SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Škôlka prednostne pre deti z obce? To nie je diskriminácia, potvrdila prokuratúra

Viazať prijímanie detí do materských škôl na ich trvalý pobyt nie je v rozpore s antidiskriminačným zákonom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Bratislava – Generálna prokuratúra SR nepovažuje za diskriminačné, ak obce pri prijímaní detí do materskej školy uprednostnia deti rodičov, ktorí v nej majú trvalý pobyt.

Vyplynulo to z listu GP SR adresovaného Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS). To o ňom informovalo v tlačovej správe.

ZMOS sa na prokuratúru obrátil, pretože medzi ním a ministerstvom školstva už dlhšie pretrváva nesúlad vo výklade zákona.

„Orgány prokuratúry nepovažujú za diskriminačné, ak obce pri rozhodovaní vo veciach prijímania detí do materských škôl a určovania výšky mesačného príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu nákladov za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou si vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach upravia podmienky tak, že preferujú deti a rodičov s trvalým pobytom na území obce, ktorá zriadi materskú školu,“ uviedla v liste prokuratúra.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo: Obec nemá dávať podmienky

Ministerstvo trvá na tom, že pri prednostnom prijímaní musia materské školy dodržať predovšetkým zákonné podmienky. Takými sú podľa neho napríklad dovŕšenie piateho roku veku dieťaťa alebo odloženie začiatku povinnej školskej dochádzky.

Ďalšie podmienky môže stanoviť len riaditeľ či riaditeľka materskej školy, nie jej zriaďovateľ, teda obec. Nesmú byť pritom v rozpore s platnou legislatívou, napríklad s antidiskriminačným zákonom.

Vyplynulo to z vyjadrenia, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor MŠ SR. Všeobecne záväzným nariadením môže obec určiť len výšku mesačného poplatku rodiča, tvrdí ministerstvo.

ZMOS: Samospráva sleduje záujmy obyvateľov

„Zákon o obecnom zriadení hovorí, že samospráva vykonáva svoju činnosť v záujme svojich obyvateľov. Zriaďovanie a rušenie materských škôl je samosprávnou (originálnou) kompetenciou miest a obcí. Teda z logiky veci vyplýva, že materskú školu si zriadi mesto alebo obec primárne pre svojich obyvateľov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS Zdenko Krajčír.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že výstavbu a prevádzku materských škôl hradí obec z vlastných príjmov.

„Ak im tieto príjmy nepostačujú, spravidla si mestá a obce pri výstavbe alebo modernizácii čerpajú úvery, ktoré potom musia zasa z vlastných príjmov splácať. Teda z miestnych daní a poplatkov obyvateľov alebo z výnosu daní fyzických osôb, ktoré mesto alebo obec dostávajú v závislosti od celkového počtu obyvateľov,“ vysvetlil Z. Krajčír.

Keď za vlastné, tak pre vlastné

Podľa neho by teda malo byť normálne, že ak sa občania mesta alebo obce rozhodli za vlastné peniaze postaviť si materskú školu, tak prednostne do nej prijmú „svoje“ deti a až potom budú prijímať deti z okolitých miest a obcí – ak to kapacitné možnosti dovolia.

„Je tiež logické, že ak občania investovali do výstavby z rozpočtu mesta alebo obce vlastné prostriedky – prípadne si na tento účel zobrala samospráva úver – môže byť mesačná výška čiastočnej úhrady nákladov za pobyt dieťaťa v škôlke nižšia ako úhrada za deti z okolitých obcí,“ argumentuje Krajčír.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejednotnosť súdov

Uvedeným problémom sa v minulosti zaoberal aj Najvyšší súd SR. Ten v apríli 2017 zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, podľa ktorého bolo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Banská Bystrica v rozpore s antidiskriminačným zákonom a s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Toto nariadenie viazalo totiž prijímanie detí do materských škôl a výšku poplatkov v škôlke práve na trvalý pobyt dieťaťa.

Najvyšší súd uvedené rozhodnutie zrušil a vrátil ho súdu na ďalšie konanie a rozhodnutie.

Podobné všeobecne záväzné nariadenia prijali aj ďalšie mestá a mestské časti, napríklad Prešov a bratislavská Petržalka, informoval hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Orbán na zhromaždení pri 65. výročí maďarskej kontrarevolúcie v roku 1956.

Maďarský premiér kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.


SITA/AP 13m
Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 23 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23 h
Švédsky raper Einár.

Einár bol držiteľ viacerých švédskych ocenení, v roku 2019 bol najhranejším na službe Spotify. Kamarátil sa s členmi miestnych gangov a bol známy aj svojimi verejnými roztržkami s inými švédskymi rapermi.


TASR 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu