SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Výrobca stíhačiek F-16 dostal oficiálnu objednávku na 14 strojov pre Slovensko

Lockheed Martin zinkasuje za ich výrobu 800 miliónov dolárov, s výcvikom, logistikou a doplnkami nás budú stáť 1,6 miliardy eur.

F-16.F-16. (Zdroj: Lockheed Martin)

Bratislava – Americké ministerstvo obrany zadalo spoločnosti Lockheed Martin zákazku za 800 miliónov amerických dolárov na stíhačky F-16 pre Slovensko.

Kontrakt zahŕňa výrobu a podporu 14 strojov F-16 určených pre slovenskú armádu. Ako ďalej informuje Ministerstvo obrany USA, vyrábané budú v meste Greenville v Južnej Karolíne a celá zákazka by sa mala skompletizovať do 31. januára 2024.

Lockheed Martin tak za výrobu strojov F-16 pre slovenskú armádu zinkasuje podľa aktuálneho prepočtu zhruba 725 miliónov eur. Slovensko však americkej strane uhradí dovedna vyše 1,6 miliardy eur.

Skryť Vypnúť reklamu

V uvedenej cene je započítaná aj logistická podpora, výcvik pilotov a pozemného personálu v Spojených štátoch a munícia.

Otázny zostáva servis strojov, ktorý je podľa dostupných informácií zabezpečený na prvé dva roky, vrátane záručných opráv.

Zo 14 stíhačiek F-16 má byť 12 v jednomiestnej verzii a dve majú byť dvojmiestne tréningové stroje. Prvé štyri lietadlá dodajú v roku 2022, zvyšných desať o rok neskôr.

Vláda rozhodla o obstaraní nových stíhačiek ešte v júli 2018. Ministerstvo obrany SR zvažovalo okrem amerických strojov aj švédske Jas-39 Gripen. V prospech F-16 rozhodli väčšie operačné možnosti.

V USA sa bude pripravovať 22 slovenských pilotov a 160 príslušníkov pozemného personálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 4 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 5 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 7 h
Meteorit v posteli Kanaďanky.

Kanaďanka Ruth Hamiltonová sa druhýkrát narodila.


echo24.cz 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu