SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Orbán po stretnutí chválil Leyenovú

Podľa neho rozumie strednej Európe a bude sa s ňou dať rozprávať o posielaní migrantov naspäť.

Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli. (Zdroj: Úrad predsedu vlády MR / Szecsődi Balázs)

Budapešť – Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý patrí ku kritikom Európskej únie a jej inštitúcií, sa prekvapivo pozitívne vyjadril o novozvolenej šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

S odvážnym myslením diskutovať o migrácii

Bývalá nemecká ministerka obrany, ktorá sa ujme riadenia komisie 1. novembra, je podľa Orbána „seriózna dáma s veľkými skúsenosťami a odvážnym myslením“, ktorá „rozumie tomu, čo sa deje v strednej Európe“.

Maďarský premiér sa tak vyjadril po návrate z Bruselu pre maďarskú štátnu televíziu.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Orbán je presvedčený, že Leyenová „nasmeruje diskusie o migrácii smerom k otázkam, kde sa dá očakávať pozitívny výsledok“, ako je napríklad ochrana vonkajších hraníc EÚ alebo potreba posielať naspäť migrantov, ktorí sa „dostali do Európy tak, že porušili pravidlá“.

Analytik: Má priaznivý postoj k V4

Analytik maďarského inštitútu Nézőpont Erik Tóth vidí pripravované návštevy Ursuly von der Leyenovej z hľadiska krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pozitívne.

Vo vysielaní verejnoprávnej televízie M1 upozornil, že budúca predsedníčka EK sa má stretnúť s vysokými predstaviteľmi krajín V4 a tieto schôdzky budú predchádzať jej stretnutiam so západoeurópskymi lídrami.

„Nová predsedníčka EK v priebehu uplynulých dvoch týždňov prejavila priaznivý postoj k V4 a krajinám strednej Európy viackrát, než tak urobil (doterajší predseda EK) Jean-Claude Juncker za celých päť rokov,“ zdôraznil maďarský analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Von der Leyenová sa podľa neho bude usilovať o zosúladenie západoeurópskych záujmov so záujmami krajín východnej a strednej Európy.

Fungovanie Komisie si nová predsedníčka predstavuje ako „stráženie dohôd“ a tomu bude zrejme podriaďovať aj túto svoju „nie politicky orientovanú“ prácu. Vďaka tomu sa medzi ňou a maďarským vedením môže začať vytvárať vzťah založený na dôvere, uzavrel Erik Tóth.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu