SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Zabudnutý japonský záchranca litovských a poľských Židov

Keď sa nad Európou v roku 1939 sťahovali mraky vojnových čias a židovské obyvateľstvo mohlo očakávať len to najhoršie, niektorým prišla pomoc z nečakanej strany.

Čiune Sugihara.Čiune Sugihara. (Zdroj: Wikipedia)

Svet si pripomína príbeh japonského „Oskara Schindlera“ – zabudnutého hrdinu menom Čiune Sugihara, upozornil portál iDnes.cz.

Tento japonský diplomat pôsobiaci v Litve na začiatku Druhej svetovej vojny zachránil tisíce litovských a poľských židov pred holokaustom. Pre ich záchranu obetoval kariéru a upadol do zabudnutia.

Možno ste si všimli jeho podobizeň pri otvorení stránky vyhľadávača Google, ktorý si jej umiestnením uctil jeho pamiatku.

Cez Mandžusko do Európy

Čiune Sugihara mal pestrú kariéru vysokého úradníka. Od 20. rokov pôsobil na ministerstve zahraničných vecí, ktoré ho „požičalo“ aj do satelitného Mandžuska, kde sa stal námestníkom ministra rovnakého rezortu.

Skryť Vypnúť reklamu

Oženil sa s Ruskou a prestúpil aj na kresťanstvo, avšak toto manželstvo nevydržalo. Neskôr si vzal druhú manželku, Japonku, s ktorou mal štyroch synov.

V Mandžusku nevydržal – rezignoval z funkcie, pretože nesúhlasil s tým, ako sa tam jeho krajania správajú k Číňanom.

V roku 1939 nastúpil jazykovo dobre vybavený Sugihara na miesto japonského vicekonzula v litovskom Kaunase, Ťažko mohol počítať s tým, že sa za niekoľko mesiacov v Európe rozhorí najkrvavejší konflikt v dejinách.

V roku 1940 sa Litva ocitla pod sovietskou okupáciou a židovské obyvateľstvo začalo hľadať bezpečné útočisko. Okrem litovských židov sa odtiaľ chceli dostať aj utečenci z Poľska, ktoré Nemci okupovali už predtým.

Cez Sibír do Karibiku

Sugihara sa rozhodol z vlastnej iniciatívy konať a spoločne s holandským diplomatom Janom Zwartendijkom vymysleli únikovú cestu.

Skryť Vypnúť reklamu

Židia by cestovali po transsibírskej magistrále cez Sovietsky zväz do Japonska a odtiaľ ďalej – útočisko by našli v holandskej kolónii Curacao v Karibiku. Prípadne v Spojených štátoch, keďže tie ešte nevstúpili do vojny.

Jeho žiadosť o udelenie potrebných tranzitných víz však japonské úrady zakaždým zamietli. „Nesmiete vydať absolútne žiadne víza ľuďom, ktorí nemajú vopred zabezpečený odchod z Japonska. Netolerujeme žiadne výnimky,“ odpísali mu nadriadení.

Neposlušný Japonec

Sugihara sa však nemienil handrkovať, ak išlo o ľudské životy. Dospel k záveru, že ak židia zostanú v Litve, mohli by dopadnúť veľmi zle. Rozhodol sa preto v júli 1940 neposlúchnuť pokyny nadriadených a začal vydávať ručne písané povolenia na vycestovanie do Japonska.

Vlastnoručne vypísal tisíce tranzitných víz. „Povedal som ľuďom na ministerstve zahraničia, že je to otázka humanity. Bolo mi jedno, či prídem o prácu,“ uviedol neskôr Sugihara.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobre si uvedomoval, že mu na záchrannú operáciu nezostáva veľa času a jeho vlasť bude musieť konzulát uzavrieť.

Počas nadchádzajúcich šiestich týždňov teda ručne napísal najmenej 2 000 tranzitných víz, podľa niektorých historikov dokonca až 6 000. Písal od úsvitu do súmraku – kým udržal ceruzku v ruke.

V septembri 1940 sa Čiune Sugihara musel vrátiť do Japonska, napriek tomu podľa denníka The Independent písal víza ešte vo vlaku na stanici, odkiaľ ich z okna hádzal do davu zúfalých Židov na nástupišti.

Výsledkom jeho úsilia bolo, že sa tisíce poľských a litovských židov vďaka nemu dostali do Japonska a zachránili sa.

Vyhadzov a neskorá rehabilitácia

Nemecko v roku 1941 obsadilo Litvu a začali sa deportácie Židov. Nacisti tam vyvraždili asi 95 percent predvojnovej židovskej populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Sugiharu poslali najprv do Berlína a potom na iné miesta v Európe, kde slúžil až do konca vojny. Po vojne ho však prepustili zo zamestnania pre neuposlúchnutie príkazov nadriadených. Upadol celkom do nemilosti; vystriedal rad pracovných miest vrátane podomového predaja žiaroviek.

Až v šesťdesiatych rokoch jeden zo zachránených Sugiharu vystopoval a dovtedy neznámy príbeh o japonskom hrdinovi sa dostal na svetlo.

Izraelské múzeum holokaustu Jad Vašem udelilo bývalému diplomatovi v roku 1985 za jeho činy titul Spravodlivý medzi národmi. O rok neskôr sa japonská vláda Sugiharovi ospravedlnila za svoje správanie. Bolo to však už krátko pred jeho smrťou v tom istom roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu