SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Sociálny systém dosť nepomáha neúplným rodinám, myslia si odborníci

Sociologička Kusá tvrdí, že táto oblasť 30 rokov stagnuje; na pomoc prichádza nová neziskovka.

Ilustračné foto je z filmu The Florida Project (2017) o problémoch slobodnej matky v USA - na snímke sú Bria Vinaite a Brooklynn Prince.Ilustračné foto je z filmu The Florida Project (2017) o problémoch slobodnej matky v USA - na snímke sú Bria Vinaite a Brooklynn Prince. (Zdroj: ASFK)

Bratislava – Cieľom novovzniknutej neziskovej organizácie (NO) Jeden rodič je pomôcť rodinám, v ktorých vychováva deti len jeden rodič a druhý zomrel alebo sa odsťahoval a s deťmi sa nestýka.

„Chceme zlepšiť životy osamelých rodičov s jedným a viac deťmi prostredníctvom reálnej pomoci a zlepšenia podmienok v sociálnom systéme Slovenska,“ povedala riaditeľka NO Jeden rodič Eva Marková.

Organizácia chce poskytovať takýmto rodičom služby, ktoré im pomôžu prekonať náročné obdobie v ich živote a pomáhať v oblastiach medziľudských partnerských vzťahov, zdravej rodiny, stabilných financií, práce a šance na štúdium a rozvoj detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet osamelých rodičov rastie

V prvej fáze organizuje prieskum o tom, koľko je na Slovensku rodičov, vychovávajúcich sami deti a s čím potrebujú pomôcť.

„Na Slovensku sa rozvádza 41 percent manželstiev. Šesť z desiatich rozvedených manželstiev malo maloleté alebo nezaopatrené deti,“ uviedla E. Marková.

Doplnila, že počet domácnosti, kde je na výchovu jeden rodič, sa za posledných 40 rokov zvýšil dvojnásobne.

Veľmi dôležitý z hľadiska budúcnosti takýchto rodín je podľa nej prvý rok po rozvode, rozchode alebo úmrtí partnera.

Zakladatelia Jedného rodiča si vymieňali informácie a skúsenosti s predstaviteľmi podobných organizácií v zahraničí.

„Po stretnutí so zakladateľkou rovnakej organizácie v Maďarsku sme vedeli, že naše rozhodnutie založiť takúto organizáciu aj na Slovensku je správne,“ povedala E. Marková.

Skryť Vypnúť reklamu

Pomoc nie je dostatočná

Na Slovensku žije viac ako jeden milión detí vo veku do 18 rokov, z toho takmer 240-tisíc vo veku do 3 rokov – čo je najviac ohrozená skupina detí.

Podľa predstaviteľov NO neexistuje presná evidencia detí, ktoré vyrastajú v rodinách iba s jedným rodičom. „Pritom každý jeden z nás takú rodinu vo svojom okolí pozná,“ tvrdia.

Zainteresovaní si myslia, že sociálny systém na Slovensku nefunguje dostatočne a zodpovední doteraz neurobili takmer žiadne opatrenia na zlepšenie kvality života v rodinách s jedným rodičom.

Jeden rodič chce preto zmeniť povedomie v spoločnosti a prispieť k zmenám v sociálnom systéme Slovenska.

„Je to už takmer 30 rokov, keď som začala pre občianske združenie osamelých rodičov na podporu detí pomáhať s analýzou listov, ktoré prišli na vtedajšie Koordinačné centrum Verejnosti proti násiliu,“ povedala sociologička Zuzana Kusá.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodičia v týchto listoch žiadali riešiť podmienky jednorodičovských domácností a na ich základe koncipovať niečo ako program.

„Je smutné, že za tých 30 rokov k zásadnému zlepšeniu v sociálnom systéme Slovenska neprišlo,“ dodala Z. Kusá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

4 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

7 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

9 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

6 h