SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Parlament by mal v septembri rokovať o sprísnení interrupcií

Predkladateľ návrhu Richard Vašečka vidí veľkú šancu, že bude prijatý. Ak to bude rýchlo, zhatí to aj homosexuálne adopcie, myslí si.

Ilustračné foto - Národná rada SR.Ilustračné foto - Národná rada SR. (Zdroj: Archív SME - Pavol Funtál)

Bratislava – Návrh na ochranu života nenarodených detí sa opäť chystá podať na septembrovú schôdzu NR SR nezaradený poslanec Richard Vašečka. Uviedol to pre agentúru SITA.

„Vo februári som podal tento návrh a v súčasnosti som pripravený podať ho na rokovanie parlamentu opäť. Keďže je veľká šanca, že by mohol byť prijatý, v súčasnosti rokujem a hľadám preň podporu,“ uviedol.

Podrobnosti nekonkretizoval. V súčasnosti pripravujú návrh na sprísnenie interrupcií aj vládne strany Smer-SD a SNS.

Poslanci sú nalomení

R. Vašečka koncom júla na Facebooku uviedol, že „konečne je šanca zmeniť starý komunistický potratový zákon“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako uviedol, významnú úlohu v tom zohráva Národný pochod za život, ktorý bude v septembri a jednou z jeho požiadaviek bude zrušiť „tie najškandalóznejšie potraty, teda potraty na žiadosť“.

„Takýto zákon som predložil do parlamentu už dvakrát a vo februári ho podporilo 48 poslancov, pričom viacerí z tých, čo vtedy ešte nehlasovali, sú už nalomení,“ priblížil.

„Som preto pripravený opakovane podať návrh zákona, ktorý rieši túto bolestnú skutočnosť. Komunikujem o tom aj s ďalšími kolegami a určite sa konštruktívne dohodneme,“ napísal R Vašečka.

Ešte pred voľbami, aby to bolo bez ústupkov liberálom

R. Vašečka je podľa svojich slov pripravený urobiť všetko preto, aby sa ešte v tomto volebnom období dosiahla zásadná zmena v prospech ochrany života.

„Na prvom mieste kvôli životu samotnému, ale tiež preto, aby nikto nemohol po voľbách vykšeftovať zlepšenie ochrany života za registrované partnerstvá (a teda v konečnom dôsledku aj za adopcie detí homosexuálmi).

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme zachránili nenarodené deti, nemusíme ohrozovať výchovu tých narodených,“ napísal.

Koniec potratov „na požiadanie“?

Nezaradený poslanec Vašečka vo februári predložil návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva. Aby sa postupne odstraňovala diskriminácia nenarodených detí, navrhoval najmä zrušiť legálnosť potratov bez vážnych dôvodov.

To isté predkladal aj vlani v októbri. Novelizovaný zákon o umelom prerušení tehotenstva podľa R. Vašečku zlepší ochranu práva na život nenarodených detí tým, že zruší možnosť umelého potratu na požiadanie.

Súčasne sa však ponechajú z tejto ochrany výnimky, ktoré väčšina spoločnosti považuje za dôvodné.

„Tieto výnimky sú ochrana života matky, ochrana zdravia matky, tehotenstvo ako následok trestného činu a ťažké poškodenie dieťaťa, vrátane poškodenia nezlučiteľného so životom, ktoré zahŕňa tak genetické, ako aj iné formy ťažkého poškodenia,“ uviedol vtedy v dôvodovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda ženy alebo východisko z núdze?

Umelý potrat sa podľa R. Vašečku často prezentuje ako výdobytok slobody, no realita je podľa neho taká, že veľmi veľa matiek je k potratu donútených.

Preto je za viaceré opatrenia, ktoré majú lepšie ochrániť tehotné matky pred núteným potratom.

Richard Vašečka je členom strany Kresťanská únia vedenej Annou Záborskou.

Návrh vzíde aj z koalície, hoci Most je proti

K sprísneniu pravidiel pre interrupcie sa priaznivo stavia aj časť súčasnej vládnej koalície vrátane nominálne ľavicového Smeru-SD.

„Nenarodený plod v tele matky požíva právnu ochranu a musíme súčasný právny stav riešiť,“ uviedla v júli pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej národnej strany Zuzana Škopcová.

Potvrdila, že SNS so Smerom-SD pripravujú návrh, ktorým sa majú sprísniť interrupcie. „Návrh zákona prerokuje koalícia,“ uviedla. Dodala, že zákonom chcú zabrániť aj svojvoľným interrupciám.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu Smeru Jána Mažgúta detaily návrhu predstavia, keď bude známe jeho konkrétne znenie.

Most-Híd je však proti účelovému nastoľovaniu tém, ktoré sú pre spoločnosť zvlášť citlivé.

„Aj vzhľadom na to, že počet interrupcií na Slovensku dlhodobo klesá, by sme uprednostnili korektnú celospoločenskú diskusiu pred predkladaním zákonných noriem v predvolebnom období,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

„Sme presvedčení, že počas kampane nemôže vzniknúť taká celospoločensky akceptovaná norma, ktorá bude odrážať odbornú, právnu aj etickú rovinu tohto problému,“ upozornila.

Proti potratom bojuje aj ĽSNS

Strana ĽSNS Mariana Kotlebu podobný návrh na sprísnenie interrupcií predkladala vlani dvakrát a tento rok v januári. Cieľom bolo sprísniť liberálnu potratovú politiku na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Chceli obmedziť potraty, ktoré sa vykonávajú bez udania dôvodu. Chceli zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy.

Interrupcie by mali byť podľa ich návrhu možné len v troch odôvodnených prípadoch: v prípade ohrozenia života ženy, v prípade, ak otehotnela v dôsledku trestného činu, napríklad po znásilnení, a v prípade geneticky chybného vývoja plodu.

V druhom a treťom prípade by bolo podmienkou, aby tehotenstvo nepresahovalo 24 týždňov.

SaS nechce tému otvárať, v OĽaNO je viac prúdov

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) je proti tomu, aby sa pred voľbami otváral zákon regulujúci interrupcie na Slovensku.

Hnutie OĽaNO k téme nevyjadrilo jednoznačný postoj, keďže v poslaneckom klube hnutia majú zastúpenie konzervatívne aj liberálne ladení poslanci. „Preto sa k tejto téme vyjadríme, až keď budeme vidieť konkrétne návrhy,“ uviedol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok „Pro-choice“ mimovládne organizácie odmietajú novelu zákona o potratoch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu