SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Od najväčšieho banského nešťastia na Slovensku uplynulo 10 rokov

Tragédia v Handlovej si vyžiadala životy 20 baníkov a záchranárov. Desiaty august je preto Dňom obetí banských nešťastí.

Pamätník handlovským baníkom.Pamätník handlovským baníkom. (Zdroj: TASR)

Bratislava/Handlová – V sobotu 10. augusta uplynulo desať rokov od najväčšej tragédie v dejinách novodobého baníctva na Slovensku.

V Bani Handlová zahynulo v ten deň dovedna 20 baníkov a banských záchranárov. V meste Handlová je ich pamiatke, ako aj pamiatke ďalších obetí banských nešťastí venované spomienkové podujatie Deň bielych ruží.

Národná rada SR novelou zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú schválili 26. októbra 2010, zaradili tragickú banskú udalosť medzi pamätné dni ako 10. august – Deň obetí banských nešťastí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní a mesta Handlová v roku 2010 boli za symbol tohto pamätného dňa vybraté biele ruže.

Výbuch v podzemí

Pred desiatimi rokmi, 10. augusta 2009 o 7.00 h, vypukol vo východnej šachte v hĺbke 330 metrov požiar.

Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť.

O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi.

O 9.30 h dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar, ktorý vznikol oxidáciou uhlia.

Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo. V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod zemou vyhasli životy 20 ľudí, ďalší deviati utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.

Rozlúčkové a spomienkové akcie

V utorok 11. augusta 2009 vzniklo pri vstupe do banského závodu v Bani Handlová pietne miesto s kondolenčnou listinou. Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí vyhlásila na stredu 12. augusta 2009 štátny smútok.

Symbolická rozlúčka so zosnulými baníkmi bola 20. augusta na Námestí baníkov v Handlovej.

Deň obetí banských nešťastí, známy aj pod názvom Deň bielych ruží, sa po prvýkrát pripomínal ako pamätný deň SR v roku 2011.

„V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry, a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území," uviedla hovorkyňa mesta Handlová Jana Paulínyová.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento rok sa 10. augusta o 9.30 h na päť minút rozozvučali zvony kostola svätej Kataríny ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí spred desiatich rokov.

Tradície Handlovej

Handlová je s baníctvom spätá od roku 1909 a podľa hovorkyne mesta je „matkou všetkých uhoľných baní na Slovensku“.

V roku 1991 bola šachta pre ťažké banské podmienky odstavená, ale v roku 1998 sa do nej baníci znova vrátili.

Pamätník tragédie z roku 2009 predstavuje bronzové súsošie baníka v minulosti a súčasnosti. K nemu sa pravidelne od roku 2011 kladú kvety a vence. Rok po tragédii osadili pri pamätníku aj pamätnú tabuľu, ktorú vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.