SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Červený mor nahradil dúhový. Poľský arcibiskup rozhneval liberálov

K vyhláseniu Jedraszewského sa pripojil český kardinál Dominik Duka, podľa ktorého sa LGBT hnutie rozširuje o ateistickú a satanistickú agendu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Poľský arcibiskup Marek Jedraszewski pobúril časť verejnosti výrokom, že LGBT ideológia je "dúhový mor", ktorý v Poľsku nahradil ten červený, komunistický, píše server idnes.cz.

Krakovský arcibiskup Marek Jedraszewski na začiatku augusta pri výročí 75 rokov od Varšavského povstania označil ideológiu LGBT komunity ako "dúhový mor" a dodal, že ľudia, ktorí požadujú toleranciu pre menšiny, v skutočnosti podporujú "násilie, ponižovanie a výsmech tým najsvätejším symbolom".

SkryťVypnúť reklamu

"Červený mor bol nahradený dúhovým, ktorý rovnako ako komunizmus vytiahol do boja so srdcom, dušami a myslením," povedal Jedraszewski a dodal, že komunistická a LGBT ideológia vychádza z rovnakého základu.

Globálna kampaň za práva sexuálnych menšín je podľa neho dúhová choroba.

Jeho výroky vyvolali odpor medzi liberálnou opozíciou a ďalšiu vlnu kritiky namierenú proti vládnucej strane Práva a spravodlivosti (PiS).

"Ľudia, ktorí patria do takzvaných sexuálnych menšín, sú naši bratia a sestry, za ktoré Ježiš Kristus položil život. Ale rešpekt k týmto ľuďom nemôže viesť k prijatiu ideológie, ktorá má za cieľ revolúciu v spoločenských hodnotách a medziľudských vzťahoch," zastal sa Jedraszewského predseda Poľskej biskupskej konferencie, Poznanski arcibiskup Stanislaw Gadecký. Informoval o tom denník Catholic Herald.

SkryťVypnúť reklamu

Gadecký zároveň žiadal poľský parlament, aby sa nezastával snáh o zrovnoprávnenie zväzku rovnakých pohlaví a adopciu detí pármi rovnakého pohlavia.

Prvý poľský politik a zároveň líder proeurópskej strany Jar, ktorý otvorene priznal odlišnú sexuálnu orientáciu, Robert Bierdon, nazval arcibiskupa Jedraszewského "prevteleným diablom" a obvinil ho z prekročenia hraníc, za ktoré by sa nikto nemal v demokratickom štáte dostať.

"Som gay a on mi do tváre hovorí, že mám mor. Chcel by som mu povedať o svojom detstve a o tom, ako som chcel spáchať samovraždu potom, čo som opakovane čítal, že homosexualita je choroba," povedal politik a informoval, že pripravuje list pápežovi Františkovi a dúfa, že do situácie zasiahne.

SkryťVypnúť reklamu

V reakcii na arcibiskupove slová cez dve stovky protestujúcich vrátane katolíkov pred Apoštolskou nunciatúrou vo Varšave požadovali podľa serveru TVN 24 Jedraszewského odvolanie.

"Táto revolúcia zvykov a mravov často mávala vlajkou slobody - slobody v úvodzovkách - ale v skutočnosti viedla k duchovnému a materiálnemu spustošenia nespočetných ľudských bytostí, najmä tých najzraniteľnejších. Je stále zrejmejšie, že úpadok manželstvo sa spája s rastom chudoby a radom ďalších sociálnych problémov," uviedol pápež František podľa Rádia Vatikán.

Tiež prirovnal rodovú teóriu k jadrovým zbraniam a genetickej manipulácii. "Nič z toho neuznáva poriadok stvorenia," komentoval.

Na druhej strane však pripúšťa, že isté zlepšenie v akceptovaní a súcitu s LGBT komunitou je nutné, informoval server RT News.

SkryťVypnúť reklamu

LGBT sa rozširuje o satanistickú agendu

Pražský arcibiskup Dominik Duka sa v predvečer pražského Prague Pride poľských súputníkov zastal.

