SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Od najväčšieho banského nešťastia na Slovensku uplynulo 10 rokov

Tragédia v Handlovej si vyžiadala životy 20 baníkov a záchranárov. Desiaty august je preto Dňom obetí banských nešťastí.

Pamätník handlovským baníkom.Pamätník handlovským baníkom. (Zdroj: TASR)

Bratislava/Handlová – V sobotu 10. augusta uplynulo desať rokov od najväčšej tragédie v dejinách novodobého baníctva na Slovensku.

V Bani Handlová zahynulo v ten deň dovedna 20 baníkov a banských záchranárov. V meste Handlová je ich pamiatke, ako aj pamiatke ďalších obetí banských nešťastí venované spomienkové podujatie Deň bielych ruží.

Národná rada SR novelou zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú schválili 26. októbra 2010, zaradili tragickú banskú udalosť medzi pamätné dni ako 10. august – Deň obetí banských nešťastí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní a mesta Handlová v roku 2010 boli za symbol tohto pamätného dňa vybraté biele ruže.

Výbuch v podzemí

Pred desiatimi rokmi, 10. augusta 2009 o 7.00 h, vypukol vo východnej šachte v hĺbke 330 metrov požiar.

Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť.

O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi.

O 9.30 h dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar, ktorý vznikol oxidáciou uhlia.

Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo. V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod zemou vyhasli životy 20 ľudí, ďalší deviati utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.

Rozlúčkové a spomienkové akcie

V utorok 11. augusta 2009 vzniklo pri vstupe do banského závodu v Bani Handlová pietne miesto s kondolenčnou listinou. Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí vyhlásila na stredu 12. augusta 2009 štátny smútok.

Symbolická rozlúčka so zosnulými baníkmi bola 20. augusta na Námestí baníkov v Handlovej.

Deň obetí banských nešťastí, známy aj pod názvom Deň bielych ruží, sa po prvýkrát pripomínal ako pamätný deň SR v roku 2011.

„V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry, a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území," uviedla hovorkyňa mesta Handlová Jana Paulínyová.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento rok sa 10. augusta o 9.30 h na päť minút rozozvučali zvony kostola svätej Kataríny ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí spred desiatich rokov.

Tradície Handlovej

Handlová je s baníctvom spätá od roku 1909 a podľa hovorkyne mesta je „matkou všetkých uhoľných baní na Slovensku“.

V roku 1991 bola šachta pre ťažké banské podmienky odstavená, ale v roku 1998 sa do nej baníci znova vrátili.

Pamätník tragédie z roku 2009 predstavuje bronzové súsošie baníka v minulosti a súčasnosti. K nemu sa pravidelne od roku 2011 kladú kvety a vence. Rok po tragédii osadili pri pamätníku aj pamätnú tabuľu, ktorú vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Ombudsmanke sa nepozdáva karanténa rómskych obydlí

Tvrdí, že ak sú v bloku nakazení štyria, nemalo by ísť do karantény 500 obyvateľov. Dôvodom je komplikované trasovanie blízkych kontaktov nakazených osôb.

Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.