SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Obchodná vojna sa rozbieha: Čína oslabila menu a zastavila nákup potravín z USA, Trump uvalí clá

Americké ministerstvo financií označilo Čínu za menového manipulátora. Označenie by mohlo otvoriť cestu pre americké sankcie voči Číne. Čína predtým zastavila nákup poľnohospodárskych produktov z USA.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americké ministerstvo financií označilo Čínu za menového manipulátora po tom, ako Peking v pondelok dovolil svojej národnej mene oslabiť na 11-ročné minimum.

Pokles jüanu poskytuje čínskym exportérom cenové výhody na svetových trhoch a zmierňuje časť škôd, ktoré spôsobujú americké clá voči čínskym produktom.

Ministerstvo financií USA vo vyhlásení uviedlo, že bude spolupracovať s Medzinárodným menovým fondom na "eliminácii neférovej konkurenčnej výhody vytvorenej najnovšími krokmi Číny".

Rozhodnutie označiť Čínu za menového manipulátora prišlo len niekoľko hodín po tom, ako americký prezident Donald Trump obvinil Peking z neférového podhodnocovania svojej meny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o obrat v postoji amerického rezortu financií, ktorý ešte v máji odmietol Čínu postihovať za menovú manipuláciu. Naposledy USA Čínu označili za menového manipulátora v roku 1994. Takéto označenie by mohlo otvoriť cestu pre americké sankcie voči Číne.

Čínska centrálna banka uviedla, že dôvodom poklesu jüanu je "obchodný protekcionizmus", čo je zjavný odkaz na Trumpovu štvrtkovú hrozbu, že od 1. septembra uvalí clá na čínske tovary za 300 mld. USD nad rámec ciel, ktoré sa už uplatňujú na dovoz z Číny v hodnote 250 mld. USD.

V reakcii na to v pondelok prudko oslabil akciový trh v USA . Najväčší denný prepad od začiatku roka spôsobili obavy z eskalácie obchodného sporu medzi USA a Čínou.

Čínske firmy zastavili nákupy produktov farmárov z USA

Hovorca čínskeho ministerstva obchodu uviedol, že čínske firmy zastavili nákupy produktov farmárov z USA v reakcii na nové clá, ktoré americký prezident Donald Trump ohlásil na čínske tovary v hodnote 300 mld. USD. Informuje o tom portál cnbc.com.

Ide o vážne porušenie výsledkov schôdzky prezidentov Číny a USA, povedal čínsky minister obchodu o ohlásených amerických clách. Čína patrí ku krajinám, ktoré najviac nakupujú poľnohospodárske produkty z USA.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Bloomberg uviedla, že Peking by mohol úplne zastaviť nákupy produktov amerických farmárov. Americké poľnohospodárstvo je citlivou témou v prebiehajúcej obchodnej vojne.

Prezident USA uviedol, že zabezpečil nákupy veľkého množstva agrárnych produktov, keď sa v júni stretol s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom.

Neskôr Trump obvinil Čínu z toho, že nákupy nerealizuje, čo ho viedlo k ohláseniu 10-percentných ciel na dovoz z Číny, na ktorý sa doteraz clá neuplatňujú.

Konflikt spomalí svetovú ekonomiku

Rast obchodného konfliktu medzi USA a Čínou sa môže podpísať pod ďalšie spomalenie svetovej ekonomiky. Doplatiť na to môžu podľa analytikov najmä krajiny, ktoré sú naviazané na tieto dve krajiny.

"Reeskalácia obchodného sporu medzi oboma veľmocami ešte viac podkope sentiment už teraz spomaľujúcej sa svetovej ekonomiky. V prípade, že bude nervozita dlhšie trvať a budú zavádzané ďalšie protekcionistické opatrenia, podpíše sa pod ďalšie spomalenie jej už teraz podtrendového rastu pri slabosti výrobného sektora," skonštatoval analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhrotenie obchodnej vojny medzi týmito dvomi krajinami môže zasiahnuť aj ďalšie ekonomiky.

"Vzájomná obchodná vojna sa dotkne nielen ich, ale prostredníctvom dodávateľských reťazcov aj mnohých ostatných krajín. Americké clá na čínske tovary negatívne ovplyvnia najmä Taiwan, Malajziu, Singapur, Južnú Kóreu a Hongkong," tvrdí Pánis.

Naopak, na čínske importné clá podľa neho doplatia okrem samotných amerických firiem najmä podniky z Kanady, Mexika, Čile, ale aj z Írska či Saudskej Arábie.

Podľa analytičky Next Finance Markéty Šichtařovej sa situácia vo svete tak skoro pravdepodobne neupokojí.

"Bude trvať niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa znovu podarí dohodnúť mier v obchodnej vojne, ak vôbec. September neprinesie definitívny koniec obchodného hašterenia. Navyše Trump môže začať útočiť zvýšením ciel i na Európu. Jednoducho, prezidentské voľby v USA sú už o rok na jeseň. Povoľovanie a uťahovanie skrutiek v obchodnej vojne je pre Trumpových priaznivcov zaujímavé," dodala Šichtařová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu