SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Nenápadná dedinka na východnom Slovensku má dva krásne kostoly

V Brežanoch (okres Prešov) môžete obdivovať starobylý drevený kostolík na kopci a v centre dediny nový rímskokatolícky kostol. Postavili ho pred dvomi rokmi a symbolicky k nemu vedie sedem schodov.

Brežany. Drevený kostol sv. Lukáša v obci Brežany.Brežany. Drevený kostol sv. Lukáša v obci Brežany. (Zdroj: Obec Brežany)

Keď prídete do Brežan, máte pocit, že ste tak trochu na konci sveta. Je tu ticho, občas počuť zakikiríkať kohúta a obklopení lesom, máte pocit, že sa môžete konečne zhlboka nadýchnuť a začať „vegetiť“. A tam na kopčeku pri drevenom kostolíku máte pocit, že ste bližšie k Bohu.

Na slúženie svätých omší v obci Brežany využívali priestory dreveného kostolíka sv. Lukáša Evanjelistu, ktorý patrí Gréckokatolíckej cirkvi a patrí medzi skvosty drevených kostolíkov.

Pochádza z roku 1727 a je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Keďže je však na kopci, mnohých ani táto pýcha dediny do kostola neprilákala. Starší ľudia sa sťažovali, že sa im na kopec, po schodoch zle chodí. Bolo im tam navyše zima:

Skryť Vypnúť reklamu

„Je tam problém s kúrením, keďže sú v ňom staré okná, veriacim bolo chladno. Je to vzácna historická pamiatka, nebolo možné robiť nejaké úpravy,“ povedal miestny farár Miroslav Marcin.

A tak sa rozhodli postaviť nový vlastný kostol v dedine.

Kostol postavili viac-menej svojpomocne a dnes sa môžu tešiť z tejto krásnej stavby, ktorý zasvätili Sedembolestnej Panne Márii.

„Keďže v okolí nie je mariánsky kostol a mali sme starú sochu Sedembolestnej, tak sme sa rozhodli pre túto patrónku. Sochu sme dali zreštaurovať a teraz je nad bohostánkom,“ potvrdil farár.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prvé dodávky vakcíny Sputnik V na košickom letisku.

V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, povedal Matovič.

1 h
Žiačka kráča do základnej školy Antolija Karpova na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke.

V rozhodnutí ministra, ktoré zverejní rezort na svojej webovej stránke, nájdu rodičia patriaci do uvedených skupín potrebné potvrdenie, ktoré odovzdajú škole.

2 h

Pribudlo spolu necelých 3-tisíc nových prípadov nákazy z takmer 270-tisíc. Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol.

3 h
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19.

6 h