SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Do katedrály v Nagasaki sa z USA vrátil pôvodný kríž

Pred vojnou bol na vrchole oltára v katedrále Urakami, potom ho darovali do Ameriky ako memento.

Nagasaki si tento rok pripomína 74. výročie zhodenia americkej atómovej bomby.Nagasaki si tento rok pripomína 74. výročie zhodenia americkej atómovej bomby. (Zdroj: TASR/AP)

Nagasaki – Kríž, ktorý bol svedkom atómového bombardovania japonského mesta Nagasaki a stratil sa na desaťročia z dohľadu, našiel cestu späť.

Pôvodne bol umiestnený v starej Katedrále nepoškvrneného počatia Urakami, ktorú zničil výbuch americkej atómovej bomby 9. augusta 1945.

Súčasnej, obnovenej katedrále Urakami ho vrátila vysoká škola Wilmington College so sídlom v americkom štáte Ohio.

Pripomienka vojnových udalostí

Vrátený kríž verejne vystavujú od tohtoročného 74. výročia zhodenia bomby, čo má podporiť svetový mier a likvidáciu jadrových zbraní, informoval denník Mainiči šimbun.

Skryť Vypnúť reklamu

Kríž zhotovený z dreva je približne meter vysoký a 30 centimetrov dlhý. V rokoch 1934-38 bol umiestnený v najvyššom bode oltára v katedrále Urakami.

Na fotografii, ktorú urobili asi mesiac po kapitulácii Japonska, vidno tento kríž medzi ruinami rímskokatolíckej Katedrály nepoškvrneného počatia.

Dar vojakovi a mierovému centru

Po vojne dostal kríž z katedrály príslušník americkej námornej pechoty Walter Hooke, pôsobiaci v Nagasaki, od miestneho biskupa Paula Aidžira Jamagučiho. V roku 1982 Hooke daroval kríž Mierovému výskumnému centru (PRC) na Wilmington College.

Walter Hooke zomrel v roku 2010 ako 97-ročný, biskup Jamaguči v roku 1976 ako 82-ročný.

Na slávnostnom podujatí v stredu 7. augusta riaditeľka PRC Tanya Mausová odovzdala relikviu súčasnému arcibiskupovi mesta Nagasaki Josephovi Micuakimu Takamimu. Kríž má byť vystavený v katedrále dva až tri týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h