SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Eurofondy pre trpezlivých: Byrokracia naťahuje rozhodovanie aj refundáciu

Rozhodnutie o europrojektoch príde v priemere skoro dvesto dní od podania, platba po roku a štvrť.

Ilustračný obrázok.Ilustračný obrázok. (Zdroj: Pixabay)

Bratislava – Od podania projektu po vydanie rozhodnutia o ňom pri využívaní finančných prostriedkov Európskej únie prejde v priemere 197 kalendárnych dní.

Na reálnu platbu peňazí čakajú žiadatelia od predloženia projektu až 488 dní, teda približne jeden rok a štyri mesiace. Vyplýva to z analýzy Tamása Szőkeho z portálu GrantExpert.sk.

„Prvou skúškou trpezlivosti je čakanie na rozhodnutie, či už pozitívne alebo negatívne. Ak si človek prečíta hocijakú eurofondovú výzvu, každá jedna obsahuje formulku o vydaní rozhodnutia do 70 pracovných dní od uzavretia výzvy,“ napísal v blogu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pritom do októbra 2018 bola táto lehota len 35 pracovných dní.

Do uvedenej lehoty sa podľa T. Szőkeho nezapočítava všetko a ministerstvá majú ešte niekoľko trikov ako to oddialiť. Keď ani to nepomôže, tak sa vždy dá spoľahnúť na výnimku, ktorú si medzi sebou ústredné orgány štátnej správy radi udeľujú.

„Čas, ktorý ubehne od podania projektu do vydania rozhodnutia pri projektoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, je v priemere 197 kalendárnych dní. Rýchlosť konania závisí od mnohých faktorov ako sú typ projektu, typ výzvy, počet predložených projektov v rámci výzvy a iné,“ uviedol T. Szőke.

Vyše osemsto žiadateľov však čaká na vydanie rozhodnutia o svojom projekte viac ako rok.

„Niektoré ministerstvá a agentúry sú podľa dát zdanlivo rýchlejšie než ostatné, ale majú vyššie percento neukončených konaní a rozhodujú o výrazne menšom počte projektov než iné,“ upozornil expert.

Skryť Vypnúť reklamu

Ku koncu júna 2019 bolo podľa neho neukončených viac než tritisíc konaní.

Po vydaní rozhodnutia úspešný žiadateľ predkladá ďalšie dokumenty, či naozaj spĺňa podmienky na poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP). Do svojho projektu musí zapracovať pripomienky a návrhy odborných hodnotiteľov.

Od momentu vydania rozhodnutia do podpisu zmluvy o poskytnutí NFP preto prejde v priemere 64 kalendárnych dní.

„Po podpise zmluvy má žiadateľ možnosť začať realizovať svoj projekt. V tomto momente dochádza väčšinou k realizácii procesu verejného obstarávania na dodanie tovarov, prác alebo služieb, ktoré sú súčasťou projektu,, a následne ku kontrole tohto procesu,“ priblížil T. Szőke.

Od platnosti zmluvy o poskytnutí príspevku do predloženia prvej žiadosti o platbu prejde 185 dní a do jej preplatenia ďalších 42 dní. Od podania projektu tak uplynie celkovo spomínaných 488 dní, čiže rok a štyri mesiace.

„Jedným z kľúčových aspektov implementácie eurofondov na úrovni projektov aj programov je čas,“ konštatoval expert.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ten, kto už niekedy pripravoval projekt financovaný z eurofondov, určite zažil stres zo zháňania podkladov a písania textov na poslednú chvíľu,“ podotkol. Tento časový stres podľa neho často sprevádza aj celú realizáciu projektu.

Čas je podľa T. Szőkeho dôležitý pre žiadateľov, ale aj pre rôzne ministerstvá a agentúry, pretože aj oni majú časový limit na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.

„Čas sú peniaze a čím dlhšie trvá realizácia projektu, tým je to spravidla aj drahšie," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 11 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h