SME
Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Konzervatívci v Rakúsku chcú ústavne chrániť právo používať hotovosť

Pri digitálnych platbách dostávajú firmy a úrady veľa informácií o ľuďoch; to sa nie každému páči.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Viedeň – Rakúska ľudová strana (ÖVP) chce do ústavy zakotviť právo na hotovostné peniaze, uvádza sa vo vyhlásení strany.

Nedávno podala podobný návrh aj Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

Podľa ÖVP je z dôvodu vývoja a digitalizácie v uplynulých rokoch „základné právo“ na používanie peňazí v hotovosti čoraz viac v ohrození. Štát a firmy chcú získavať viac údajov od svojich občanov či zákazníkov.

Podľa ľudovej strany ÖVP vedie toto smerovanie k tomu, že v obehu je čoraz menej peňazí a ľudia viac platia digitálnymi spôsobmi.

Skryť Vypnúť reklamu

To síce prináša mnohé výhody a zjednodušenia, ale ukrýva v sebe aj riziká.

Používať hotovosť znamená chrániť si súkromie

Avšak ten, kto v obchodoch platí hotovosťou, sám rozhoduje o tom, kto má informácie o jeho spotrebiteľskom správaní, argumentuje ÖVP.

Používanie finančnej hotovosti je navyše bežné pre starších ľudí, ktorí nestíhajú držať krok s technologickým vývojom.

Podobný návrh Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) odročil v júli ústavný výbor parlamentu. Poslanec Wolfgang Gerstl z ÖVP to vtedy zdôvodnil tým, že návrh nebol celkom v súlade s legislatívou.

Nová rakúska vláda chce teraz v tomto zmysle vypracovať ústavné nariadenie, ktoré „chráni základné práva občanov a je v súlade s európskym právom“.

Na elektronické peniaze štát ľahšie siahne

Možné dôsledky zrušenia hotovostných platieb nedávno negatívne zhodnotil analytik Inštitútu Václava Klausa (IVK) v Prahe Filip Šebesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho „úplné zrušenie hotovosti by bolo otvoreným oknom pre zásadný zásah do našich životov zo strany štátu.“

Otázkou podľa neho je, či sa nad niektorými technologickými novinkami radujeme oprávnene a či nepodceňujeme riziko ich systémového zneužitia proti slobode jednotlivca.

"Tieto nové technológie umožnia úplne novú kvalitu sociálneho inžinierstva a regulácie spoločnosti, ktorá bola predtým štátom aj veľkým nadnárodným korporáciám technicky nedostupná."

Šebesta hovorí, že technologický pokrok, a teda istá evolúcia môže prirodzene viesť k obmedzeniu podielu hotovostných platieb. Úplné zrušenie či zánik hotovosti by však musel byť krok navýsosť politický.

"Peniaze, ktoré dnes používame, sú štátne, nie súkromné. A tie budú bez politického rozhodnutia (teda bez zrušenia či zmien paragrafov zákonov) vo svojej fyzickej podobe existovať aj v dobe, keď budeme všetci platiť mobilom alebo čímkoľvek iným," hovorí analytik.

Skryť Vypnúť reklamu

„Eliminácia šedej ekonomiky, teda ekonomiky, ktorá síce uniká štátnej kontrole (a zdaneniu) ale ktorá zároveň prebieha na báze dobrovoľnosti a vo vyspelých krajinách nášho typu tvorí len zanedbateľný podiel, by nevyvážila stratu obrany proti novému zdaneniu a postupnej likvidácii úspor obyvateľstva prostredníctvom záporných úrokových sadzieb,“ nazdáva sa Šebesta.

„Chceme naozaj hotovosť úplne zrušiť a nenechať si ju ani ako isté zadné vrátka, napríklad ako dôležitú poistku proti nekonvenčným monetárnym politikám, ako sú záporné úrokové sadzby a tak podobne?“ pýta sa v rozhovore pre Deník N zverejnenom na stránke IVK.

Dodáva, že jednou z vlastností hotových peňazí, na ktorú sa rado zabúda, je ich anonymita. A to nielen vo vzťahu k trestnej činnosti či šedej ekonomike, ale aj vo vzťahu k slobode jednotlivca a ochrane jeho citlivých osobných údajov a dát.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na príklade plánovaného čínskeho sociálneho kreditového systému - social scoringu - jasne vidíme, že je čoho sa obávať," upozorňuje Filip Šebesta z Inštitútu Václava Klausa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto činu.

Podľa vládnych štatistík od apríla 2020 do 2021 polícia zaznamenala 41-tisíc prípadov útokov s nožom, z toho 224 smrteľných.


idnes.cz 5 h
Ilustračné foto.

Maďarsko po vyše 3,5 roku výstavby dokončilo a oficiálne spustilo nový 57-kilometrový úsek diaľnice M30 medzi Miškolcom a Tornyosnémeti.


SITA 6 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 19 percent.


TASR 7 h
Ilustračné foto kapsuly Blue Origin na hranici atmosféry a kozmu.

Stanica by mala okrem vedeckých účelov slúžiť aj obchodným partnerom či vesmírnym turistom.


TASR 10 h
Skryť Zatvoriť reklamu