SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Hirošime si pripomenuli 74. výročie zhodenia atómovej bomby

Dve atómové bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki nakoniec primäli Japonsko ku kapitulácii.

V Hirošime si uctili pamiatku obetí atómovej bomby.V Hirošime si uctili pamiatku obetí atómovej bomby. (Zdroj: SITA/AP)

TOKIO - Viac ako 50.000 ľudí, ako aj diplomatov a zástupcov 92 krajín sveta sa v utorok v Hirošime zúčastnilo na spomienkovom akte pri príležitosti 74. výročia zhodenia atómovej bomby na toto japonské mesto.

Podujatie sa konalo v parku pri tzv. Atómovom dóme - torze budovy, ktorá bola najbližšou budovou k epicentru výbuchu, pričom jej časť zostala stáť a bola zakonzervovaná v danom stave.

Súčasťou spomienkového aktu bola aj tichá modlitba o 08.15 h miestneho času - presne v čase, keď Američania 6. augusta 1945 zhodili na Hirošimu jadrovú bombu.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem toho obyvatelia a návštevníci mesta zapaľovali v parku sviečky a prinášali kytice a vence kvetov, aby si uctili pamiatku obetí, napísal denník Asahi Šinbun.

Na pamätné dosky v utorok súčasne pribudli mená 5068 preživších útok na Hirošimu, ktorí zomreli v uplynulých 12 mesiacoch.

Momentálne sú na pamätníku mená 319 186, ktorí zažili atómový útok na Hirošimu. Ide o ľudí, ktorí sú v Japonsku označovaní termínom "hibakuša". Nažive ich je stále ešte viac ako 100 000, pričom ich priemerný vek je okolo 83 rokov.

Primátor mesta Kazumi Macui využil 74. výročie, aby vyzval japonskú vládu, aby podpísala zmluvu o zákaze jadrových zbraní a vypočula tak želanie ľudí z komunity "hibakuša" a prihlásila sa k pacifizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Text zmluvy bol schválený 7. júla 2017 vládami 122 krajín sveta, pričom doteraz ho ratifikovala asi polovica z nich. Kazumi Macui okrem toho pozval lídrov z celého sveta, aby zavítali do Hirošimy, aby pamätník obetí videli na vlastné oči.

Médiá uviedli, že japonský premiér Šinzó Abe vo svojom následnom prejave na Macuiho výzvu a pozvanie nijako nereagoval. Spomenul len svoje želanie "byť mostom" medzi krajinami, ktoré jadrové zbrane vlastnia, a tými, ktoré ich vo výzbroji nemajú.

"S ich pomocou ich budem trpezlivo nabádať k dialógu - a som rozhodnutý postaviť sa na čelo snáh medzinárodného spoločenstva" za zákaz jadrových zbraní, vyhlásil Abe.

Zhodenie jadrovej bomby na Hirošimu malo v deň útoku i v nasledujúcich týždňoch za následok smrť asi 140 000 ľudí. O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, Američania zhodili atómovú bombu aj na mesto Nagasaki, kde priamo pri útoku alebo na následky ožiarenia zomrelo 74 000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto útoky Japonsko napokon primäli, aby 15. augusta 1945 oznámilo svoju kapituláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Sputnik dorazil na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva.

Výrobca vakcíny tak údajne urobil preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády. Lieková agentúra medzitým spustila proces preskúmavania Sputniku V.

2 h

Vyšetrili vyše 153-tisíc osôb. Podiel nakazených je stále vysoký.

3 h
Ilustračné foto

Zeman na Babišov podnet požiadal Čínu o vakcínu od firmy Sinopharm. Merkelovú k zmene postoja k AstreZenece viedli nové štúdie.

4 h
Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

13 h