SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Silvester Krčméry sa dokázal postaviť proti akejkoľvek totalite

Slovenský Solženicyn sa narodil pred 95 rokmi. Vážil si ho aj pápež Ján Pavol II.

Silvester Krčméry.Silvester Krčméry.

TRNAVA - Dokázal sa postaviť proti akejkoľvek totalite. Práve z jeho úst zaznela strhujúca záverečná reč, v ktorej komunistickému súdu povedal:

"Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu."

Táto obhajoba patrí k najpôsobivejším svedectvám viery a volania po slobode svedomia, aké za Železnou oponou vznikli.

Dnes by sa Silvester Krčméry - lekár, politický väzeň a katolícky disident dožil 95 rokov.

Silvester Krčméry sa narodil 5. augusta 1924 v Trnave, ale detstvo a mladosť prežil v Banskej Bystrici, kde si ako 13-ročný poznačil do denníka: "Nulla dies sine linea." ("Nezaháľať ani deň.")

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v detstve vstúpil do zväzu katolíckych skautov a počas stredoškolského štúdia sa naplno zapojil do služby Cirkvi.

Počas svojej mladosti často premýšľal o kňazskom živote, ale otec trval na tom, aby najskôr vyštudoval medicínu. Začal na Lekárskej fakulte v Bratislave, pokračoval v Paríži a v Prahe, kde v roku 1948 promoval.

Počas štúdia organizoval spolu s priateľom, kňazom Vladimírom Juklom evanjelizáciu študentov, najmä pražských medikov a robotníkov v českom pohraničí, za čo skončil v roku 1946 na štyri týždne vo väzení.

Ešte pred tým, v roku 1943 sa zoznámil s chorvátskym kňazom, profesorom Tomislavom Kolakovičom, ktorý sa intenzívne venoval vysokoškolskej mládeži.

Práve on vo veľkej miere ovplyvnil Silvestra Krčméryho svojimi myšlienkami. Inšpirovali ho jeho skutky lásky, no predovšetkým to, ako dokázal vnímať a prijímať realitu života.

SkryťVypnúť reklamu

"Kolakovič sa u nás usiloval prehĺbiť inteligenciu prostredníctvom vysokoškolských krúžkov. Mával kurzy kresťanskej filozofie a teológie a podával to takým moderným štýlom. Pre nás to bolo niečo nové a úžasné," vyznal sa v jednom z rozhovorov Silvester Krčméry, ktorý spolu s Vladimírom Juklom venoval profesorovi Kolakovičovi knihu pod názvom V šľapajách Kolakoviča (1996).

Po nástupe komunizmu bol za svoje náboženské aktivity koncom júla 1951 opäť zatknutý a obžalovaný z vlastizrady. Vo vyšetrovacej väzbe strávil tri roky, z toho štrnásť mesiacov na samotke.

Vystavený bol rôznym druhom psychického a fyzického mučenia, zlomili mu dvanásť rebier, ale nezlomili jeho vieru a presvedčenie.

Na Vojenskom súde v Trenčíne predniesol 24. júna 1954 legendárnu obhajobu, ktorá sa nezmazateľne zapísala do dejín. 29-ročný Silvester Krčméry komunistickému režimu odkázal:

SkryťVypnúť reklamu

"Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc. Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych."

Muži v talároch poslali Silvestra Krčméryho na 14 rokov za mreže, zabavili mu majetok a dočasne odňali občianske práva.

O skúsenostiach z väzenia a o vymývaní mozgov v moci tmy napísal dve knihy To nás zachránilo a Vo väzniciach a táboroch, ktoré vyšli v roku 1995. Silvester Krčméry opísal svoj príbeh muža, ktorého nezlomili v knihe pod názvom Pravdou proti moci (2014).

Po prepustení z väzenia 21. októbra 1964 pôsobil dvadsať rokov ako lekár v Bratislave. Súčasne pracoval spolu so svojim najbližším druhom Vladimírom Juklom najprv na evanjelizácii vysokoškolákov, potom učňov a narkomanov, alkoholikov i väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1974 založili misijnú spoločnosť Societa Fatima, v ktorej sa podieľal na vydávaní samizdatovej literatúry a organizovaní evanjelizačných spoločenstiev, tzv. krúžkov tajnej cirkvi.

V 80. rokoch minulého storočia spolu s dlhoročným priateľom, tajne vysväteným kňazom Vladimírom Juklom, rozvinul činnosť laického apoštolského hnutia, ktoré bolo základom pre neskoršie hnutia kresťanských spoločenstiev detí, mládeže i rodín. V marci 1988 bol Silvester Krčméry jedným z organizátorov Sviečkovej manifestácie v Bratislave.

Spoluzakladateľ slovenského katolíckeho disentu, jeden z našich najväčších odporcov totality, ktorý celý život zasvätil pravde, viere a jej šíreniu zomrel vo veku 89 rokov 10. septembra 2013.

Silvestra Krčméryho si vážil aj pápež Ján Pavol II., s ktorým sa zoznámil ešte v časoch, kedy nebol pápežom, ale krakovským arcibiskupom. Arcibiskup Wojtyla veľmi rýchlo spoznal Krčméryho veľkosť a po svojom zasadnutí na Petrov stolec spolu pravidelne komunikovali. Pápež Ján Pavol II. ocenil v roku 1991 jeho životný príbeh udelením Rádu sv. Silvestra.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič udelil Silvestrovi Krčmérymu 1. januára 2013 Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Hudobného skladateľa Lukáša Borzíka inšpiroval životný osud jedného z vodcov podzemnej cirkvi na napísanie symfonickej skladby a Ľudovít Feldek napísal o Silvestrovi Krčmérym divadelnú hru Nepolepšený svätec alebo Vy máte v rukách moc, ktorá mala premiéru na doskách Slovenského národného divadla 23. júna 2017.

Zdroj: www.upn.gov.sk, www.truni.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu