SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Až 80 percent Slovákov sa cíti byť Európanmi; boja sa migrácie a terorizmu

Eurobarometer: Dve tretiny Slovákov nedôverujú parlamentu či vláde; klimatická zmena ich vcelku netrápi.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Brusel/Bratislava – Slovensko patrí v Európskej únii ku krajinám, ktorých obyvatelia dôverujú Únii menej, ako je celoeurópsky priemer, hoci sa európskymi občanmi cíti byť až 80 percent z nich.

Vyplýva z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý predstavila Európska komisia (EK).

Komisia upozornila, že v rámci EÚ ide o najlepšie výsledky od prieskumu z júna 2014.

Dôvera občanov k Únii dosiahla najvyššiu úroveň za päť rokov a zostáva nad úrovňou dôvery k národným vládam alebo parlamentom.

To platí aj pre Slovensko, kde prieskum naznačil, že 44 percent ľudí dôveruje EÚ (priemer v EÚ bol 46 percent), pričom 46 percent projektu EÚ nedôveruje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide však o vyššiu mieru dôvery ako v prípade národných inštitúcií. Slovenskému parlamentu dôveruje len 27 percent opýtaných (64 percent mu nedôveruje) a vládu vníma pozitívne 29 percent respondentov (negatívny pohľad má 65 percent).

Vo všetkých 28 členských krajinách vyše polovica respondentov cíti, že sú skutočne občanmi EÚ. V EÚ ako celku sa s týmto pocitom stotožňuje 73 percent ľudí. Na Slovensku sa európskymi občanmi cíti byť až 80 percent Slovákov.

Kým väčšina obyvateľov EÚ vníma ako hlavné hrozby súčasnosti migráciu a klimatickú zmenu, Slováci sa tiež boja migrácie (35 percent), potom terorizmu (20 percent) a trápi ich aj stav verejných financií (18 percent).

Slováci majú prevažne pozitívny názor na súčasný stav národnej ekonomiky: 49 percent ju považuje za dobrú, 46 percent za zlú.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka finančnej situácie vo vlastnej domácnosti, cítia sa z veľkej časti stabilne – 60 percent vníma svoju finančnú situáciu ako dobrú, 34 percent ako zlú.

Pohľad občanov Slovenska na budúcnosť slovenského hospodárstva sa od minulého roka zmenil k lepšiemu. Štvrtina si myslí, že sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepší, a 55 percent, že zostane stabilná.

Na otázku, kde vidia momentálne najväčšie problémy krajiny, Slováci odpovedali, že ide najmä o zvyšovanie cien a životných nákladov (37 percent), situáciu v zdravotníctve a sociálnom zabezpečení (36 percent) a hospodársku situáciu (17 percent).

Ak v priemere 81 percent Európanov podporuje voľný pohyb občanov EÚ, teda možnosť žiť, pracovať, študovať a podnikať kdekoľvek v Únii. Na Slovensku tieto slobody uznáva až 82 percent respondentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkove sa 77 percent Slovákov vyjadrilo v prospech spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky EÚ a jednotnej meny euro. Za najpozitívnejší prínos EÚ považujú Slováci voľný pohyb a spoločnú menu (41 percent) a potom mier v Európe (40 percent).

Súvisiaci článok Koľko stoja daňových poplatníkov v Európe bruselskí úradníci?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 21m
Orbán na zhromaždení pri 65. výročí maďarskej kontrarevolúcie v roku 1956.

Maďarský premiér kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.


SITA/AP 43m
Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 23 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 24 h
Skryť Zatvoriť reklamu