SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Židovská komunita v Litve čelila vyhrážkam, ktoré si vyžiadali bezpečnostné opatrenia

Synagóga bola dva dni zavretá v dôsledku hrozieb, ktoré sprevádzali diskusiu o historických postavách z obdobia holokaustu.

Synagóga vo Vilniuse.Synagóga vo Vilniuse. (Zdroj: SITA/AP)

Vilnius – Litovská židovská komunita vo štvrtok 8. augusta znovu otvorila synagógu i sídlo svojej obce vo Vilniuse, ktoré uzavreli po vyhrážkach vyvolaných emotívnou diskusiou o dejinách krajiny v období Druhej svetovej vojny.

Líderka židovskej obce Faina Kuklianska uviedla, že synagóga, jediná vo Vilniuse, bola znovuotvorená po tom, ako ju prezident Gitanas Nauseda a premiér Saulius Skvernelis ubezpečili, že jej bezpečnosť je zaistená.

Toto uistenie sa týkalo celej židovskej komunity a jej objektov vrátane židovského cintorína ležiaceho približne 20 kilometrov od Vilniusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Generál a diplomat neprešli previerkou

Zatvorenie synagógy a komunitného centra v utorok 6. 8. nasledovalo po tom, čo sa magistrát Vilniusu rozhodol odstrániť pamätnú tabuľu na počesť generála Jonasa Noreiku a premenovať ulicu Kazysa Škirpu.

V prvom prípade ide o litovského generála zabitého Sovietmi, K. Škirpa bol diplomat z obdobia Druhej svetovej vojny.

Ich hodnotenie je sporné: niektorí ich oceňujú ako národných hrdinov, ale iní ich odsudzujú ako možných kolaborantov s nacistickými okupantmi.

Podľa litovskej židovskej obce sa obaja muži podieľali na holokauste, uviedla agentúra AFP. Obe uvedené rozhodnutia preto židovská komunita ocenila.

Avšak kritici vravia, že Noreika a Škirpa nekolaborovali s nacistickým režimom a boli oddanými bojovníkmi za nezávislosť Litvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhrážky komunite a výzva premiéra

Faina Kuklianska povedala v stredu pre tlačovú agentúru AP, že židovská komunita nedávno zaznamenala výhražné telefonáty a dostávala aj výhražné listy. „Vládne atmosféra napätia a štvania,“ uviedla Kuklianska.

Litovský premiér Saulius Skvernelis v utorok vyzval bezpečnostné služby, aby „podnikli okamžité kroky, ktoré zabránia prípadným živlom rozpútať etnickú nenávisť, a ak to bude potrebné, aby použili aj ďalšie prostriedky povolené zákonom“.

Vyjadrovali sa proti Židom

Predstavitelia Vilniusu odstránili z budovy knižnice v centre metropoly pamätnú tabuľu venovanú J. Noreikovi 27. júla.

Nariadil to starosta Vilniusu Remigijus Šimašius. Povedal, že to urobil preto, lebo Noreika schvaľoval rozhodnutie nacistickej samosprávy vybudovať židovské geto a skonfiškovať Židom majetok.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento krok nasledoval po rozhodnutí magistrátu z 24. júla premenovať uličku v centre mesta nazvanú po K. Škirpovi, diplomatovi a armádnom dôstojníkovi, pretože verejne vyjadroval protižidovské názory.

Pred druhou svetovou vojnou tvorilo 60 000 príslušníkov židovskej komunity približne tretinu obyvateľov Vilniusu, ale väčšina z nich zahynula počas okupácie nacistickým Nemeckom v rokoch 1941 – 1944.

Malá židovská obec v Litve má teraz približne 3 000 členov z celkového počtu obyvateľov 2,9 milióna.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

15 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

13 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

17 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

18 h