SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Nenápadná dedinka na východnom Slovensku má dva krásne kostoly

V Brežanoch (okres Prešov) môžete obdivovať starobylý drevený kostolík na kopci a v centre dediny nový rímskokatolícky kostol. Postavili ho pred dvomi rokmi a symbolicky k nemu vedie sedem schodov.

Brežany. Drevený kostol sv. Lukáša v obci Brežany.Brežany. Drevený kostol sv. Lukáša v obci Brežany. (Zdroj: Obec Brežany)

Keď prídete do Brežan, máte pocit, že ste tak trochu na konci sveta. Je tu ticho, občas počuť zakikiríkať kohúta a obklopení lesom, máte pocit, že sa môžete konečne zhlboka nadýchnuť a začať „vegetiť“. A tam na kopčeku pri drevenom kostolíku máte pocit, že ste bližšie k Bohu.

Na slúženie svätých omší v obci Brežany využívali priestory dreveného kostolíka sv. Lukáša Evanjelistu, ktorý patrí Gréckokatolíckej cirkvi a patrí medzi skvosty drevených kostolíkov.

Pochádza z roku 1727 a je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Keďže je však na kopci, mnohých ani táto pýcha dediny do kostola neprilákala. Starší ľudia sa sťažovali, že sa im na kopec, po schodoch zle chodí. Bolo im tam navyše zima:

Skryť Vypnúť reklamu

„Je tam problém s kúrením, keďže sú v ňom staré okná, veriacim bolo chladno. Je to vzácna historická pamiatka, nebolo možné robiť nejaké úpravy,“ povedal miestny farár Miroslav Marcin.

A tak sa rozhodli postaviť nový vlastný kostol v dedine.

Kostol postavili viac-menej svojpomocne a dnes sa môžu tešiť z tejto krásnej stavby, ktorý zasvätili Sedembolestnej Panne Márii.

„Keďže v okolí nie je mariánsky kostol a mali sme starú sochu Sedembolestnej, tak sme sa rozhodli pre túto patrónku. Sochu sme dali zreštaurovať a teraz je nad bohostánkom,“ potvrdil farár.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 6 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h