SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Zadržané ženy bojovníkov Islamského štátu vyberajú peniaze na internete. Aj na úteky

Kampane cielia do Európy. Maskujú ich rôznymi názvami ako Medové týždne vo Viedni alebo boxerský zápas.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

DAMAŠEK - Ženy zadržané v sýrskom tábore pre rodiny bojovníkov islamského štátu prišli na spôsob, ako si privyrobiť peniaze. Prostredníctvom crowdfundingovej kampane vybrali na internete tisíce eur, píše server idnes.cz.

Môžu si za ne kúpiť potraviny alebo sa nechať prepašovať von z tábora. Zbierka cieli na sympatizantov z Európy, odkiaľ mnoho miestnych žien pochádza.

Fundraisingovú kampaň nazvanú "Spravodlivosť pre sestry" podľa britského denníka The Independent spustil minulý mesiac sprostredkovateľ v Nemecku a je zameraná na podporovateľov Islamského štátu (IS) z radov Európanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zbierka sa objavila uprostred rastúcich obáv z radikalizácie v tábore al-Hol na severovýchode Sýrie, v ktorom žijú tisíce žien podozrivých z členstva v IS a ich deti. Mnohé z nich sú tejto teroristickej organizácii stále verné.

Bezpečnostné služby po celom svete sa obávajú, že by sa ich radikalizovaní občania zadržaní v Sýrii nakoniec mohli vrátiť späť do vlasti.

Britská vláda napríklad vyhlásila, že návrat žien predstavuje rovnaké bezpečnostné riziko ako návrat mužských bojovníkov.

Kampaň "Spravodlivosť pre sestry" je podľa The Independentu jedným z dvoch známych prípadov, keď sa niekto pokúsil získať týmto spôsobom financie pre ženy v al-Hol. Druhý z nich bol výslovne zameraný na získanie prostriedkov na zaplatenie pašerákov, ktorí by ženám pomohli z tábora utiecť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa expertov by mohli zhoršujúce sa podmienky v tábore prispieť k ďalším podobným fundraisingovým projektom. Zbierka "Spravodlivosť pre sestry" odštartovala minulý mesiac, keď sa na šifrovanej komunikačnej sieti Telegram začali v chatoch napojených na Islamský štát objavovať odkazy v arabčine, nemčine a angličtine napísané ženami z al-Hol.

Život v rukách neveriacich je ťažký, sťažujú sa ženy

Najčastejšie sa sťažovali na zlé podmienky v tábore.

"Život v rukách neveriacich nie je ľahký. Potrebujeme vodu, elektrinu a finančnú pomoc. Veľa detí a žien je podvyživených a potrebujú ovocie, zeleninu a mlieko. Všetko je k dostaniu, ale mnoho sestier si to nemôže dovoliť," píše sa v jednom liste.

Ženy zdieľali aj fotografie, ktoré podľa nich pochádza z tábora. Na jednej snímke drží štvorica postáv zahalených v čiernom transparenty, na ktorých sú napísané heslá: "Osloboďte väzňa. Vaše sestry v al-Hol "alebo" Nemecko ".

SkryťVypnúť reklamu

Medové týždne vo Viedni alebo boxerský zápas

Účastníci diskusie na Telegrame zdieľali odkaz na online finančné zbierky na portáli PayPal, v ktorých sa vybralo viac ako 3 000 eur. Finálna suma ale bude vyššia, pretože sa nepodarilo odhaliť všetky zbierky.

Kampane navyše kvôli nebezpečenstvu odhalenia nesú kódové označenie, napríklad "Medové týždne vo Viedni" alebo "Boxerský zápas". Organizátori zbierok tiež varovali, aby darcovia nepoužívali islamskej výrazy.

Spoločnosť PayPal uviedla, že nemôže komentovať konkrétne prípady.

"Berieme vážne našu zodpovednosť za zabezpečenie pohybu peňazí po celom svete v súlade so zákonmi a predpismi. Pokiaľ nájdeme dôkazy o akomkoľvek porušení našich pravidiel alebo vnútroštátnych zákonov, podnikneme príslušné opatrenia," uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci tvorcovia zbierky tvrdili, že finančné prostriedky pôjdu na nákup jedla, môžu poslúžiť tiež práve k úteku. O to sa pokúsila predchádzajúca kampaň "Osloboďte ženské väzenkyne", ktorú usporiadali priaznivci Al-Káidy. Tí teraz tvrdia, že von z tábora už dostali štyri ženy. Za oslobodenie každej z nich ale museli pašerákom zaplatiť 8 000 dolárov.

Hoci nie je jasné, akým spôsobom sa ženám podarilo z tábora utiecť, podľa expertov k tomu dochádza.

"Je to neuveriteľne drahé, stojí to tisíce dolárov. Len málokto si môže dovoliť odísť. Niektorým ženám sa to však podarilo," opisuje výskumníčka Elizabeth Tsurková z Fóra pre regionálne myslenie.

V tábore al-Hol žije v súčasnosti asi 70 000 žien a detí, ktoré boli zadržané začiatkom roku po opustení poslednej bašty IS.

SkryťVypnúť reklamu

Tábor v súčasnosti riadia Sýrske demokratické sily (SDF) a arabsko-kurdské milície podporované USA. Väčšina zadržaných pochádza zo Sýrie alebo Iraku, približne 11 000 z nich sú cudzinci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu