SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Nenápadná dedinka na východnom Slovensku má dva krásne kostoly

V Brežanoch (okres Prešov) môžete obdivovať starobylý drevený kostolík na kopci a v centre dediny nový rímskokatolícky kostol. Postavili ho pred dvomi rokmi a symbolicky k nemu vedie sedem schodov.

Brežany. Drevený kostol sv. Lukáša v obci Brežany.Brežany. Drevený kostol sv. Lukáša v obci Brežany. (Zdroj: Obec Brežany)

Keď prídete do Brežan, máte pocit, že ste tak trochu na konci sveta. Je tu ticho, občas počuť zakikiríkať kohúta a obklopení lesom, máte pocit, že sa môžete konečne zhlboka nadýchnuť a začať „vegetiť“. A tam na kopčeku pri drevenom kostolíku máte pocit, že ste bližšie k Bohu.

Na slúženie svätých omší v obci Brežany využívali priestory dreveného kostolíka sv. Lukáša Evanjelistu, ktorý patrí Gréckokatolíckej cirkvi a patrí medzi skvosty drevených kostolíkov.

Pochádza z roku 1727 a je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Keďže je však na kopci, mnohých ani táto pýcha dediny do kostola neprilákala. Starší ľudia sa sťažovali, že sa im na kopec, po schodoch zle chodí. Bolo im tam navyše zima:

Skryť Vypnúť reklamu

„Je tam problém s kúrením, keďže sú v ňom staré okná, veriacim bolo chladno. Je to vzácna historická pamiatka, nebolo možné robiť nejaké úpravy,“ povedal miestny farár Miroslav Marcin.

A tak sa rozhodli postaviť nový vlastný kostol v dedine.

Kostol postavili viac-menej svojpomocne a dnes sa môžu tešiť z tejto krásnej stavby, ktorý zasvätili Sedembolestnej Panne Márii.

„Keďže v okolí nie je mariánsky kostol a mali sme starú sochu Sedembolestnej, tak sme sa rozhodli pre túto patrónku. Sochu sme dali zreštaurovať a teraz je nad bohostánkom,“ potvrdil farár.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 22 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23 h
Švédsky raper Einár.

Einár bol držiteľ viacerých švédskych ocenení, v roku 2019 bol najhranejším na službe Spotify. Kamarátil sa s členmi miestnych gangov a bol známy aj svojimi verejnými roztržkami s inými švédskymi rapermi.


TASR 23. okt
Miesto nešťastia.

Baldwin, ktorý nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku a postrelil režiséra pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra.


TASR 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu