SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Orbán po stretnutí chválil Leyenovú

Podľa neho rozumie strednej Európe a bude sa s ňou dať rozprávať o posielaní migrantov naspäť.

Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli. (Zdroj: Úrad predsedu vlády MR / Szecsődi Balázs)

Budapešť – Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý patrí ku kritikom Európskej únie a jej inštitúcií, sa prekvapivo pozitívne vyjadril o novozvolenej šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

S odvážnym myslením diskutovať o migrácii

Bývalá nemecká ministerka obrany, ktorá sa ujme riadenia komisie 1. novembra, je podľa Orbána „seriózna dáma s veľkými skúsenosťami a odvážnym myslením“, ktorá „rozumie tomu, čo sa deje v strednej Európe“.

Maďarský premiér sa tak vyjadril po návrate z Bruselu pre maďarskú štátnu televíziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Viktor Orbán je presvedčený, že Leyenová „nasmeruje diskusie o migrácii smerom k otázkam, kde sa dá očakávať pozitívny výsledok“, ako je napríklad ochrana vonkajších hraníc EÚ alebo potreba posielať naspäť migrantov, ktorí sa „dostali do Európy tak, že porušili pravidlá“.

Analytik: Má priaznivý postoj k V4

Analytik maďarského inštitútu Nézőpont Erik Tóth vidí pripravované návštevy Ursuly von der Leyenovej z hľadiska krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pozitívne.

Vo vysielaní verejnoprávnej televízie M1 upozornil, že budúca predsedníčka EK sa má stretnúť s vysokými predstaviteľmi krajín V4 a tieto schôdzky budú predchádzať jej stretnutiam so západoeurópskymi lídrami.

„Nová predsedníčka EK v priebehu uplynulých dvoch týždňov prejavila priaznivý postoj k V4 a krajinám strednej Európy viackrát, než tak urobil (doterajší predseda EK) Jean-Claude Juncker za celých päť rokov,“ zdôraznil maďarský analytik.

Skryť Vypnúť reklamu

Von der Leyenová sa podľa neho bude usilovať o zosúladenie západoeurópskych záujmov so záujmami krajín východnej a strednej Európy.

Fungovanie Komisie si nová predsedníčka predstavuje ako „stráženie dohôd“ a tomu bude zrejme podriaďovať aj túto svoju „nie politicky orientovanú“ prácu. Vďaka tomu sa medzi ňou a maďarským vedením môže začať vytvárať vzťah založený na dôvere, uzavrel Erik Tóth.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

5 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

8 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

13 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

11 h