SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Britský europoslanec: Milujeme Európu a jej občanov, no nie Európsku úniu ako inštitúciu

Poslankyňa za liberálnu stranu vidí naopak brexit ako katastrofu pre Spojené kráľovstvo.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL- Brexit je na ostrovoch témou číslo jedna. Rovnako ako medzi obyčajnými ľuďmi však neexistuje zhoda v pohľade naň ani medzi britskými europoslancami.

Nezaradený europoslanec Lance Forman za Stranu brexitu podľa vlastných slov podporuje odchod z EÚ nielen preto, že to "bude lepšie pre Spojené kráľovstvo, ale aj pre Európu".

"Myslím si, že ak Británia dokáže odísť a ukázať ostatným európskym krajinám, že dokáže prosperovať aj mimo EÚ, tak jej príklad budú nasledovať ďalšie členské štáty, a potreba Únie ako politickej organizácie zanikne," povedal Forman.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja aj moji kolegovia milujeme Európu a jej občanov, no nie EÚ ako inštitúciu," dodal.

Jeho stranícky kolega, taktiež nezaradený europoslanec Henrik Overgaard-Nielsen považuje Úniu za "nedemokratickú, byrokratickú a netransparentnú".

"Po odchode z EÚ bude môcť Spojené kráľovstvo vytvárať svoje vlastné zákony a rozhodnutia, momentálne sa o väčšine z nich rozhoduje v Bruseli," povedal Overgaard-Nielsen, ktorého strana získala 29 mandátov vo voľbách do EP v máji 2019, najviac zo všetkých britských strán.

Napriek tomu, že jeho strana si kampaň postavila na odchode krajiny z EÚ, svoju kandidatúru do europarlamentu považuje za zmysluplnú.

"Kandidoval som, aby som ovplyvnil domácu politickú situáciu a informoval verejnosť o tom, čo sa deje v EÚ. Čím viac ľudí bude o dianí vedieť, tým je pravdepodobnejšie, že budú hlasovať za odchod z Únie. Európania chcú dohodu o voľnom obchode, no nechcú politický superštát," vyjadril sa Overgaard-Nielsen.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Lanca Formana ich strana kandidovala do europarlamentu, aby ukázala, že v krajine ešte stále zostáva veľká podpora pre odchod Británie z EÚ.

"To sa nám aj potvrdilo," povedal. "Kým sme ešte stále v EÚ, pripomíname ľuďom doma, prečo sme hlasovali za odchod - pre obrovské straty a nedostatok demokracie," dodal.

Úplne odlišný pohľad na brexit má britská europoslankyňa za stranu Liberálnych demokratov Irina von Wieseová.

Pre hmlistú predstavu nezávislosti sa vzdávame vedúcej úlohy v najväčšom obchodnom bloku a demokratickej inštitúcii sveta na úkor našej bezpečnosti, našej prosperity a nášho postavenia vo svete, povedala.

"Brexit by bol pre Spojené kráľovstvo katastrofou. Ekonomicky, politicky, aj kultúrne," doplnila von Wieseová.

SkryťVypnúť reklamu

Strana, ktorú v Európskom parlamente (EP) zastupuje, už od vyhlásenia referenda o členstve Británie v EÚ v roku 2016, vedie kampaň proti odchodu krajiny z Únie. Ako europoslankyňa hovorí, robia tak aj preto, že "dnešným globálnym nástrahám, ako sú otázky klimatickej pohotovosti, ľudských práv, kybernetickej bezpečnosti alebo terorizmu, nemôžeme čeliť sami".

S von Wieseovou súhlasí aj líderka severoírskej strany Aliancie a členka europarlamentu Naomi Longová.

"Sme zástancami názoru, že akákoľvek podoba brexitu predstavuje riziko a mala by byť zastavená. Demokratický spôsob, akým to docieliť, by bolo vyhlásenie druhého referenda," povedala severoírska europoslankyňa.

Obe europoslankyne sú členkami frakcie Obnovme Európu (Renew Europe), ktorá nahradila doterajšiu Alianciu liberálov a demokratov za Európu (ALDE).

SkryťVypnúť reklamu

"Ak však nastane brexit, je našou povinnosťou zmierniť jeho škody," povedala Longová.

Tzv. tvrdý brexit, teda odchod krajiny bez dohody, by mal podľa nej "devastujúce následky" pre Severné Írsko, ako aj Spojené kráľovstvo a Írsko.

"Riadny odchod z EÚ si vyžaduje dohodu o odchode, a tá nemôže existovať bez tzv. írskej poistky."

Tá podľa nej predstavuje akúsi "záchrannú sieť", ktorá má zaručiť ochranu pred "najhorším účinkom brexitu", teda obnovením hraníc medzi Severným Írskom a samostatnou Írskou republikou, ktorá zostáva členom EÚ.

Obe časti ležia na írskom ostrove a v minulosti práve pre otázku hranice na území vypukol 30 rokov trvajúci ozbrojený konflikt.

SkryťVypnúť reklamu

Spojené kráľovstvo v Európskom parlamente zastupuje 73 poslancov. Europarlament už rozhodol, že po oficiálnom odchode krajiny z EÚ, ktorý je momentálne naplánovaný na 31. októbra, bude 27 z týchto kresiel prerozdelených iným členským štátom.

Francúzsko a Španielsko ich majú získať najviac, až päť, Taliansko a Holandsko tri, Írsko dve kreslá. Švédsko, Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Chorvátsko, Estónsko, Poľsko a Rumunsko by mali získať o jeden mandát viac, ako aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu