SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Kostol, ktorému farnosť zmizla pod vodnou hladinou

Táto zvláštnosť je pri Domaši. Obec Kelča tam zaliala voda a presťahovali ju; pôvodne vyššie situovaný kostol sa ocitol na brehu priehrady.

Kostol sv. Štefana – kráľa, pozostatok obce Kelča zatopenej priehradou Domaša.Kostol sv. Štefana – kráľa, pozostatok obce Kelča zatopenej priehradou Domaša. (Zdroj: TASR)

Kostol sv. Štefana – kráľa, ktorý sa nachádza pri vodnej stavbe Veľká Domaša, postavili v roku 1780.

Starý barokovo-rokokový kostol, národná kultúrna pamiatka, zostal po zatopenej obci Kelča, okres Vranou nad Topľou.

Okolo kostola bol v roku 1966, po zbúraní obce, postavený oblúkovitý val, ktorý ho mal chrániť pred Domašou. Napriek ochranným opatreniam si však spodná voda našla cestu k jeho múrom.

Bohoslužby sa tam konali až do roku 1993. Po postavení nového kostola v Novej Kelči začal chátrať.

Podľa stránky Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska sa momentálne o záchranu tejto kultúrnej pamiatky usiluje občianske združenie Stephanus.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas letnej sezóny sprístupňujú kostol verejnosti, v budúcnosti tam plánujú zriadiť múzeum.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Severná Kórea.

Severokórejská vláda zastavila takmer všetku osobnú dopravu v krajine v snahe zastaviť šírenie vírusu. Naďalej však tvrdí, že sa v KĽDR doteraz neobjavil žiadny pozitívny nález na SARS-CoV-2...

20m
Predseda Európskej rady Charles Michel počas videokonferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Mali by diskutovať aj o tom, či a kedy zaviesť očkovacie certifikáty, ktoré by mohli pomôcť k návratu cestovania a vyhnúť sa tak ďalšej katastrofálnej letnej sezóne.

15 h
Ilustračná fotografia.

Mexiko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou násilnej kriminality na svete. Miestne gangy sa začali okrem obchodovania s drogami venovať aj obchodovaniu s ľuďmi a odobratými orgánmi.

18 h
Zdravotníci v Česku.

Úmrtia nemusia súvisieť s očkovaním, ide iba o časovú následnosť, nie príčinnú, upozorňuje úrad. Ľudia nahlásili možné nežiaduce účinky v 996 prípadoch, čo zodpovedá približne dvom promile očkovania.

22 h