplatí pokutu 150 eur každému, koho prichytia pri jeho porušení.

SkryťVypnúť reklamu

Nosenie šatiek zahaľujúcich tvár mnohí považujú za potláčanie ich základných slobôd žien islamom. Naopak, obhajcovia zahaľovania hovoria, že novoprijatý zákon porušuje slobodu vierovyznania.

Zákazy v EÚ

Prvou krajinou v Európe, kde podobný zákon prijali, bolo v roku 2011 Francúzsko. V Nemecku platia obmedzenia na zahaľovanie tváre iba ojedinele a vymedzene, napríklad pre výkon civilnej služby v spolkovej krajine Hesensko.

V Dánsku je takéto nariadenie v platnosti rok. Úrady za toto obdobie pokuty v sume 134 až 1 340 eur udelili v 39 prípadoch, z toho 22 ženám za nosenie burky alebo nikábu.

V Holandsku nosí podľa odhadov burku alebo nikáb pravidelne približne 150 žien.

Holandský Senát schválil tzv. „protiburkový zákon“ už vlani v júli, po 14 rokoch politických hádok a vytrvalej kampani pravicových strán.

SkryťVypnúť reklamu

Zahaľovanie tváre na verejnosti je zákonom zakázané aj v ďalších členských krajinách EÚ – v Belgicku (od roku 2011), Bulharsku (2016), Dánsku (2018), Rakúsku (2017) a Taliansku (2004).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu