SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Až 80 percent Slovákov sa cíti byť Európanmi; boja sa migrácie a terorizmu

Eurobarometer: Dve tretiny Slovákov nedôverujú parlamentu či vláde; klimatická zmena ich vcelku netrápi.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Brusel/Bratislava – Slovensko patrí v Európskej únii ku krajinám, ktorých obyvatelia dôverujú Únii menej, ako je celoeurópsky priemer, hoci sa európskymi občanmi cíti byť až 80 percent z nich.

Vyplýva z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý predstavila Európska komisia (EK).

Komisia upozornila, že v rámci EÚ ide o najlepšie výsledky od prieskumu z júna 2014.

Dôvera občanov k Únii dosiahla najvyššiu úroveň za päť rokov a zostáva nad úrovňou dôvery k národným vládam alebo parlamentom.

To platí aj pre Slovensko, kde prieskum naznačil, že 44 percent ľudí dôveruje EÚ (priemer v EÚ bol 46 percent), pričom 46 percent projektu EÚ nedôveruje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide však o vyššiu mieru dôvery ako v prípade národných inštitúcií. Slovenskému parlamentu dôveruje len 27 percent opýtaných (64 percent mu nedôveruje) a vládu vníma pozitívne 29 percent respondentov (negatívny pohľad má 65 percent).

Vo všetkých 28 členských krajinách vyše polovica respondentov cíti, že sú skutočne občanmi EÚ. V EÚ ako celku sa s týmto pocitom stotožňuje 73 percent ľudí. Na Slovensku sa európskymi občanmi cíti byť až 80 percent Slovákov.

Kým väčšina obyvateľov EÚ vníma ako hlavné hrozby súčasnosti migráciu a klimatickú zmenu, Slováci sa tiež boja migrácie (35 percent), potom terorizmu (20 percent) a trápi ich aj stav verejných financií (18 percent).

Slováci majú prevažne pozitívny názor na súčasný stav národnej ekonomiky: 49 percent ju považuje za dobrú, 46 percent za zlú.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka finančnej situácie vo vlastnej domácnosti, cítia sa z veľkej časti stabilne – 60 percent vníma svoju finančnú situáciu ako dobrú, 34 percent ako zlú.

Pohľad občanov Slovenska na budúcnosť slovenského hospodárstva sa od minulého roka zmenil k lepšiemu. Štvrtina si myslí, že sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepší, a 55 percent, že zostane stabilná.

Na otázku, kde vidia momentálne najväčšie problémy krajiny, Slováci odpovedali, že ide najmä o zvyšovanie cien a životných nákladov (37 percent), situáciu v zdravotníctve a sociálnom zabezpečení (36 percent) a hospodársku situáciu (17 percent).

Ak v priemere 81 percent Európanov podporuje voľný pohyb občanov EÚ, teda možnosť žiť, pracovať, študovať a podnikať kdekoľvek v Únii. Na Slovensku tieto slobody uznáva až 82 percent respondentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkove sa 77 percent Slovákov vyjadrilo v prospech spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky EÚ a jednotnej meny euro. Za najpozitívnejší prínos EÚ považujú Slováci voľný pohyb a spoločnú menu (41 percent) a potom mier v Európe (40 percent).

Súvisiaci článok Koľko stoja daňových poplatníkov v Európe bruselskí úradníci?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 15 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 16 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 18 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 19 h