"Pripájam sa k vyhláseniu predsedu poľských biskupov, arcibiskupovi Gadeckého, ktorý sa vymedzil voči svetonázorovému totalitarizmu prezentovaného v poslednom období agresívnymi vyjadreniami stúpencov ideológie LGBT," uviedol Duka na Twitteri.

"Ako primas český, predseda Českej biskupskej konferencie, arcibiskup pražský a kardinál rímskokatolíckej cirkvi sa k vyhlásenie predsedu poľského episkopátu pripájam a k podobnému kroku vyzývam aj zástupcov slovenských a maďarskej biskupskej konferencie," hlásal na svojich stránkach kardinál Duka.

"Zároveň vnímam ako varovné, že témy LGBT ideológia sa podľa posledných správ rozširujú aj o ateistickú a satanistickú agendu, teda o javy, o ktorých odmietnutí nemôže byť celospoločenských pochýb," pripojil.

SkryťVypnúť reklamu

Duka sa k "agresívnej a miestami aj nenávistné rétorike stúpencov ideológie LGBT", ako ju označil na svojom webe, nevyjadruje prvýkrát.

Už v roku 2011 apeloval pri prvom konaní pochodu Prague Pride na vtedajšieho pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby zrušil svoju záštitu nad celou akciou.

Podľa jeho mienky bolo "už z predbežného programu Prague Pride zreteľné, že nejde o otázku práva menšiny na toleranciu, ale o propagáciu uvoľneného životného štýlu, ktorý nie je zodpovedný, dôstojný a krásny" a že "takéto akcie mediálnej cestou vytesňujú zo spoločnosti naozajstný vhľad do vážnosti problému".

Duka je tiež odporca prenášanie festivalu Prague Pride do katolíckych farností, pretože podľa neho "Cirkev nemôže rad postojov organizátorov a stúpencov zo zásady zdieľať a nie je šťastné, keď sa táto problematika v Cirkvi otvára práve v súvislosti s pochodom hrdosti, pretože prevažná časť účastníkov nie sú veriaci a nie je ich zámerom riešiť vzťah k cirkvi".

SkryťVypnúť reklamu

Strety zástancov a odporcov LGBT nie sú v Poľsku ojedinelé

V katolíckom Poľsku sa nejedná o prvý rozruch spôsobený odporcami LGBT.

Minulý mesiac súdy zakázali distribúciu nálepiek s nápisom "zóna bez LGBT", ktoré obsahovalo aktuálne číslo konzervatívneho týždenníka Gazeta Poľska, podľa ktorého majú práva komunity LGBT "všetky znaky totalitnej ideológie". Opozícia ich prirovnala k nacistickým protižidovskými plagátom.

V máji zase polícia zatkla aktivistku Elzbietu Podlesny, ktorá organizovala akcie za práva sexuálnych menšín a údajne sa dopustila urážky náboženského cítenia, keď vytvorila a rozširovala plagáty, na ktorých je Panna Mária sa svätožiarou vo farbách dúhy.

Odlišná sexualita je v Poľsku, v ktorom sa podľa prieskumu z roku 2014 cez 85 percent hlási ku katolíkom, stále kontroverzná. Manželstvo rovnakých pohlaví poľské zákony neuznávajú a dúhové pochody sa stretávajú s otvorenými prejavmi odporu.

SkryťVypnúť reklamu

V júli obvinili stúpenci práv sexuálnych menšín bialystockého biskupa Tadeusza Wojdu z podporovania násilia voči pochodu LGBT stúpencov, ktorý prešiel východnou časťou mesta. Polícia proti odporcom musela použiť zábleskové granáty a peprový sprej, aby ich udržala mimo dosahu sprievode.

Vládnuca poľská konzervatívna strana Právo a spravodlivosť urobila z odporu k LGBT ústredný bod svojej kampane pred októbrovými parlamentnými voľbami. Komunitu zobrazuje ako hrozbu pre spoločnosť a rodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu