SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Na pobočku rakúskej pravicovej strany FPÖ zaútočili ľavicoví extrémisti

Na budovu hodili Molotovove kokteily. Generálny tajomník FPÖ sa pýta, ako ďaleko sú pripravení zájsť takíto anarchisti.

Proti  FPÖ protestujú ľavičiari v Rakúsku pravidelne.Proti FPÖ protestujú ľavičiari v Rakúsku pravidelne. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - Skupina štyroch osôb zaútočila v noci na pondelok zápalnými fľašami na pobočku pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v Sankt Pöltene, hlavnom meste spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Požiar v skladovom priestore sa však podarilo rýchlo uhasiť, uviedla tlačová agentúra APA s odvolaním sa na vyjadrenie policajného hovorcu.

Krajinský predseda FPÖ Udo Landbauer medzitým odsúdil tento "cielený podpaľačský útok" ako prejav "politickej nenávisti a hrubého násilia".

SkryťVypnúť reklamu

Maskovaní páchatelia sa podľa neho pokúsili pomocou tzv. Molotovových kokteilov "podpáliť celú budovu", pričom "rátali aj s obeťami na životoch". V priestoroch pobočky totiž v predvolebnom období pravidelne nocujú jej pracovníci a navyše mohli byť ohrozené aj susedné domy. Landbauer odsúdil tento čin aj ako "útok na demokraciu".

Generálny tajomník FPÖ Christian Hafenecker opísal skupinu útočníkov ako "štvoricu ľavicových extrémistov". Položil pritom otázku, "ako ďaleko sú pripravení zájsť takíto anarchisti", ktorí sú podľa neho "podporovaní a chránení SPÖ (Sociálnodemokratickou stranou Rakúska), Zelenými a mimovládnymi organizáciami ako SOS-Mitmensch".

SkryťVypnúť reklamu

Incident zachytili bezpečnostné kamery, pričom podľa FPÖ na zverejnenom zázname vidieť aj to, ako si jeden z páchateľov "nedopatrením podpálil vlastné oblečenie". Skupina z miesta činu utiekla, dve osoby sa však neskôr vrátili, aby "dokonali dielo". Prípadnej ujme na zdraví zabránil "odvážny zásah" vodičky taxíka, doplnila samotná strana.

Prípadom sa zaoberá okrem kriminalistov aj dolnorakúsky Krajinský úrad pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu.

Rakúsko sa pripravuje na septembrové predčasné parlamentné voľby v dôsledku májového rozpadu koaličnej vlády FPÖ a konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) na čele s vtedajším kancelárom Sebastianom Kurzom, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu nakrúteného tajne na španielskom ostrove Ibiza.

SkryťVypnúť reklamu

Na ňom je zachytený dnes už bývalý predseda FPÖ Heinz-Christian Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej jedného ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k úspechu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu