SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Prahe vyvrcholil pochod Pride, na jeho čele išiel aj primátor

Protesty proti tejto akcii sú slabšie ako v minulosti. Primátor Hřib vyjadril podporu zákonu o manželstvách homosexuálov.

Ilustračná fotografia z pochodu Pride.Ilustračná fotografia z pochodu Pride. (Zdroj: TASR/AP)

Praha – V českej metropole sa v sobotu 10. augusta začal tradičný sprievod, ktorým vrcholil LGBT festival Prague Pride. Zúčastnili sa na ňom tisíce ľudí.

Prominentní účastníci

Z Václavského námestia zamieril karnevalový sprievod na Letnú. Na čele sprievodu s alegorickými vozmi je dvojica tzv. maršalov a jedna maršalka – teda ľudia, ktorí sa zaslúžili o presadzovanie práv LGBT komunity.

Tento rok to sú herec Jiří Hromada, bývalá ministerka obrany Karla Šlechtová a rómsky aktivista David Tišer.

K účastníkom sprievodu, na ktorý dohliadajú aj policajti a antikonfliktný tím, sa pridala tiež približne desiatka zahraničných diplomatov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na čele sprievodu sa objavil aj pražský primátor Zdeněk Hřib. Zúčastnil sa na ňom aj vlani a chce tak vyjadriť podporu zástupcom sexuálnych menšín, ktorí v mnohých krajinách stále čelia represii.

Pred začiatkom sprievodu Hřib uviedol, že tento rok ide aj o podporu zákona o manželstvách osôb rovnakého pohlavia, ktorý by mala prerokovať Poslanecká snemovňa.

„Malo by to priniesť rovnaké práva a povinnosti pre všetkých,“ povedal primátor za Českú pirátsku stranu – Pirátov.

Ideológia homosexualizmu

Festival, ktorý sa v Prahe koná od roku 2011, tradične vzbudzuje aj odmietavé reakcie u konzervatívnejšej časti verejnosti.

V čase vzniku vyvolal búrlivé reakcie konzervatívcov, podľa ktorých bola prehliadka obscénna a nevkusne vnucovala ideológiu „homosexualizmu“.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento pojem použil vtedajší český prezident Václav Klaus, podľa ktorého bolo nutné proti uvedenému javu bojovať. Protesty v ďalších rokoch slabli.

V sobotu sa na Václavskom námestí objavilo niekoľko ľudí s vlajkami, podľa ktorých by sa účastníci pochodu mali báť Božieho hnevu.

Zatiaľ čo na prvom ročníku sa zúčastnilo 25 000 ľudí, vlani organizátori zaznamenali 92 000 účastníkov.

Súvisiaci článok Dúhový Pride opäť prichádza – a aj pochod „Hrdí na rodinu“ naplánovaný na ten istý deň

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu