SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Sezóna bankrotov: V júli ich u nás fyzické osoby vyhlásili historicky najviac

Vysoké zadlženie bez úspor či strata zamestnania doviedli k osobnému bankrotu 1 589 Slovákov. Nadpriemerný je celý tohtoročný vývoj.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Bratislava – Osobné bankroty opäť prepisovali štatistiky. V júli zbankrotovalo 1 589 obyvateľov Slovenska, čo je historicky najväčší počet osobných bankrotov v jednom mesiaci.

Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, medziročne je to nárast o viac ako 24 %.

Problémom je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej vysoké zadlženie ľudí, nízka miera úspor či neočakávaná strata zamestnania.

Ako uviedla hlavná analytička firmy CRIF Jana Marková, v tomto roku bol historicky najvyšší počet osobných bankrotov v jednom mesiaci prekonaný už dvakrát. Najskôr v máji, keď súdy vydali 1 558 rozhodnutí o oddlžení obyvateľov a druhý raz už po dvoch mesiacoch, v júli.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kým v minulom roku priemerne v jednom mesiaci zbankrotovalo 1 154 obyvateľov Slovenska, v tomto roku je mesačný priemer o takmer dve stovky vyšší, priebežne dosahuje hodnotu 1 353 osobných bankrotov,“ skonštatovala J. Marková.

„Dôvodom osobného bankrotu je hlave vysoké zadlženie, kedy človek nesprávne odhadol svoje možnosti splácania, alebo si v časoch prosperity nabral na 'svoje plecia' príliš veľa pôžičiek,“ povedala pre agentúru SITA J. Glasová.

Ďalším dôvodom podľa nej je, že dlžník nemá žiadne úspory, ktoré by mohol použiť na splácanie dlhov v prípade výpadku alebo poklesu svojho príjmu.

A v neposlednom rade môže človeka do bankrotu dostať podľa Glasovej aj výpadok príjmu spôsobený napríklad dlhodobejšou nezamestnanosťou alebo zdravotnými problémami.

Skryť Vypnúť reklamu

Od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do júla 2019 zbankrotovalo 31 477 Slovákov. Od januára do konca júla tohto roka ich zbankrotovalo 9 472.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu