SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Kde sa najviac vraždí v USA? Štatistika robí vrásky demokratom

Z desiatich miest s najväčším počtom vrážd má desať demokratického starostu. A to nie iba dnes, ale dlhodobo.

Polícia v blízkosti streľby v Baltimore.Polícia v blízkosti streľby v Baltimore. (Zdroj: SITA/AP)

Jeden z posledných sporov okolo Trumpových tweetov nie je podľa môjho názoru náhodný. Ide o to, získať nejaké černošské hlasy, píše komentátor Marian Kechlibar v článku O krysami zamorenom Baltimore uverejnenom na jeho stránke kechlibar.net.

Kongresman za mesto Baltimore, Elijah Cummings (Demokratická strana), sa vypravil na americko-mexickú hranicu a tvrdo tam kritizoval postup americkej pohraničnej stráže voči migrantom prichádzajúcim od juhu.

Americký prezident Trump podľa svojho zvyku odpovedal protiútokom: označil Cummingsov okrsok za "nechutný, krysami a hlodavce zamorený bordel, kde žiadna ľudská bytosť nechce žiť" a dodal, že Cummings za tento stav nesie zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následný ohňostroj urazených výkrikov zvnútra demokratickej strany môžeme v pokoji vynechať, písať totiž po stýkrát o tom, že nálepka "rasizmus" sa zneužíva v miere ďaleko presahujúce jeho legitímne použitie, by bolo plytvanie časom.

(Zhodou okolností vlani nakrútili primátorku mesta Baltimore, ako sa sťažuje na zamorenie niektorých štvrtí krysami a na zdochliny povaľujúce sa po uliciach. A ľavicový demokrat Bernie Sanders opísal v roku 2015 Baltimore ako "tretí svet". Nevšimol som si, že by ich niekto obviňoval z rasizmu.)

Zaujímavé je však podľa môjho názoru smerovanie celého Trumpovho útoku. Myslím si, že mu ide o zvýšenie podpory medzi černochmi, a že v tomto smere má určitú šancu. Zrovna mesta ako Baltimore sú z tohto hľadiska Achillovou pätou demokratov, píše Kechlibar.

SkryťVypnúť reklamu

Neviem o žiadnej spoľahlivej štatistike množstva hlodavcov, ktoré obývajú americké mestá, ale pre posúdenie kvality života môžeme použiť inú štatistiku, a to sú údaje o zločinnosti.

Všeobecne sa u nás vie, že v USA sa pácha pomerne dosť vrážd. Svetovým štandardom je počítať úmyselné nezákonné zabíjanie na 100 000 obyvateľov (nezákonné preto, že ak zastrelí obeť zločinca v nutnej obrane, zvyčajne sa takáto smrť nezahŕňa do štatistík, to isté platí pre streľbu zo strany polície, ak bola oprávnená). USA so svojou hodnotou 5,3 zaujíma v zozname 89. priečku.

Väčšina európskych štátov sa nachádza ďaleko nižšie v rebríčku. Na Slovensku je to viac ako trikrát menšie číslo (1,5), v Českej republike je vrážd takmer desaťkrát menej (0,60) ako v Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Stretol som už dosť ľudí, ktoré z toho vyvodzujú akúsi nadradenosť Európanov voči Američanom a domnievajú sa, že rozdiel je spôsobený hlavne ľahkou dostupnosťou zbraní.

Nuž, jedno číslo pokrývajúce celé Spojené štáty nie je príliš vypovedajúca hodnota.

V realite je násilná kriminalita v USA extrémne nerovnomerného geografického rozdelenia.

Existuje rad dedinský okresov, kde sa stane vražda raz za niekoľko rokov, hoci kdejaká farmárska babička má na nočnom stolíku Desert Eagle. Potom tiež existujú niektoré príšerná mesta, v ktorých sa vraždí podobne často ako v neslávne známe Juhoafrickej republike.

Dohromady tak vznikne dosť vysoký celoštátny priemer,zmiešavajúci fakticky vojnové hodnoty v notorických, gangami ovládaných getách, s úplným pokojom kdesi v rurálnej Montane.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa pozrieme na zoznam amerických miest podľa kriminality a zoradíme si ho podľa stĺpca "Murder and Nonnegligent Manslaughter" (vražda a úmyselné zabitie), vypadne nám dosť jasne, kam je lepšie nejazdiť na dovolenku. A práve to Cummingsovo mesto Baltimore tu zaujíma druhú priečku.

Vo svetovom meradle hrá Baltimore rovnakú ligu ako Kapské Mesto alebo veľké brazílskej metropoly. Nemožno teda povedať, že by Trump bol vo svojom nelichotivom popise mimo, hoci išlo určite o trochu nediplomatické vyjadrenie.

