SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kočnerov obhajca nesmel čítať spis a vidieť dôkazy: Aké sú na to pravidlá?

Pri závažných trestných činoch môže vyšetrovateľ zamietnuť návrh nahliadania do spisu.

(Zdroj: SME)

Bratislava – Bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor komentoval skutočnosť, že vyšetrovateľ zamietol návrh nahliadania do spisu Marekovi Parovi, obhajcovi obvineného Mariana K.

„Nahliadnutie do spisu stranám trestného konania je prostriedok, ktorým sa či obvinený, jeho obhajca alebo poškodený môže dozvedieť o dôkazoch, ktoré vyšetrovateľ zadovážil v tej ktorej trestnej veci,“ objasnil J. Ivor v rozhovore pre TASR.

„Samozrejme, že v závažných veciach, najmä organizovanej trestnej činnosti, vyšetrovateľ môže rozhodnúť o zamietnutí tohto návrhu nahliadnutia do spisu. To je však dôvodné v prvých štádiách konania – v prvých týždňoch, mesiacoch, keď sa ešte dôkazy len zbierajú a keď to nahliadnutie do spisu môže spôsobiť nejaké zmarenie výsledku konania,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Jaroslava Ivora by to však v neskorších štádiách už nemalo byť prekážkou. O tom rozhoduje prokurátor.

„Práve prokurátor je ten, kto musí poznať dôkaznú situáciu v danom spise a musí už poznať, či je možné, alebo nie je možné nahliadnuť do spisu,“ konštatoval.

„Ak generálny prokurátor rozhodol, že vzhľadom na stav vyšetrovania a vzhľadom na potrebu kontradiktórnosti (aby strany poznali dôkazný stav – pozn. TASR), tak prokurátor by to mal umožniť, respektíve mal to umožniť v minulosti,“ zdôraznil Ivor.

Mariana K. obvinili 8. marca 2019 z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica.

Voči obvineniu podal M. Para sťažnosť, ktorú Úradu špeciálnej prokuratúry 15. apríla zamietol a neúspešné bolo aj podanie mimoriadneho opravného prostriedku na Generálnu prokuratúru SR.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 6 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu