Bratislava/Handlová – V sobotu 10. augusta uplynulo desať rokov od najväčšej tragédie v dejinách novodobého baníctva na Slovensku.
V Bani Handlová zahynulo v ten deň dovedna 20 baníkov a banských záchranárov. V meste Handlová je ich pamiatke, ako aj pamiatke ďalších obetí banských nešťastí venované spomienkové podujatie Deň bielych ruží.
Národná rada SR novelou zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú schválili 26. októbra 2010, zaradili tragickú banskú udalosť medzi pamätné dni ako 10. august – Deň obetí banských nešťastí.
Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní a mesta Handlová v roku 2010 boli za symbol tohto pamätného dňa vybraté biele ruže.
Výbuch v podzemí
Pred desiatimi rokmi, 10. augusta 2009 o 7.00 h, vypukol vo východnej šachte v hĺbke 330 metrov požiar.
Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť.
O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi.
O 9.30 h dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar, ktorý vznikol oxidáciou uhlia.
Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo. V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov.
Pod zemou vyhasli životy 20 ľudí, ďalší deviati utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.
Rozlúčkové a spomienkové akcie
V utorok 11. augusta 2009 vzniklo pri vstupe do banského závodu v Bani Handlová pietne miesto s kondolenčnou listinou. Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí vyhlásila na stredu 12. augusta 2009 štátny smútok.
Symbolická rozlúčka so zosnulými baníkmi bola 20. augusta na Námestí baníkov v Handlovej.
Deň obetí banských nešťastí, známy aj pod názvom Deň bielych ruží, sa po prvýkrát pripomínal ako pamätný deň SR v roku 2011.
„V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry, a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území," uviedla hovorkyňa mesta Handlová Jana Paulínyová.
Tento rok sa 10. augusta o 9.30 h na päť minút rozozvučali zvony kostola svätej Kataríny ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí spred desiatich rokov.
Tradície Handlovej
Handlová je s baníctvom spätá od roku 1909 a podľa hovorkyne mesta je „matkou všetkých uhoľných baní na Slovensku“.
V roku 1991 bola šachta pre ťažké banské podmienky odstavená, ale v roku 1998 sa do nej baníci znova vrátili.
Pamätník tragédie z roku 2009 predstavuje bronzové súsošie baníka v minulosti a súčasnosti. K nemu sa pravidelne od roku 2011 kladú kvety a vence. Rok po tragédii osadili pri pamätníku aj pamätnú tabuľu, ktorú vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej.