SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

V Gaboltove je všetko pripravené na rómsku púť

Veriacich bude vítať pútnický areál vynovený za vyše 200-tisíc eur.

Zrekonštruovaný pútnický areál v Gaboltove. Zrekonštruovaný pútnický areál v Gaboltove. (Zdroj: FB PSK)

Gaboltov - Vo farnosti Gaboltov budú v auguste dve púte. V nedeľu 4. augusta to bude 27. ročník rómskej púte a v nedeľu 18. augusta 17. celoslovenská púť mužov. Obe sa budú konať už v zrekonštruovanom areáli.

V tamojšom areáli farnosti totiž po dvoch rokoch úspešne dokončili rekonštrukciu areálu slúžiaceho najmä pre pútnikov, ktorí každodenne navštevujú toto významné miesto. Stavebné úpravy, ktoré vykonali, boli v hodnote 204 400 eur.

Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja
(PSK) Daša Jeleňová, v pútnickom areáli opravili chodníky, prístrešok a prameň sv. Vojtecha.

Skryť Vypnúť reklamu

Celý areál doplnili prvkami drobnej architektúry, ako sú cyklostojany, odpadkové
koše a pitné fontány. Zároveň ho ozvučili a osvetlili.

Vylepšili podmienky pre pútnikov

Pribudlo aj nasvietenie kalvárie pomocou fotovoltických panelov. Nechýbajú ani smerovníky a informačné tabule o projekte či bleskozvod.

"Tieto terénne a iné úpravy napomáhajú k lepšej viditeľnosti turisticko-pútnických satelitov a zvýšeniu ich atraktívnosti, čo sa môže v konečnom dôsledku prejaviť zvýšením počtu návštevníkov a posilnením domáceho i zahraničného cestovného ruchu," uviedla Jeleňová.

Práce realizovali v rámci medzinárodného slovensko-poľského projektu Svätomariánska púť - Svetlo z východu, ktorého lídrom je PSK. Okrem farnosti v Gaboltove sú v ňom na Slovensku zapojené aj farnosti v Litmanovej, Ľutine a
Levoči.

Skryť Vypnúť reklamu

"Rekonštrukcia pútnického miesta v Gaboltove je pokračovaním hlavnej ambície projektu, ktorou je podpora pútnického turizmu, ktorý má v našom kraji veľký potenciál, a rekonštrukcie významných pútnických miest na oboch
stranách pohraničia s vytvorením novej pútnickej trasy,"
dodala hovorkyňa.

S dvoma púťami v auguste

Rímskokatolícka farnosť sv. Vojtecha v Gaboltove je hlavným pútnickým miestom Košickej arcidiecézy a spravujú ju pátri redemptoristi.

V tomto roku si pripomínajú 400. výročie od smrti košických mučeníkov, v rámci ktorého sa v auguste uskutočnia aj dve veľké púte.

V nedeľu 4. augusta to bude 27. ročník rómskej púte a v nedeľu 18. augusta 17. celoslovenská púť mužov. Celebrantom svätých omší na oboch pútiach bude košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Slovensko si momentálne nemôže dovoliť zatvorenie všetkých podnikov, tvrdí Remišová

14 h

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

16 h

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

13 h

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

20 h