Mestá na špičke rebríčka majú však spoločné ešte niečo. Napospol tam už dlhé roky vládnu demokrati. Dal som dokopy túto tabuľku starostov a kongresmanov pre desať najviac vražedných miest v USA. Údaje o straníckej príslušnosti bývalých starostov a kongresmanov som bral z Wikipédie, ktorá ich má veľmi dobre zmapované.

SkryťVypnúť reklamu

Tu je teda rebríček aj so straníckou príslušnosťou starostu a dĺžkou mandátov:

1. St. Louis, Missouri - 66,07 - Demokratická strana (1949-dodnes, 70 rokov)

2. Baltimore, Maryland - 55,77 - Demokratická strana (1967-dodnes, 52 rokov)

3. Detroit, Michigan - 39,80 - Demokratická strana (1962-dodnes, 57 rokov)

4. New Orleans, Louisiana - 39,50 - Demokratická strana (1872-dodnes, 147 rokov)

5. Baton Rouge, Louisiana - 38,26 - Demokratická strana (2005-dodnes, 14 rokov)

6. Kansas City, Missouri - 30,93 - Demokratická strana (1991-dodnes, 28 rokov)

7. Cleveland, Ohio - 27,77 - Demokratická strana (1990-dodnes, 29 rokov)

8. Memphis, Tennessee - 27,73 - Demokratická strana (1982-dodnes, 37 rokov)

9. Newark, New Jersey - 27,14 - Demokratická strana (1953-dodnes, 66 rokov)

SkryťVypnúť reklamu

10. Chicago, Illinois - 24,13 - Demokratická strana (1931-dodnes, 88 rokov)

Asi tiež vidíte istú koreláciu. A práve tá je pre demokratov slabým miestom, na ktoré sa dá útočiť. Ak vládne vaša strana v nejakom meste už celé generácie, ťažko sa môžete tváriť, že za tento trúchlivý stav vecí nenesiete žiadnu zodpovednosť. A práve na to sa zrejme Trump snaží tamojšej voliča upozorniť.

Černošské hlasy tradične platia za predurčené demokratom; republikánski kandidáti v tomto storočí nikdy neprekročili 11 percent.

Ako vidíme, Trump získal v roku 2016 len osem percent čiernych hlasov. Avšak práve DJT nepatrí k ľuďom, ktorí by sa vo svojich úvahách nechali obmedzovať tým, čo sa vždy robilo a čo sa nikdy nerobilo.

Súčasné ekonomické pomery mu nahrávajú v tom zmysle, že nezamestnanosť je veľmi nízka, a to aj medzi černochmi. Ak začne navyše na verejnosti pretriasať tému "prečo stále volíte demokratov, keď ani po desiatkach rokov nedokázali zaistiť bezpečie vo štvrtiach, kde bývate", môže to mať merateľný efekt na volebné výsledky. Treba len v jednotkách percent, ale predsa.

SkryťVypnúť reklamu

Dvanásť percent čiernych hlasov by pre znovuzvolenie Trumpa do úradu bolo citeľne lepších ako osem, a vyzerá to, že republikáni sa o takéto zlepšenie budú snažiť.

V americkom volebnom systéme, v ktorom výsledky prezidentských volieb silne závisia od viacerých tzv. Swing states (tj. Štátoch, ktoré nemajú jasnú väčšinu ani republikánov, ani demokratov), ​​na posunoch o jednotky percent veľmi záleží - ak sú to posuny v správnych lokalitách.

V minulých voľbách roku 2016 vyhral Trump niektoré štáty (napr. Pennsylvániu alebo Wisconsin) len veľmi tesným pomerom, pod 1 percento rozdielu. Aj drobné zmeny vo voličských preferenciách tak môžu viesť k tomu, či tieto štáty v roku 2020 pripadnú Trumpovi či jeho demokratickému protikandidátovi.

A s nimi aj hlasy v zbore voliteľov, ktorý o budúcom prezidentovi rozhoduje.

SkryťVypnúť reklamu

Demokrati pri predvolebnej agitácii často argumentujú černošským voličom, že voči zvyšku Ameriky žijú v relatívnej biede.

Pokiaľ však viem, zatiaľ žiadny republikánsky protikandidát neskúšal systematicky uplatňovať protitaktiku "a kto v tých najhorších mestách už desiatky rokov vládne, ha?"

Až dodnes. Bude zaujímavé sledovať, akú bude mať tento postup úspešnosť.

Nejakú by mať mohol. Koniec koncov, tá najhoršie kriminálne mestá sa neskladajú iba z gangstrov a politikov; žijú tam aj obyčajní ľudia, ktorí majú existujúcich pomerov plné zuby, ale trebárs im schádzajú peniaze na to, aby sa mohli odsťahovať.

Ak sa začnú svojich dlhoročných predstaviteľov pýtať, prečo práve v ich meste nemôže vládnuť väčší pokoj, čo im na to ľudia ako Cummings môžu odpovedať?

SkryťVypnúť reklamu

Že na tom nezáleží, pretože Trump je rasista?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu