SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Do katedrály v Nagasaki sa z USA vrátil pôvodný kríž

Pred vojnou bol na vrchole oltára v katedrále Urakami, potom ho darovali do Ameriky ako memento.

Nagasaki si tento rok pripomína 74. výročie zhodenia americkej atómovej bomby.Nagasaki si tento rok pripomína 74. výročie zhodenia americkej atómovej bomby. (Zdroj: TASR/AP)

Nagasaki – Kríž, ktorý bol svedkom atómového bombardovania japonského mesta Nagasaki a stratil sa na desaťročia z dohľadu, našiel cestu späť.

Pôvodne bol umiestnený v starej Katedrále nepoškvrneného počatia Urakami, ktorú zničil výbuch americkej atómovej bomby 9. augusta 1945.

Súčasnej, obnovenej katedrále Urakami ho vrátila vysoká škola Wilmington College so sídlom v americkom štáte Ohio.

Pripomienka vojnových udalostí

Vrátený kríž verejne vystavujú od tohtoročného 74. výročia zhodenia bomby, čo má podporiť svetový mier a likvidáciu jadrových zbraní, informoval denník Mainiči šimbun.

Skryť Vypnúť reklamu

Kríž zhotovený z dreva je približne meter vysoký a 30 centimetrov dlhý. V rokoch 1934-38 bol umiestnený v najvyššom bode oltára v katedrále Urakami.

Na fotografii, ktorú urobili asi mesiac po kapitulácii Japonska, vidno tento kríž medzi ruinami rímskokatolíckej Katedrály nepoškvrneného počatia.

Dar vojakovi a mierovému centru

Po vojne dostal kríž z katedrály príslušník americkej námornej pechoty Walter Hooke, pôsobiaci v Nagasaki, od miestneho biskupa Paula Aidžira Jamagučiho. V roku 1982 Hooke daroval kríž Mierovému výskumnému centru (PRC) na Wilmington College.

Walter Hooke zomrel v roku 2010 ako 97-ročný, biskup Jamaguči v roku 1976 ako 82-ročný.

Na slávnostnom podujatí v stredu 7. augusta riaditeľka PRC Tanya Mausová odovzdala relikviu súčasnému arcibiskupovi mesta Nagasaki Josephovi Micuakimu Takamimu. Kríž má byť vystavený v katedrále dva až tri týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 22 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23 h
Švédsky raper Einár.

Einár bol držiteľ viacerých švédskych ocenení, v roku 2019 bol najhranejším na službe Spotify. Kamarátil sa s členmi miestnych gangov a bol známy aj svojimi verejnými roztržkami s inými švédskymi rapermi.


TASR 23. okt
Miesto nešťastia.

Baldwin, ktorý nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku a postrelil režiséra pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra.


TASR 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu