SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

NBS: Slovenské banky si budú musieť vytvoriť väčšie rezervy na zlé časy

O rok budú musieť „odložiť nabok“ na proticyklický vankúš už dve percentá aktív; niektoré preto asi vyplatia nižšie dividendy.

Národná banka Slovenska.Národná banka Slovenska. (Zdroj: ARCHÍV SME/Gabriel Kuchta)

Bratislava – Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) sa rozhodla už po štvrtýkrát zvýšiť úroveň proticyklického kapitálového vankúša, a to na 2 % s účinnosťou od 1. augusta 2020.

NBS ako slovenský regulátor sa týmto spôsobom snaží do budúcnosti pokryť väčšiu časť existujúcich rizík v bankovom i súkromnom sektore.

Pre banky by nemal byť problém tieto požiadavky splniť, niektoré však možno budú musieť obmedziť vyplácanie dividend.

Doteraz bola miera „vankúša“ na úrovni 1,25 %, od 1. augusta 2019 sa zvýšila na 1,5 % a od augusta budúceho roka to teda budú dve percentá.

Skryť Vypnúť reklamu

Proticyklický kapitálový vankúš slúži na posilnenie finančnej stability a odolnosti bankového sektora.

„Prítomnosť dobrých časov, narastajúcej zadlženosti, nízkych úrokov a silnej konkurencie na úverovom trhu môže viesť k podhodnocovaniu rizika zo strany bankového, ale aj súkromného sektora,“ uviedla NBS v komentári.

Vankúš zvyšuje schopnosť bánk absorbovať možné vzniknuté straty a vytvára sa počas priaznivých ekonomických časov.

„NBS sa rozhodla pre zvýšenie týchto rezerv pre banky pristúpiť v čase, keď ekonomika Slovenska rastie, je priaznivá situácia na trhu práce, avšak prehrievajúca sa ekonomika je jedným zo zdrojov potenciálnych rizík,“ vysvetľujú analytici NBS.

„V prípade obrátenia ekonomického a finančného cyklu bude časť pracovných pozícií ako aj príjmov domácností a podnikov neudržateľná a v dôsledku cyklického vývoja ekonomiky dôjde k ich korekcii. To môže mať v budúcnosti vplyv aj na schopnosť týchto ľudí a subjektov splácať svoje úverové záväzky,“ dodávajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Riziko predstavujú aj nízke úrokové sadzby, ktoré zvyšujú dostupnosť úverov, ako aj dopyt domácností a podnikov po nových pôžičkách.

NBS už dlhodobo upozorňuje na nadmerný rast zadlženia na Slovensku. Dopyt ľudí po nehnuteľnostiach poháňa aj ich rast cien a dostupnosť voľných bytov na trhu, ktorá postupne klesá.

„To motivuje ľudí k urýchleniu rozhodnutia o kúpe nehnuteľnosti v dôsledku obavy, že v budúcnosti bude kúpa drahšia alebo si ju nebudú môcť dovoliť,“ vysvetľujú analytici NBS.

Hoci je ziskovosť slovenského bankového sektora relatívne stabilná, zvyšuje sa podľa analytikov NBS citlivosť finančných domov.

„Banky sa snažia klesajúce úrokové marže pri úveroch kompenzovať rastom objemu poskytovaných úverov. Zároveň dosahujú súčasný zisk pri momentálne výrazne nízkych nákladoch na kreditné riziko,“ uvádza sa v správe NBS.

Skryť Vypnúť reklamu

„Situácia sa však môže výrazne zmeniť v prípade otočenia finančného cyklu, keď by úroveň kreditných nákladov vzrástla a dopyt po úveroch klesol, čo by malo nepriaznivý vplyv na zisk bankového sektora.“

Slovensko nie je jediné, ktoré pristupuje k sprísneniu požiadaviek na vankúš. „Takmer polovica krajín Európskej únie mala ku koncu júla tohto roka prijaté rozhodnutie o nenulovej výške proticyklického vankúša,“ vysvetľujú analytici NBS.

V ôsmich krajinách EÚ pritom bola už v účinnosti nenulová výška vankúša. Vo Švédsku dosahuje jeho požadovaná úroveň až 2,5 % rizikovo vážených aktív.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Podľa jeho slov ešte v nedeľu popoludní má mimoriadne zasadnúť vláda. "Materiál, ktorý prijali vedci, dnes zoberieme do úvahy a postupne ho budeme napĺňať podľa uznesení," povedal.

59m
Antigénové testy na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 552-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch je stále na úrovni 20 percent.

3 h
Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

19 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

20 h