SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Neustály vreskot ľavičiarov prináša éru politikov s hrošou kožou

Ak je všetko škandál, nič už potom nie je ozajstný škandál.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: fotolia)

Ak je všetko škandál, nič nie je škandál, začína svoju úvahu o pomeroch v politike komentátor Marian Kechlibar v článku Éra hroších koží uverejnenom na svojej stránke kechlibar.net.

Nový britský premiér Boris Johnson je typom politika, po ktorom akosi všetko stečie. Hoci v priebehu posledného mesiaca vyvinuli niektoré médiá mimoriadne úsilie, aby zdokumentovali a publikovali všetko, čo by mu mohlo poškodiť povesť, na výsledok internej straníckej voľby predsedu to vplyv nemalo.

Veľa ľudí si všíma podobnosti s politickou kariérou Donalda Trumpa. Ten za sebou po každom svojom komentári na Twitteri zanecháva šalejúce pandemónium besných hlasov, bez toho, aby mu to u voličov nejako uškodilo - jeho popularita je od nástupu do úradu nápadne stabilná a pohybuje sa už dva a pol roka v úzkom pásme medzi 40 a 45 percentami.

SkryťVypnúť reklamu

Nepovažujem to za náhodu, ale za logický dôsledok hysterizácie spoločnosti, spôsobené práve vládou jačiacich aktivistov na sociálnych sieťach, vysvetľuje Kechlibar. A skutočnosťou, že ich ideológia sa pozvoľna prelieva do väčších a mainstreamovejších médií.

Videné "woke" optikou sa v škandál dá pretaviť úplne čokoľvek. Ani vlastní spojenci nie sú pritom ušetrení.

Jeden ironický príklad z mnohých: nemecká hudobná skupina Feine Sahne Fischfillet je v podstate Antifa na javisku, natoľko prerastená s radikálnou ľavicovou scénou, že ju vo svojej správe spomenula aj nemecká kontrarozviedka (hlavným dôvodom bolo zrejme zverejnenie návodu na výrobu Molotovovho koktailu na stránkach skupiny - načasované krátko pred demonštráciou nacionalistickej strany NPD v Rostocku).

SkryťVypnúť reklamu

Avšak v roku 2013 urobil ich bubeník na pódiu tú chybu, že si v horúčave vyzliekol tričko. Prásk, ihneď na neho skočili feministky s tým, že ide o gesto utláčateľov; podstatou jeho ideozločinu bola skutočnosť, že podľa nemeckých zákonov môžu byť muži na verejnosti "hore bez", kým ženám je to mimo nuda pláže zakázané. Tým sa teda spotený muzikant dopustil bezohľadného využitia svojho mužského privilégia.

Tomuto javu hovorí pravicový bloger Roger Kimball ľavicová autofágia a za chvíľu sa k nemu ešte dostaneme. Ale na politickej scéne to pochopiteľne má nejaké následky. Vzniká tým určitý evolučný tlak, na pravici už veľmi zreteľne viditeľný.

Priemerní jedinci druhu Homo sapiens necítia žiadne potešenie byť terčom zúrivosti celých plukov fanatikov s penou u huby. Byť hromadne a hlasno nenávidený je pre normálneho človeka únavné a deprimujúce; preto tiež nátlaku aktivistov toľko ľudí a firiem podlieha.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade vedúcich politických funkcií potom opakovaná skúsenosť s tým, ako niekomu jeden-dva neopatrné výroky zničili kariéru, vedie k tomu, že normálni ľudia strácajú o takéto úrady záujem. Tým sa však uvoľnil značný priestor, ktorý môžu bez obáv zaplniť len dva typy osobností:

1. Nevýrazní jedinci bez kontroverzných názorov, osoby dosť často verejnosti neznáme až do chvíle, kým sa priblížia nejaké voľby a je potreba niekoho postaviť na kandidátku,

2. alebo politici s hrošou kožou, ktorí sa priamo vyžívajú v tom, že sú celoživotne sprevádzaní dedikovanými skupinami besniacich nepriateľov, a s chuťou ich dráždia k ďalším a ďalším prejavom hnevu. (Ak sa niekomu vybavili posledné prezidentské voľby v ČR, nemôžem mu to mať za zlé.)

Tento vývoj so sebou - okrem očakávateľnej polarizácie spoločnosti - nesie aj riziko znecitlivenia poslucháčov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je všetko škandál, nič nie je škandál.

V permanentnom mediálnom kriku spojenom gejzírom nálepiek "sexista, rasista, xenofób, neokolonialista, extrémista, mizogýn, morálne odporné indivíduum" stráca človek schopnosť spoznať, čo je skutočne vážny problém a čo nie.

Príliš veľa rituálnych záchvatov hnevu nad tým, že niekto napísal na Twitter niečo fuj-fuj škaredého, vedie k vyhasnutiu schopnosti rozlišovania a reakcie.

