SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

NBS: Slovenské banky si budú musieť vytvoriť väčšie rezervy na zlé časy

O rok budú musieť „odložiť nabok“ na proticyklický vankúš už dve percentá aktív; niektoré preto asi vyplatia nižšie dividendy.

Národná banka Slovenska.Národná banka Slovenska. (Zdroj: FOTO ARCHÍV SME - GABRIEL KUCHTA)

Bratislava – Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) sa rozhodla už po štvrtýkrát zvýšiť úroveň proticyklického kapitálového vankúša, a to na 2 % s účinnosťou od 1. augusta 2020.

NBS ako slovenský regulátor sa týmto spôsobom snaží do budúcnosti pokryť väčšiu časť existujúcich rizík v bankovom i súkromnom sektore.

Pre banky by nemal byť problém tieto požiadavky splniť, niektoré však možno budú musieť obmedziť vyplácanie dividend.

Doteraz bola miera „vankúša“ na úrovni 1,25 %, od 1. augusta 2019 sa zvýšila na 1,5 % a od augusta budúceho roka to teda budú dve percentá.

Skryť Vypnúť reklamu

Proticyklický kapitálový vankúš slúži na posilnenie finančnej stability a odolnosti bankového sektora.

„Prítomnosť dobrých časov, narastajúcej zadlženosti, nízkych úrokov a silnej konkurencie na úverovom trhu môže viesť k podhodnocovaniu rizika zo strany bankového, ale aj súkromného sektora,“ uviedla NBS v komentári.

Vankúš zvyšuje schopnosť bánk absorbovať možné vzniknuté straty a vytvára sa počas priaznivých ekonomických časov.

„NBS sa rozhodla pre zvýšenie týchto rezerv pre banky pristúpiť v čase, keď ekonomika Slovenska rastie, je priaznivá situácia na trhu práce, avšak prehrievajúca sa ekonomika je jedným zo zdrojov potenciálnych rizík,“ vysvetľujú analytici NBS.

„V prípade obrátenia ekonomického a finančného cyklu bude časť pracovných pozícií ako aj príjmov domácností a podnikov neudržateľná a v dôsledku cyklického vývoja ekonomiky dôjde k ich korekcii. To môže mať v budúcnosti vplyv aj na schopnosť týchto ľudí a subjektov splácať svoje úverové záväzky,“ dodávajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Riziko predstavujú aj nízke úrokové sadzby, ktoré zvyšujú dostupnosť úverov, ako aj dopyt domácností a podnikov po nových pôžičkách.

NBS už dlhodobo upozorňuje na nadmerný rast zadlženia na Slovensku. Dopyt ľudí po nehnuteľnostiach poháňa aj ich rast cien a dostupnosť voľných bytov na trhu, ktorá postupne klesá.

„To motivuje ľudí k urýchleniu rozhodnutia o kúpe nehnuteľnosti v dôsledku obavy, že v budúcnosti bude kúpa drahšia alebo si ju nebudú môcť dovoliť,“ vysvetľujú analytici NBS.

Hoci je ziskovosť slovenského bankového sektora relatívne stabilná, zvyšuje sa podľa analytikov NBS citlivosť finančných domov.

„Banky sa snažia klesajúce úrokové marže pri úveroch kompenzovať rastom objemu poskytovaných úverov. Zároveň dosahujú súčasný zisk pri momentálne výrazne nízkych nákladoch na kreditné riziko,“ uvádza sa v správe NBS.

Skryť Vypnúť reklamu

„Situácia sa však môže výrazne zmeniť v prípade otočenia finančného cyklu, keď by úroveň kreditných nákladov vzrástla a dopyt po úveroch klesol, čo by malo nepriaznivý vplyv na zisk bankového sektora.“

Slovensko nie je jediné, ktoré pristupuje k sprísneniu požiadaviek na vankúš. „Takmer polovica krajín Európskej únie mala ku koncu júla tohto roka prijaté rozhodnutie o nenulovej výške proticyklického vankúša,“ vysvetľujú analytici NBS.

V ôsmich krajinách EÚ pritom bola už v účinnosti nenulová výška vankúša. Vo Švédsku dosahuje jeho požadovaná úroveň až 2,5 % rizikovo vážených aktív.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 22 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23 h
Švédsky raper Einár.

Einár bol držiteľ viacerých švédskych ocenení, v roku 2019 bol najhranejším na službe Spotify. Kamarátil sa s členmi miestnych gangov a bol známy aj svojimi verejnými roztržkami s inými švédskymi rapermi.


TASR 23. okt
Miesto nešťastia.

Baldwin, ktorý nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku a postrelil režiséra pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra.


TASR 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu