SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Orbán po stretnutí chválil Leyenovú

Podľa neho rozumie strednej Európe a bude sa s ňou dať rozprávať o posielaní migrantov naspäť.

Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli. (Zdroj: Úrad predsedu vlády MR / Szecsődi Balázs)

Budapešť – Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý patrí ku kritikom Európskej únie a jej inštitúcií, sa prekvapivo pozitívne vyjadril o novozvolenej šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

S odvážnym myslením diskutovať o migrácii

Bývalá nemecká ministerka obrany, ktorá sa ujme riadenia komisie 1. novembra, je podľa Orbána „seriózna dáma s veľkými skúsenosťami a odvážnym myslením“, ktorá „rozumie tomu, čo sa deje v strednej Európe“.

Maďarský premiér sa tak vyjadril po návrate z Bruselu pre maďarskú štátnu televíziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Viktor Orbán je presvedčený, že Leyenová „nasmeruje diskusie o migrácii smerom k otázkam, kde sa dá očakávať pozitívny výsledok“, ako je napríklad ochrana vonkajších hraníc EÚ alebo potreba posielať naspäť migrantov, ktorí sa „dostali do Európy tak, že porušili pravidlá“.

Analytik: Má priaznivý postoj k V4

Analytik maďarského inštitútu Nézőpont Erik Tóth vidí pripravované návštevy Ursuly von der Leyenovej z hľadiska krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pozitívne.

Vo vysielaní verejnoprávnej televízie M1 upozornil, že budúca predsedníčka EK sa má stretnúť s vysokými predstaviteľmi krajín V4 a tieto schôdzky budú predchádzať jej stretnutiam so západoeurópskymi lídrami.

„Nová predsedníčka EK v priebehu uplynulých dvoch týždňov prejavila priaznivý postoj k V4 a krajinám strednej Európy viackrát, než tak urobil (doterajší predseda EK) Jean-Claude Juncker za celých päť rokov,“ zdôraznil maďarský analytik.

Skryť Vypnúť reklamu

Von der Leyenová sa podľa neho bude usilovať o zosúladenie západoeurópskych záujmov so záujmami krajín východnej a strednej Európy.

Fungovanie Komisie si nová predsedníčka predstavuje ako „stráženie dohôd“ a tomu bude zrejme podriaďovať aj túto svoju „nie politicky orientovanú“ prácu. Vďaka tomu sa medzi ňou a maďarským vedením môže začať vytvárať vzťah založený na dôvere, uzavrel Erik Tóth.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 11 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h