Bagdad – Osud stoviek zahraničných džihádistov odsúdených v Iraku na trest smrti alebo doživotie závisí od tamojšieho justičného systému, a nie od vlády.
Na stretnutí so zahraničnými médiami to povedal iracký premiér Ádil Abdal Mahdí.
„Žiadnej krajine sme nesľúbili, že tieto tresty zmiernime. Náš justičný systém totiž neumožňuje irackému štátu omilostiť tých, ktorí už boli odsúdení na smrť,“ uviedol premiér.
Podľa neho je na kasačnom súde, aby preskúmal verdikty súvisiace s terorizmom, a buď ich potvrdil, upravil alebo zrušil.
Zatiaľ ich nepopravujú
Medzi cudzincami, ktorí momentálne čakajú v Iraku na popravu, je 11 francúzskych občanov, zaznamenala agentúra AFP.
Traja Francúzi dostali doživotie po tom, ako ich usvedčili z príslušnosti k teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Dosiaľ nebola vykonaná žiadna poprava; trest smrti jednej Nemky súd po odvolaní zmiernil na doživotie.
Od začiatku roku 2018 odsúdili v Iraku za členstvo v IS viac než 500 cudzincov – mužov i žien.
Za dva milióny budú súdiť kohokoľvek
Vládne zdroje začiatkom apríla potvrdili, že Irak tiež ponúkol vykonať súdny proces so zahraničnými džihádistami zadržiavanými v susednej Sýrii. Urobil by to výmenou za dva milióny dolárov za každý prípad, pričom túto čiastku má zaplatiť ich domovská krajina.

Podľa Mahdího, ktorého citovala AFP, je možné, že množstvo z nich bude prevezených do Iraku, vzhľadom na neochotu viacerých štátov dovoliť im návrat domov.
Irak sa takisto chystá repatriovať približne 31 000 vlastných občanov – prevažne manželiek a detí podozrivých džihádistov – z Kurdmi prevádzkovaných utečeneckých táborov na severovýchode Sýrie.