SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Papierové tašky či elektrokolobežky. Nie je všetko eko, čo sa zelená

Čo vyzerá ako šetrné k životnému prostrediu navonok, ho môže v skutočnosti zaťažovať omnoho viac. Tu je niekoľko príkladov.

Elektrická kolobežka.Elektrická kolobežka. (Zdroj: TASR/AP)

Produkty, ktoré sa tvária ako ekologické, niekedy škodia planéte viac ako ich "neekologické" náprotivky. Či už to sú to elektrokolobežky alebo napríklad papierové tašky, píše server idnes.cz.

Okrem aktuálnej škodlivosti či toho, ako dobre sa bude v budúcnosti rozkladať, je totiž potrebné vziať do úvahy aj ich výrobu. Niekoľko príkladov, ktoré možno prekvapia.

Elektrokolobežka

Elektrokolobežka nevypúšťa do ovzdušia žiadne emisie a jej veľká časť sa dá recyklovať. Znie to ako ideálne, k planéte šetrné riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti však elektrokolobežky na prejdený kilometer znečisťujú životné prostredie viac než jazda autobusom či na mopede.

Podľa štúdie vedcov zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne na najazdenú míľu (1,6 kilometra) na elektrokolobežke pripadá 202 g CO2. Polovica z toho pritom vzniká už počas výroby kolobežky - hodnota 101 gramov vzišla z rozpočítanie dopadu výroby na predpokladanú životnosť. Náročná je predovšetkým výroba batérií.

Cez štyridsať percent emisií potom vznikne počas zbierania kolobežiek. Tie sa totiž na konci dňa musí znovu nabiť a preparkovať. Ľudia ich totiž mnohokrát nechávajú stáť na miestach, kde stáť nesmú, či tam, kde prekážajú. Vplyv samotného nabíjania a výroby potrebnej elektriny je potom podľa výskumníkov zanedbateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Cestovanie autobusom podľa štúdie za každého pasažiera na najazdenú míľu vypustí do ovzdušia 82 gramov oxidu uhličitého. Elektrický moped tiež vyšiel lepšie, na 119 gramov CO2 na najazdenú míľu. Najekologickejšia je potom podľa nej jazda na bicykli, ktorej emisie sú len len 8 g CO2 na najazdenú míľu.

Solárne panely

Hoci fotovoltaika ako taká patrí medzi najekologickejšie spôsoby výroby elektriny, solárne panely ako také až tak ekologické nie sú. Neexistuje totiž spôsob, ako sa ich ekologicky zbaviť, a tak ich väčšina končí na skládkach.

Hoci solárne panely starnú pomaly, ich efektivita sa každým rokom znižuje. Ľudia, ktorí ich majú na strechách, ich navyše v prípade renovácií často menia za nové, upozorňuje environmentálny magazín Grist.

V roku 2050 by tak podľa odhadov výskumníkov zo Štátnej univerzity v San José mohol byť sanfranciskej záliv zaplnený deväťdesiatich tisíckami ton starých solárnych panelov.

SkryťVypnúť reklamu

"Miestne úrady sú vydesené," citoval Grist profesora Dustina Mulvaneya zo San José. "Začínajú sa k nim (prvýkrát) dostávať solárne panely a oni nevedia, čo s nimi," dodal.

Ak sa navyše panely ani v budúcnosti nezačnú recyklovať, môže dôjsť až k nedostatku niektorých vzácnych materiálov, z ktorých sa vyrába. Firmy aj úrady sa však už snaží tomuto problému venovať.

V Spojených štátoch podľa spoločnosti Grist existuje najmenej jedna firma, ktorá staré solárne panely posiela do Afriky. Funguje tiež niekoľko obchodov, ktoré použité panely kupujú a so zľavou je predávajú ďalej.

Papierové tašky

Aj ekologická stopa papierových nákupných tašiek je vyššia, než by sa mohlo zdať. V skutočnosti ešte väčšia ako u tých plastových.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa papier rozkladá oveľa lepšie ako plast či iné materiály, jeho výroba je extrémne energeticky náročná.

"Výroba papierového vrecka, čo sa týka vplyvu na životné prostredie, je horšia ako výroba plastového. Vo fáze výroby papier vychádza horšie,"uviedol pre idnes.cz v januári Vladimír Kočí, dekan Fakulty technológia ochrany prostredia VŠCHT.

To, že sa rozpadá na neškodné súčasti, je však podľa neho dôležité. "Avšak zas taká výhra v porovnaní s plastovým materiálom to nie je," dodáva.

Ak by sa však zmenil spôsob výroby, boli by podľa neho papierové tašky jasnou ekologickou voľbou.

Podľa štúdie, ktorú si nechal vypracovať parlament Severného Írska, sa však vo veľkých moderných skládkach stráca aj hlavná výhoda papiera. Kvôli nedostatku vzduchu a vody sa podľa nej totiž papierové tašky rozkladajú rovnako pomaly ako tie plastové. Navyše v porovnaní s nimi zaberajú viac miesta.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti z ekologického pohľadu najlepšie vychádzajú tašky vyrobené z recyklovaného polyesteru. Za nimi nasledujú tie z bavlny.

Kovové fľaše

Kovové fľaše, najčastejšie z hliníka či nerezovej ocele, sú v posledných rokoch veľkým hitom predovšetkým v anglosaskom svete. Aj v tuzemsku sa objavujú čoraz častejšie.

Používať ich namiesto neustáleho nakupovania a vyhadzovania fliaš z mäkkých plastov je pre tých, ktorí chcú zmeniť svoj životný štýl smerom k ekológii, často jedným z prvých krokov.

Výroba jednej tristogramovej fľaše z nerezovej ocele však spotrebuje sedemnásobne viac fosílnych palív a vyprodukuje štrnásťkrát viac skleníkových plynov než výroba menšej, plastovej. Naviac sa kvôli nej musí vyťažiť stokrát viac surovín, píšu autori Daniel Goleman a Gregory Norris pre New York Times.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s fľašami vyrobenými z "bežného" plastu, v ktorých sa predávajú napríklad limonády či balené vody, však získa navrch vo chvíli, keď sa použije päťdesiatkrát.

Aj vtedy však nad nimi vedú fľaše z tvrdého plastu. Ich výroba je oveľa ľahšia, čo sa odráža aj na cene. Na rozdiel od kovových však o niečo menej vydržia. Plastové navyše v predchádzajúcej dobe pri častom používaní mohli vypúšťať do svojho obsahu niektorú z chemikálií, ktoré obsahujú.

Nejkritizovanejšou chemickou látkou bol Bisfenol A, ktorý však dnes väčšina plastových fliaš neobsahuje. V tom, či plasty vypúšťajú aj ďalšie potenciálne nebezpečné chemikálie, sa odborníci stále nezhodujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu