SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Židovská komunita v Litve čelila vyhrážkam, ktoré si vyžiadali bezpečnostné opatrenia

Synagóga bola dva dni zavretá v dôsledku hrozieb, ktoré sprevádzali diskusiu o historických postavách z obdobia holokaustu.

Synagóga vo Vilniuse.Synagóga vo Vilniuse. (Zdroj: SITA/AP)

Vilnius – Litovská židovská komunita vo štvrtok 8. augusta znovu otvorila synagógu i sídlo svojej obce vo Vilniuse, ktoré uzavreli po vyhrážkach vyvolaných emotívnou diskusiou o dejinách krajiny v období Druhej svetovej vojny.

Líderka židovskej obce Faina Kuklianska uviedla, že synagóga, jediná vo Vilniuse, bola znovuotvorená po tom, ako ju prezident Gitanas Nauseda a premiér Saulius Skvernelis ubezpečili, že jej bezpečnosť je zaistená.

Toto uistenie sa týkalo celej židovskej komunity a jej objektov vrátane židovského cintorína ležiaceho približne 20 kilometrov od Vilniusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Generál a diplomat neprešli previerkou

Zatvorenie synagógy a komunitného centra v utorok 6. 8. nasledovalo po tom, čo sa magistrát Vilniusu rozhodol odstrániť pamätnú tabuľu na počesť generála Jonasa Noreiku a premenovať ulicu Kazysa Škirpu.

V prvom prípade ide o litovského generála zabitého Sovietmi, K. Škirpa bol diplomat z obdobia Druhej svetovej vojny.

Ich hodnotenie je sporné: niektorí ich oceňujú ako národných hrdinov, ale iní ich odsudzujú ako možných kolaborantov s nacistickými okupantmi.

Podľa litovskej židovskej obce sa obaja muži podieľali na holokauste, uviedla agentúra AFP. Obe uvedené rozhodnutia preto židovská komunita ocenila.

Avšak kritici vravia, že Noreika a Škirpa nekolaborovali s nacistickým režimom a boli oddanými bojovníkmi za nezávislosť Litvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhrážky komunite a výzva premiéra

Faina Kuklianska povedala v stredu pre tlačovú agentúru AP, že židovská komunita nedávno zaznamenala výhražné telefonáty a dostávala aj výhražné listy. „Vládne atmosféra napätia a štvania,“ uviedla Kuklianska.

Litovský premiér Saulius Skvernelis v utorok vyzval bezpečnostné služby, aby „podnikli okamžité kroky, ktoré zabránia prípadným živlom rozpútať etnickú nenávisť, a ak to bude potrebné, aby použili aj ďalšie prostriedky povolené zákonom“.

Vyjadrovali sa proti Židom

Predstavitelia Vilniusu odstránili z budovy knižnice v centre metropoly pamätnú tabuľu venovanú J. Noreikovi 27. júla.

Nariadil to starosta Vilniusu Remigijus Šimašius. Povedal, že to urobil preto, lebo Noreika schvaľoval rozhodnutie nacistickej samosprávy vybudovať židovské geto a skonfiškovať Židom majetok.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento krok nasledoval po rozhodnutí magistrátu z 24. júla premenovať uličku v centre mesta nazvanú po K. Škirpovi, diplomatovi a armádnom dôstojníkovi, pretože verejne vyjadroval protižidovské názory.

Pred druhou svetovou vojnou tvorilo 60 000 príslušníkov židovskej komunity približne tretinu obyvateľov Vilniusu, ale väčšina z nich zahynula počas okupácie nacistickým Nemeckom v rokoch 1941 – 1944.

Malá židovská obec v Litve má teraz približne 3 000 členov z celkového počtu obyvateľov 2,9 milióna.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu