SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Začala sa púť do Mekky; niektorí moslimovia vyzývajú na jej bojkot

Na jednej strane, pútnikov povezú vysokorýchlostné vlaky, ale zároveň sú v krajine so stredovekým prístupom k ľudským právam.

Každoročnú púť v Mekke navštevujú moslimovia z celého sveta.Každoročnú púť v Mekke navštevujú moslimovia z celého sveta. (Zdroj: TASR/AP)

Mekka – Viac ako dva milióny moslimských veriacich začali v piatok 9. augusta na úsvite v saudskoarabskej Mekke výročnú púť hadždž.

Zároveň viac než 100 moslimov z rôznych krajín od Austrálie až po Tanzániu zdieľalo na sociálnej sieti Twitter hashtag #boycotthajj – „bojkotuj hadždž“.

Keď moslimovia utláčajú moslimov

Takto chcú upozorniť na politiku Saudskej Arábie, najmä na úlohu tejto krajiny vo vojne v Jemene, postoj k ľudským právam a zaobchádzanie so ženami.

„#boycotthajjj je pre moslimov dôležitou diskusiou. Ide o kritiku a priznanie existencie zverstiev, ktoré saudskoarabský režim pácha proti svojim vlastným moslimom,“ uviedla v tvíte lekárka z Nového Zélandu Mariam Parwaizová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britská moslimka Ella zasa vysvetlila, že účasť na púti je pre ňu nezlučiteľná so zásadou islamu postaviť sa nespravodlivosti.

„Zaráža ma zahraničná politika Saudskej Arábie a útlak v saudskoarabskej spoločnosti," uviedla táto 28-ročná britská vedkyňa pre agentúru Reuters.

Rijád sa bráni kritike

Vláda v Rijáde vyzvala moslimov, aby sa sústredili na duchovnú stránku púte, nie na politiku.

Nemenovaný saudskoarabský činiteľ odmietol bojkot ako „nemúdry“ a uviedol, že malý počet jeho podporovateľov ostro kontrastuje so skutočnosťou, že počet pútnikov každým rokom rastie a jednotlivé krajiny preto žiadajú čoraz vyššie kvóty.

Predstaviteľ Rijádu vyhlásil, že Saudská Arábia sa v súvislosti s Jemenom snaží nájsť „politické riešenia“ a samotné kráľovstvo zažíva „značné zmeny“ v oblasti práv žien.

SkryťVypnúť reklamu

Scenár púte je daný

Počas piatkového úvodného dňa hadždžu pútnici v saudskoarabskej Mekke v tamojšej Veľkej mešite sedemkrát obchádzajú kvádrovitú stavbu Kaaba. Neskôr sa zúčastnia na tradičných piatkových modlitbách.

Potom sa vydajú k pahorkom Safá a Marwa, pijú vodu zo studne Zamzam, absolvujú nočné bdenie pri hore Arafat, následne zbierajú kamene na planine Muzdálifa, s ktorými potom symbolicky kameňujú Satana v údolí Miná. Potom si pútnici oholia hlavy, prinesú zvieraciu obetu a zapoja sa do trojdňovej slávnosti Íd al-adhá.

Päťdňový hadždž, jeden z piatich pilierov islamu, musí absolvovať aspoň raz za život každý moslim, ktorý je telesne a duševne zdravý a má prostriedky na cestu do Mekky. Moslimovi, ktorý vykoná púť do Mekky, patrí titul hadži.

SkryťVypnúť reklamu

Dejisko púte sa nachádza v úzkom údolí obklopenom skalnatým pohorím. Tento priestor sa každý rok mení na obrovský stanový tábor. Tejto rok tam podľa saudskoarabských úradov postavili 350 000 klimatizovaných stanov.

Po novej trati

Ako informovala televízia CNN, tento rok budú mať pútnici po prvýkrát k dispozícii aj vysokorýchlostné vlaky, ktoré ich prepravia z Mekky do Medíny s tromi zastávkami. Trať dali do prevádzky vlani v októbri, takže tento rok čelí náporu pútnikov po prvýkrát.

Vysoký počet účastníkov púte predstavuje pre Saudskú Arábiu veľkú bezpečnostnú a logistickú výzvu. O bezpečnosť pútnikov sa starajú desiatky tisíce príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Pútnici prídu aj z Iránu

Tohtoročný hadždž sa odohráva v pozadí napätia v Perzskom zálive po sérii útokov na tankery, zostrelení dronov a obmedzení námornej dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Rijád z útokov na obchodné lode obviňuje svojho regionálneho nepriateľa Irán, ktorý to však odmieta.

Aj napriek absencii diplomatických vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou sa tento rok sa na púť do Mekky chystá približne 88 550 iránskych pútnikov.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj tentoraz sa saudskoarabské úrady veľmi usilovali zdôrazniť, že hadždž je náboženská udalosť, a snažili sa zabrániť jej spolitizovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu