SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Sulík: Je fér, aby aj voliči, aj straníci, mali jasno. Jasný program, jasného lídra, aby vedeli, koho volia

Niektorí členovia strany považujú mimoriadny kongres strany za nevhodný.

Predstavitelia strany SaS.Predstavitelia strany SaS. (Zdroj: Archív SME/Gabriel Kuchta )

Predseda SaS Richard Sulík obhajuje zvolenie mimoriadneho snemu strany na september. Pre Konzervatívny web uviedol, že dôvodom nie je ani zmena lídra kandidátky, ani pozastavenie členstva Lucie Ďuriš Nicholsonovej v strane.

"Je fér, aby aj voliči, aj straníci, mali pred voľbami jasno. Jasný program, jasného lídra, aby vedeli, koho volia," povedal.

Podľa neho treba začať kampaň a na to potrebujú mať stranícke veci uzavreté. "Máme program, ktorý treba predstaviť ľuďom".

Skryť Vypnúť reklamu

Reagoval aj názory niektorých straníckych kolegov, že to môže zneistiť voličov a odpútať ich pozornosť od programu.

"Práve naopak. SaS má dlhodobo najlepšie riešenia pre krajinu, pripravujeme ich roky a je čas ich zrealizovať," povedal Richard Sulík.

Spravodajský portál Aktuality.sk v pondelok informoval, že Richard Sulík zvolal na 7. septembra mimoriadny snem.

Mimoriadny snem

„Je dôležité, aby sa členovia mohli demokraticky vyjadriť a preto som sa rozhodol zvolať mimoriadny kongres, ktorý bude 7. septembra," vyhlásil pre Aktuality.sk Sulík.

Argumentoval, že ak členovia SaS chcú vidieť na jeho mieste niekoho iného, budú sa tak môcť rozhodnúť ešte pred parlamentnými voľbami. Tie by mali byť 29. februára 2020.

„Všetky možnosti sú na stole. Potom sa to však už musí definitívne skončiť. Vyšleme voličom jasný signál, kto bude predsedom. A ten musí mať jasnú podporu všetkých členov," uviedol líder SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka parlamentného poslaneckého klubu SaS Natália Blahová však považuje mimoriadny kongres strany za nevhodný nápad.

„Len ťažko sa dá porozumieť tomu, z akého dôvodu bol zvolaný. Podľa stanov by mali mimoriadnemu kongresu predchádzať mimoriadne okolnosti. Takéto udalosti nikto z nás neeviduje," uviedla a dodala, že súčasný líder SaS Richard Sulík nemá v súboji o predsednícke kreslo žiadneho vyzývateľa.

„Všetci rešpektujeme jeho platný mandát predsedu," povedala Blahová.

Poslanec NR SR Jozef Rajtár si nemyslí, že je vhodný čas na zmenu lídra. "Líder strany sa má voliť riadne v júni 2020," povedal s tým, že v každom prípade, keď je návrh na mimoriadny kongres, je vhodné o tom diskutovať. Zároveň však vyjadril názor, že teraz sa treba sústrediť najmä na predvolebnú kampaň.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, či kongres v septembri bude, by mala včas rozhodnúť Republiková rada SaS.

Kiššová: Zbytočný snem

Podpredsedníčka strany Jana Kiššová na Facebooku reagovala s tým, že nemá v pláne kandidovať na post predsedníčky strany a ani nemá informáciu, že by niekto iný zo strany chcel kandidovať.

„Predseda SaS má riadny mandát do roku 2020 a toto nikto nespochybňuje," napísala. Okrem toho je presvedčená, že „odvolávať a voliť predsedu strany pár mesiacov pred voľbami je mimoriadne nerozvážne a môže to strane veľmi ublížiť".

„Miesto toho, aby sme sa sústredili na čo najlepší výsledok vo voľbách a dali voličom istotu, že sme skúsená a zodpovedná strana schopná prevziať zodpovednosť, zneistíme našich voličov a vyšleme von práve opačné a zmätočné signály, pretože každý pochopí, aká má byť pointa tohto mimoriadneho kongresu. A to teda nie je "nič moc"," dodala Kiššová.

Skryť Vypnúť reklamu

Galko: Kandidatúru v roku 2020 zvážim

Podpredseda SaS Ľubomír Galko ešte v pondelok potvrdil, že za predsedu strany na mimoriadnom septembrovom sneme kandidovať nebude. Napísal to na svojom facebookovom profile.

Potvrdil tiež, že zvažoval, že by sa po vypršaní riadneho štvorročného mandátu súčasného predsedu Richarda Sulíka o funkciu uchádzal. Galko tiež tvrdí, že si myslel, že otázku predsedu a volebného lídra majú v strane do júna 2020 uzavretú.

Portál Aktuality takisto pripomína, že Sulík zvolal mimoriadne snem aj pred tromi rokmi. Vtedy sa ako o možnom Sulíkovom súperovi hovorilo o Jozefovi Mihálovi, ktorý je dnes v strane Spolu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 4 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 5 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 7 h
Meteorit v posteli Kanaďanky.

Kanaďanka Ruth Hamiltonová sa druhýkrát narodila.


echo24.cz 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu