SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

V Poľsku sa vo veľkom falšujú lieky, nekupujte ich cez internet, ani bez receptu

Podvodníkom sa tieto nelegálne a pre zdravie pacientov nebezpečné kšefty mimoriadne vyplácajú, dávajú do nich arzén či sadru, v lepšom prípade múku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay / Hasty Words)

Poľsko sa stalo centrom falšovanie liekov v Európe. Až štyri z piatich predaných liekov v Poľsku cez internet a bez receptu má byť falošných, falzifikáty sa často dostávajú aj do lekární. Podvodníkom sa tieto nelegálne a pre zdravie pacientov nebezpečné kšefty mimoriadne vyplácajú, píše Pavol Minárik v článku na serveri novinky.cz.

"Každá tisícka zlotých investovaná do falšovania liekov vynáša neuveriteľných 200-tisíc zlotých zisku. Podvodníci sfalšujú v podstate akýkoľvek liek, poľskou špecialitou sú však anabolické steroidy, antibiotiká a onkologické lieky," upozornil Zbigniew Fijalek, profesor Farmakologickej fakulty Varšavskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

"Viac ako 80 percent liekov predávaných v Poľsku cez internet a bez receptu je falošných. Falšované medikamenty sa bohužiaľ nachádzajú už aj v oficiálnych sieťach lekární a tisíce ľudí si ich denne kupujú v presvedčení, že sú originálne, aj keď výrazne lacnejšie ako tie pravé," povedal v televízii TVN24 Fijalek, ktorý sa zároveň dlhodobo venuje odhaľovaniu falošných liekov na poľskom trhu.

"Obaly falzifikátov sú na nerozoznanie od originálov a v prípade, že nie sú klinicky testované, dokážu zmiasť aj najskúsenejší farmaceutov," varoval Pawel Trzczinski z Hlavnej farmaceutického inšpektorátu.

Čo chorý netuší

Vyhodené peniaze za falošné lieky sú v porovnaní s tým, čo dokážu napáchať na zdravie pacienta, tým najmenším problémom. Väčšina falzifikátov neobsahuje žiadne aktívne zložky. Asi dvadsať percent ich síce obsahuje, ale v nedostatočnom množstve.

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršie na tom všetkom podľa toxikológa Erika Matuszkiewicze je, že chorý ani netuší, že liek, od ktorého očakáva pomoc, mu v konečnom dôsledku škodí, a vzhľadom na to, že časť z nich obsahuje aj nebezpečné jedy ako napríklad arzén či farbivá, ho môžu dokonca zabiť.

Prípady, keď falzifikáty obsahujú len neškodnú múku, patria k tým šťastnejším, dodal Matuszkiewicz.

Podľa zdravotníckych štatistík je každý siedmy pacient v poľských nemocniciach hospitalizovaný kvôli falšovaným liekom, ktoré u neho vyvolali nielen akútne bolesti žalúdka, ale aj následné poškodenie pečene či ďalších dôležitých orgánov s trvalými následkami.

Falšovali steroidy a tiež viagru

Výroba falšovaných liekov je v Poľsku natoľko rozšírená, že polícia zriadila špeciálne vyšetrovacie tímy.

SkryťVypnúť reklamu

Agenti jedného z nich odhalili a zlikvidovali pred časom v Bydgoszczi najväčšiu továreň na výrobu nelegálnych liekov v Európe zameranú na falzifikáty anabolík a viagry. Jej profesionálna baliaca linka sa nachádzala v tajných podzemných miestnostiach.

Polícia na mieste činu vtedy zabavila viac ako tonu substrátov pochybného pôvodu, 340-tisíc falošných ampuliek anabolických steroidov a viac ako sto tisíc balení falšovaných liekov na potenciu, ktorých hlavnou zložkou bola sadra.

Takú továreň na falšovanie liekov, ako v Bydgoszczi, dovtedy nevideli, informovala TVN24 Agnieszka Hameluszová, hovorkyňa špeciálnych vyšetrovacích tímov.

"Výrobcovia i distribútori v záujme obrovských ziskov ničia zdravie ľudí, ktorí si naivne myslia, že rozoznajú falzifikáty od originálov," upozornila TVN24 v relácii Poľsko a svet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu