SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

V Poľsku sa vo veľkom falšujú lieky, nekupujte ich cez internet, ani bez receptu

Podvodníkom sa tieto nelegálne a pre zdravie pacientov nebezpečné kšefty mimoriadne vyplácajú, dávajú do nich arzén či sadru, v lepšom prípade múku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay / Hasty Words)

Poľsko sa stalo centrom falšovanie liekov v Európe. Až štyri z piatich predaných liekov v Poľsku cez internet a bez receptu má byť falošných, falzifikáty sa často dostávajú aj do lekární. Podvodníkom sa tieto nelegálne a pre zdravie pacientov nebezpečné kšefty mimoriadne vyplácajú, píše Pavol Minárik v článku na serveri novinky.cz.

"Každá tisícka zlotých investovaná do falšovania liekov vynáša neuveriteľných 200-tisíc zlotých zisku. Podvodníci sfalšujú v podstate akýkoľvek liek, poľskou špecialitou sú však anabolické steroidy, antibiotiká a onkologické lieky," upozornil Zbigniew Fijalek, profesor Farmakologickej fakulty Varšavskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Viac ako 80 percent liekov predávaných v Poľsku cez internet a bez receptu je falošných. Falšované medikamenty sa bohužiaľ nachádzajú už aj v oficiálnych sieťach lekární a tisíce ľudí si ich denne kupujú v presvedčení, že sú originálne, aj keď výrazne lacnejšie ako tie pravé," povedal v televízii TVN24 Fijalek, ktorý sa zároveň dlhodobo venuje odhaľovaniu falošných liekov na poľskom trhu.

"Obaly falzifikátov sú na nerozoznanie od originálov a v prípade, že nie sú klinicky testované, dokážu zmiasť aj najskúsenejší farmaceutov," varoval Pawel Trzczinski z Hlavnej farmaceutického inšpektorátu.

Čo chorý netuší

Vyhodené peniaze za falošné lieky sú v porovnaní s tým, čo dokážu napáchať na zdravie pacienta, tým najmenším problémom. Väčšina falzifikátov neobsahuje žiadne aktívne zložky. Asi dvadsať percent ich síce obsahuje, ale v nedostatočnom množstve.

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršie na tom všetkom podľa toxikológa Erika Matuszkiewicze je, že chorý ani netuší, že liek, od ktorého očakáva pomoc, mu v konečnom dôsledku škodí, a vzhľadom na to, že časť z nich obsahuje aj nebezpečné jedy ako napríklad arzén či farbivá, ho môžu dokonca zabiť.

Prípady, keď falzifikáty obsahujú len neškodnú múku, patria k tým šťastnejším, dodal Matuszkiewicz.

Podľa zdravotníckych štatistík je každý siedmy pacient v poľských nemocniciach hospitalizovaný kvôli falšovaným liekom, ktoré u neho vyvolali nielen akútne bolesti žalúdka, ale aj následné poškodenie pečene či ďalších dôležitých orgánov s trvalými následkami.

Falšovali steroidy a tiež viagru

Výroba falšovaných liekov je v Poľsku natoľko rozšírená, že polícia zriadila špeciálne vyšetrovacie tímy.

SkryťVypnúť reklamu

Agenti jedného z nich odhalili a zlikvidovali pred časom v Bydgoszczi najväčšiu továreň na výrobu nelegálnych liekov v Európe zameranú na falzifikáty anabolík a viagry. Jej profesionálna baliaca linka sa nachádzala v tajných podzemných miestnostiach.

Polícia na mieste činu vtedy zabavila viac ako tonu substrátov pochybného pôvodu, 340-tisíc falošných ampuliek anabolických steroidov a viac ako sto tisíc balení falšovaných liekov na potenciu, ktorých hlavnou zložkou bola sadra.

Takú továreň na falšovanie liekov, ako v Bydgoszczi, dovtedy nevideli, informovala TVN24 Agnieszka Hameluszová, hovorkyňa špeciálnych vyšetrovacích tímov.

"Výrobcovia i distribútori v záujme obrovských ziskov ničia zdravie ľudí, ktorí si naivne myslia, že rozoznajú falzifikáty od originálov," upozornila TVN24 v relácii Poľsko a svet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu