Bratislava / Guatemala – V druhom kole prezidentských volieb v Guatemale v nedeľu 11. augusta súperia o prezidentské kreslo bývalá prvá dáma Sandra Torresová a bývalý šéf guatemalských väzníc Alejandro Giammattei.
Účelový rozvod
S. Torresová je kandidátkou sociálnodemokratickej strany Národná jednota nádeje (UNE) a bola manželkou bývalého prezidenta Álvara Coloma.
S tým sa v roku 2011 rozviedla, ešte keď bol vo funkcii, ako však verejne deklarovala, nebolo to preto, že by ho už nemala rada.
Torresová si zvolila rozvod iba preto, aby sa už vtedy mohla uchádzať o funkciu prezidentky, čo podľa guatemalských zákonov nie je umožnené blízkym príbuzným prezidenta.
Bývalý vrchný bachar je za trest smrti
Druhý kandidát, 63-ročný Alejandro Giammattei, je povolaním lekár a kandiduje za ekonomicky liberálnu, no zároveň nacionalistickú stranu Sme za inú Guatemalu (VAMOS).
V rokoch 2005 – 2007 bol šéfom väzenskej správy Guatemaly.
Kandiduje s posolstvom, že vybuduje „múr prosperity“, teda ekonomickú politiku, ktorá zabráni, aby Guatemalčania odchádzali do USA.
Giammattei okrem iného sľubuje znovu zaviesť trest smrti, čo má pomôcť „rozdrviť násilné gangy, potlačiť chudobu, aby sa zastavila migrácia, a ukončiť nechutnú korupciu.“
Obaja kandidáti sa už o zvolenie za prezidenta pokúšali, Torresová dvakrát a Giammattei dokonca trikrát. V súčasných voľbách vyhrala prvé kolo 63-ročná Torresová so ziskom 26 percent hlasov.
Víťaz prezidentských volieb nahradí v úrade nepopulárneho dosluhujúceho prezidenta Jimmyho Moralesa, ktorý čelí podozreniam z korupcie.
Migračná dohoda s USA
Jedným z Moralesových posledných krokov vo funkcii bolo schválenie migračnej dohody s vládou prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá Guatemale priznáva štatút „bezpečnej tretej krajiny“.
Na základe neho bude môcť Washington vracať do Guatemaly migrantov z iných krajín, ktorí cez túto stredoamerickú krajinu len prechádzali bez toho, aby tam žiadali o azyl.
Kritici tvrdia, že chudobná Guatemala zápasiaca s vysokou úrovňou zločinnosti nebude schopná takýto nápor zvládnuť. Podľa AFP Guatemala súhlasila s dohodou pod silným tlakom Donalda Trumpa, ktorý v prípade jej odmietnutia hrozil krajine tvrdými sankciami.
Podľa prieskumov nesúhlasí s touto dohodou viac ako 80 percent Guatemalčanov a kriticky sa k nej stavajú aj obaja prezidentskí kandidáti súperiaci v druhom kole volieb.
Medzi voličmi však veľké nadšenie nevzbudzuje ani jeden z uchádzačov. Torresová i Giammattei sa už o prezidentský úrad uchádzali aj v minulosti a povesť ich oboch poznačili rôzne škandály.
Guatemalčania budú od novej hlavy štátu požadovať aj tvrdé zákroky proti korupcii. Troch z posledných štyroch prezidentov krajiny totiž po odchode z úradu zatkli pre obvinenia z korupcie.