Malé prirovnanie: domáci požiarny alarm, ktorý spustí dvadsaťšesťkrát za deň, je horší ako nanič. V tej jednej situácii za dvadsať rokov, keď začne naozaj horieť, si poplach nevšimnete, pretože ste si na to pípanie dávno vyvinuli selektívnu hluchotu.

A preto mám z tohto vývoja mierne obavy. Na jednej strane ma teší, že voči tomuto hroznému javu vzniká nejaká prirodzená rezistencia. Na druhej strane nám oslabuje skôr užitočný varovný mechanizmus až k úplnej nepoužiteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Sľúbil som vám návrat k pojmu ľavicovej autofágie. Autofágia znamená "požieranie seba samého", asi ako pri tradičnom symbole Uroborosa.

Poviem teraz niečo, čo z pohľadu "pravičiara", uťahaného neustálymi inováciami na poli politickej korektnosti, bude asi prekvapivé: myslím si, že práve následkami politickej korektnosti, identitárnej politiky a podobne trpia oveľa viac samotní zástancovia ľavice ako tí druhí a že je to pre nich potenciálne fatálna slabina.

Prečo? Pretože boj ľavice s pravicou je len jedným z mnohých bojov, ktoré v politickej aréne prebiehajú. Ďalším a minimálne rovnako dôležitým bojom je boj o dominanciu v rámci skupiny samotnej - a to je presne ten boj, ktorým sa zavedená súťaž o to, kto je väčšia obeť a kto je väčší utláčateľ, zmenila na peklo.

SkryťVypnúť reklamu

Nikto totiž nedokáže stanoviť nejaký všeobecne prijateľný rebríček ukrivdených a ešte ukrivdenějších menšín, aj keď pokusy v tomto smere boli. Navyše je dosť jednoduché, najmä v oblasti pohlavia, podľa potreby si skonštruovať menšinu novú, ešte menšiu a utlačovanejšiu, teda cnostnejšiu a s väčším nárokom na politické bonusy.

Zápas o to, kto z takej plejády skupín trpí útlakom bielych heterosexuálnych šovinistov viac a kto menej, nemôže z princípu vygenerovať stabilné ekvilibrum.

Boj o dominanciu je tým pádom neutíchajúci a brutálny. Aktuálne to vyzerá, že na vrchole potravinovej pyramídy sú aktivisti-transsexuáli, o ktorých pred niekoľkými rokmi nebolo ani počuť; ale za päť rokov tam môže byť niekto úplne iný.

A s vŕškom pyramídy je spojený politický vplyv, priestor v médiách, granty, dobré pracovné miesta v priemysle diverzity, čiže veľmi žiaduce ciele.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže ozveny tejto ublíženeckej olympiády sa nesú ďaleko mimo arénu, v ktorej sa odohrávajú a kde si účastníci dávno zvykli na to, že každý deň vyrastá zo zeme ďalšia úroda nových tabu.

Napríklad k voličom, ktorí vnímajú situáciu úplne inak.

Rovnako malý príklad. V nedávnej televíznej debate jedenásti prezidentskí kandidáti Demokratickej strany zdvihli všetci ruku za to, aby bola ilegálnym imigrantom poskytovaná zdravotná starostlivosť z prostriedkov daňových poplatníkov.

Nemohli asi činiť inak, pretože ktokoľvek by tu ruku nechal dole, stal by sa v očiach aktivistov novým Hitlerom. Extra riziková situácia by bola, keby tam s tou rukou dole stál sám. Rozhodne bolo bezpečnejšie povedať "áno", nech si dotyčný o veci myslel čokoľvek; ušetril si tým veľké problémy s ľavým krídlom strany, teraz reprezentovaným týmito dámami.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže na širšiu americkú verejnosť tento posun k pozíciám krajnej ľavice veľmi dobre nepôsobí. Robiť z imigrácie morálne ultimátum (pekný výraz) je nebezpečná taktika, pretože niektorí nerozhodnutí voliči skoro určite povedia NIE, a môžu to byť práve nerozhodnutí voliči v dôležitých štátoch ("swing states").

Čo by z hľadiska volieb znamenalo "vyhratú bitku a prehratú vojnu".

Toto tiež vytvára istý evolučný tlak, ale zatiaľ nevidím, aký bude jeho výsledok. Vyvinúť si hrošiu kožu voči útokom svojich nominálnych spojencov je oveľa ťažšie ako voči svojim protivníkom.

Taký Salvini jednoducho volá zástancov Carol Racketeovej "nepriatelia" a vysmieva sa im. Ale čo má robiť trebárs tübingenský starosta Boris Palmer, ktorého chcú zo strany Zelených vyhnať vlastní kolegovia?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu