SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia
SLOVENSKO

Kočnerov obhajca nesmel čítať spis a vidieť dôkazy: Aké sú na to pravidlá?

Pri závažných trestných činoch môže vyšetrovateľ zamietnuť návrh nahliadania do spisu.

(Zdroj: SME)

Bratislava – Bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor komentoval skutočnosť, že vyšetrovateľ zamietol návrh nahliadania do spisu Marekovi Parovi, obhajcovi obvineného Mariana K.

„Nahliadnutie do spisu stranám trestného konania je prostriedok, ktorým sa či obvinený, jeho obhajca alebo poškodený môže dozvedieť o dôkazoch, ktoré vyšetrovateľ zadovážil v tej ktorej trestnej veci,“ objasnil J. Ivor v rozhovore pre TASR.

„Samozrejme, že v závažných veciach, najmä organizovanej trestnej činnosti, vyšetrovateľ môže rozhodnúť o zamietnutí tohto návrhu nahliadnutia do spisu. To je však dôvodné v prvých štádiách konania – v prvých týždňoch, mesiacoch, keď sa ešte dôkazy len zbierajú a keď to nahliadnutie do spisu môže spôsobiť nejaké zmarenie výsledku konania,“ povedal.

Podľa Jaroslava Ivora by to však v neskorších štádiách už nemalo byť prekážkou. O tom rozhoduje prokurátor.

„Práve prokurátor je ten, kto musí poznať dôkaznú situáciu v danom spise a musí už poznať, či je možné, alebo nie je možné nahliadnuť do spisu,“ konštatoval.

„Ak generálny prokurátor rozhodol, že vzhľadom na stav vyšetrovania a vzhľadom na potrebu kontradiktórnosti (aby strany poznali dôkazný stav – pozn. TASR), tak prokurátor by to mal umožniť, respektíve mal to umožniť v minulosti,“ zdôraznil Ivor.

Mariana K. obvinili 8. marca 2019 z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica.

Voči obvineniu podal M. Para sťažnosť, ktorú Úradu špeciálnej prokuratúry 15. apríla zamietol a neúspešné bolo aj podanie mimoriadneho opravného prostriedku na Generálnu prokuratúru SR.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko


Neprehliadnite tiež

Názory

Obrátená kolonizácia Francúzska

Bolo by zavádzajúce tvrdiť, že moslimovia sú vo Francúzsku prenasledovaní. V oficiálnej správe o počtoch protináboženských činov vo Francúzsku v roku 2018 bolo uvedené, že bolo spáchané viac ako tisíc protikresťanských činov; 541 antisemitských činov (o 64% viac ako v roku 2017) a 100 protimoslimských činov.

Ilustračná snímka.
Európska únia

Konzervatívci podľa prieskumov vysoko zvíťazili, majú nadpolovičnú väčšinu

Vyzerá to tak, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z EÚ do 31. januára.

Boris Johnson pred volebnou miestnosťou.
Slovensko

Slovensko je pripravené mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050, vyhlásil Pellegrini

"Jednou zo základných podmienok je, aby sme neboli nútení investovať do nákladných investícií obnoviteľných zdrojov, ktoré by extrémnym spôsobom zvyšovali náklady energie," priblížil premiér.

Premiér Pellegrini.
Slovensko

Voľby by v decembri vyhral Smer-SD, nasleduje ĽSNS a PS-Spolu

Strana Za ľudí získala v prieskume 9,2 percenta, za ňou nasleduje hnutie OĽaNO s 8 percentami a hnutie Sme rodina so 7 percentami.

Ilustračné foto.