SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Prahe vyvrcholil pochod Pride, na jeho čele išiel aj primátor

Protesty proti tejto akcii sú slabšie ako v minulosti. Primátor Hřib vyjadril podporu zákonu o manželstvách homosexuálov.

Ilustračná fotografia z pochodu Pride.Ilustračná fotografia z pochodu Pride. (Zdroj: TASR/AP)

Praha – V českej metropole sa v sobotu 10. augusta začal tradičný sprievod, ktorým vrcholil LGBT festival Prague Pride. Zúčastnili sa na ňom tisíce ľudí.

Prominentní účastníci

Z Václavského námestia zamieril karnevalový sprievod na Letnú. Na čele sprievodu s alegorickými vozmi je dvojica tzv. maršalov a jedna maršalka – teda ľudia, ktorí sa zaslúžili o presadzovanie práv LGBT komunity.

Tento rok to sú herec Jiří Hromada, bývalá ministerka obrany Karla Šlechtová a rómsky aktivista David Tišer.

K účastníkom sprievodu, na ktorý dohliadajú aj policajti a antikonfliktný tím, sa pridala tiež približne desiatka zahraničných diplomatov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na čele sprievodu sa objavil aj pražský primátor Zdeněk Hřib. Zúčastnil sa na ňom aj vlani a chce tak vyjadriť podporu zástupcom sexuálnych menšín, ktorí v mnohých krajinách stále čelia represii.

Pred začiatkom sprievodu Hřib uviedol, že tento rok ide aj o podporu zákona o manželstvách osôb rovnakého pohlavia, ktorý by mala prerokovať Poslanecká snemovňa.

„Malo by to priniesť rovnaké práva a povinnosti pre všetkých,“ povedal primátor za Českú pirátsku stranu – Pirátov.

Ideológia homosexualizmu

Festival, ktorý sa v Prahe koná od roku 2011, tradične vzbudzuje aj odmietavé reakcie u konzervatívnejšej časti verejnosti.

V čase vzniku vyvolal búrlivé reakcie konzervatívcov, podľa ktorých bola prehliadka obscénna a nevkusne vnucovala ideológiu „homosexualizmu“.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento pojem použil vtedajší český prezident Václav Klaus, podľa ktorého bolo nutné proti uvedenému javu bojovať. Protesty v ďalších rokoch slabli.

V sobotu sa na Václavskom námestí objavilo niekoľko ľudí s vlajkami, podľa ktorých by sa účastníci pochodu mali báť Božieho hnevu.

Zatiaľ čo na prvom ročníku sa zúčastnilo 25 000 ľudí, vlani organizátori zaznamenali 92 000 účastníkov.

Súvisiaci článok Dúhový Pride opäť prichádza – a aj pochod „Hrdí na rodinu“ naplánovaný na ten istý deň

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

16 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

14 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h