SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Metropolita Amfilohije: Srbská pravoslávna cirkev nikdy neuzná suverenitu Kosova

Amfilohije Radovič je biskupom jednotnej srbskej cirkvi pre Čiernu Horu. Kosovské vedenie označuje za zločincov.

Kosovská Mitrovica, kostol sv. Demetra.Kosovská Mitrovica, kostol sv. Demetra. (Zdroj: Wikipedia / Tiia Monto)

Belehrad – Srbská pravoslávna cirkev nikdy oficiálne neuzná provinciu Kosovo a Metohija za nezávislý štát, uviedol v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru TASS biskup a metropolita čiernohorsko-prímorský Amfilohije Radovič.

„Naša cirkev neprijala a nikdy neprijme nezávislosť Kosova alebo možnosti jeho rozdelenia. Pre cirkev je neprijateľné opustiť Dečani, Gračanicu a Peč. Nachádza sa tam všetka naša historická existencia,“ vyhlásil.

Zdevastovali aj vlastný ľud

Podľa najvyššieho duchovného Čiernej Hory je situácia v Kosove zúfalá nielen pre Srbov, ale aj pre Kosovčanov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tí, ktorí uchvátili moc v Kosove, sú hanbou pre celý úctyhodný albánsky národ. Zdevastovali vlastný ľud, dnes Albánci utekajú z Kosova a Metohije vo veľkom. Sú tam totiž pod morálnou i fyzickou hrozbou, žijú z pašovania drog. Zločiny, ktoré sa tam páchajú, sú nepredstaviteľné,“ uviedol.

Pokusy o nové delenie

Belehrad a Priština za uplynulý rok aktívne rokovali o kompromisnom riešení v súvislosti s úpravou hraníc a výmenou územia. Spojené štáty túto myšlienku podporili a presadzovali víziu finálnej dohody.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová však vyjadrila opačný postoj s tým, že všetky krajiny daného regiónu majú vyhliadky vstúpiť do európskej komunity v takej podobe, v akej sú.

Návrhy na rozdelenie autonómnej provincie Kosovo a Metohija pozdĺž etnických hraníc boli predložené už predtým, avšak Priština požadovala, aby sa to vzťahovalo aj k ďalším oblastiam Srbska vrátane južných samosprávnych obcí, kde Albánci tvoria značnú časť obyvateľstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Srbský prezident Aleksandar Vučič v máji vyhlásil, že myšlienka rozdeliť centrálne Srbsko a autonómnu provinciu Kosovo a Metohija neuspela. Poukázal na to, že proti tomuto rozštiepeniu bol Belehrad, ako aj medzinárodné spoločenstvo.

Súvisiaci článok Srbsko varuje pred vytvorením albánsko-kosovského štátu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu