SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Rozviedla sa s prezidentom, aby aj ona mohla kandidovať

Ľavicová kandidátka na prezidentku Guatemaly je bývalá prvá dáma. Jej protikandidát sľubuje zastavenie migrácie z krajiny.

Guatemalskí prezidentskí kandidáti Sandra Torresová a Alejandro Giammattei.Guatemalskí prezidentskí kandidáti Sandra Torresová a Alejandro Giammattei. (Zdroj: SITA / AP)

Bratislava / Guatemala – V druhom kole prezidentských volieb v Guatemale v nedeľu 11. augusta súperia o prezidentské kreslo bývalá prvá dáma Sandra Torresová a bývalý šéf guatemalských väzníc Alejandro Giammattei.

Účelový rozvod

S. Torresová je kandidátkou sociálnodemokratickej strany Národná jednota nádeje (UNE) a bola manželkou bývalého prezidenta Álvara Coloma.

S tým sa v roku 2011 rozviedla, ešte keď bol vo funkcii, ako však verejne deklarovala, nebolo to preto, že by ho už nemala rada.

Torresová si zvolila rozvod iba preto, aby sa už vtedy mohla uchádzať o funkciu prezidentky, čo podľa guatemalských zákonov nie je umožnené blízkym príbuzným prezidenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalý vrchný bachar je za trest smrti

Druhý kandidát, 63-ročný Alejandro Giammattei, je povolaním lekár a kandiduje za ekonomicky liberálnu, no zároveň nacionalistickú stranu Sme za inú Guatemalu (VAMOS).

V rokoch 2005 – 2007 bol šéfom väzenskej správy Guatemaly.

Kandiduje s posolstvom, že vybuduje „múr prosperity“, teda ekonomickú politiku, ktorá zabráni, aby Guatemalčania odchádzali do USA.

Giammattei okrem iného sľubuje znovu zaviesť trest smrti, čo má pomôcť „rozdrviť násilné gangy, potlačiť chudobu, aby sa zastavila migrácia, a ukončiť nechutnú korupciu.“

Obaja kandidáti sa už o zvolenie za prezidenta pokúšali, Torresová dvakrát a Giammattei dokonca trikrát. V súčasných voľbách vyhrala prvé kolo 63-ročná Torresová so ziskom 26 percent hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Víťaz prezidentských volieb nahradí v úrade nepopulárneho dosluhujúceho prezidenta Jimmyho Moralesa, ktorý čelí podozreniam z korupcie.

Migračná dohoda s USA

Jedným z Moralesových posledných krokov vo funkcii bolo schválenie migračnej dohody s vládou prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá Guatemale priznáva štatút „bezpečnej tretej krajiny“.

Na základe neho bude môcť Washington vracať do Guatemaly migrantov z iných krajín, ktorí cez túto stredoamerickú krajinu len prechádzali bez toho, aby tam žiadali o azyl.

Kritici tvrdia, že chudobná Guatemala zápasiaca s vysokou úrovňou zločinnosti nebude schopná takýto nápor zvládnuť. Podľa AFP Guatemala súhlasila s dohodou pod silným tlakom Donalda Trumpa, ktorý v prípade jej odmietnutia hrozil krajine tvrdými sankciami.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa prieskumov nesúhlasí s touto dohodou viac ako 80 percent Guatemalčanov a kriticky sa k nej stavajú aj obaja prezidentskí kandidáti súperiaci v druhom kole volieb.

Medzi voličmi však veľké nadšenie nevzbudzuje ani jeden z uchádzačov. Torresová i Giammattei sa už o prezidentský úrad uchádzali aj v minulosti a povesť ich oboch poznačili rôzne škandály.

Guatemalčania budú od novej hlavy štátu požadovať aj tvrdé zákroky proti korupcii. Troch z posledných štyroch prezidentov krajiny totiž po odchode z úradu zatkli pre obvinenia z korupcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 6 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h