SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Najmenej sa na Slovensku zarába v Snine – o polovicu menej ako v Bratislave

Priemerný základný plat v najvýchodnejšom okrese je v hrubom 789 eur, v hlavnom meste 1 500 eur.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay / Luboš Houska)

Bratislava – Najväčší platový rozdiel na Slovensku je medzi Bratislavou a Sninou, ukázala analýza portálu Platy.sk.

Kým priemerný základný plat v okrese Snina predstavuje 789 eur v hrubom, mzda bratislavského zamestnanca je v priemere o 90 % vyššia. Ten má na výplatnej páske sumu približne 1 500 eur.

Mediány a krajné príjmové skupiny

Medián v hlavnom meste Slovenska predstavuje 1 400 eur. To znamená, že presná polovica ľudí zarába menej a polovica naopak viac.

V Snine je tento pomyselný stred omnoho nižší – 750 eur. Skupina najlepšie zarábajúcich tam v priemere nedosahuje ani bratislavský medián.

Skryť Vypnúť reklamu

Analýza portálu ukázala, že najhoršie zarábajúca desatina bratislavských zamestnancov zarobí menej ako 850 eur v hrubom.

„Keď sa pozrieme na túto spodnú platovú skupinu pracovníkov v Snine, môžeme vidieť, že ich mzda je na úrovni minimálnej mzdy. Tá predstavuje v tomto roku 520 eur v hrubom,“ uviedol portál.

Naopak, najlepšie platení zamestnanci v týchto končinách Slovenska majú základnú mzdu v priemere vyššiu ako 1 200 eur v hrubom. V prípade Bratislavy je to viac ako dvojnásobok – vyše 2 500 v hrubom.

Slabé a silné okresy

Zo širšieho pohľadu najmenej zarábajú ľudia v okresoch Prešovského kraja. Z desiatich je ich až sedem. „Okresy z najhoršie plateného kraja na Slovensku dopĺňa Poltár z Banskobystrického kraja, Turčianske Teplice zo Žilinského kraja a Sobrance z Košického kraja,“ priblížil portál.

Skryť Vypnúť reklamu

V rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú dve najväčšie mestá ako dva okresy.

Portál Platy.sk poukazuje aj na nevyrovnanosť prvých priečok v mzdovej top desiatke na Slovensku. „Rozdiel medzi hlavným mestom na prvom a Malackami na druhom mieste je až 257 eur. Niektorých môže prekvapiť aj rozdiel medzi Malackami a Trnavou, ktorý predstavuje 90 eur. Nasledujúce priečky sú už vyrovnanejšie,“ uviedol portál.

Pod Bratislavou sú sčítané údaje za jej päť obvodov, podobne pod Košicami sú to dokopy údaje za okresy Košice I, II, III, IV a Košice – okolie.

Spomedzi najlepšie platených okresov je až osem zo západného Slovenska, ktoré dopĺňajú ich len Košice a Žilina.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 6 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 9 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu