SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Kaštieľ v Spišskom Hrhove bude od septembra opustený, starosta Ledecký má z toho vrásky

Dievčenská polepšovňa sa odsťahuje do Levoče a kaštieľ bude na predaj. Pre obec by však bola jeho prevádzka drahá.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove.Kaštieľ v Spišskom Hrhove. (Zdroj: Wikipedia)

Spišský Hrhov – Reedukačné centrum (RC) v Spišskom Hrhove by sa zo súčasných priestorov v budove neobarokového kaštieľa malo vysťahovať do konca augusta.

Starosta obce Vladimír Ledecký sa obáva, čo sa potom stane s historickou budovou z konca 19. storočia.

Ministerstvo vnútra SR pre TASR uviedlo, že kaštieľ si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu a budova je finančne náročná na údržbu a prevádzku, čo je aj hlavný dôvod sťahovania.

Po presťahovaní rezort predpokladá úsporu 30 000 až 40 000 eur ročne.

RC so svojimi súčasťami, teda strednou odbornou školou služieb a odborným učilišťom, bude sídliť v Levoči.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa riaditeľa RC Mareka Mikulu si rekonštrukciu vyžaduje predovšetkým fasáda historickej budovy, v ktorej po druhej svetovej vojne najprv sídlil detský domov, následne škola a od roku 1970 výchovný ústav.

Kaštieľ je majetkom štátu a jeho správcom ďalej zostáva RC. Podľa riaditeľa sa tento majetok stane prebytočným a po tom, čo znalec určí cenu, ho ponúknu na predaj.

Starosta Ledecký potvrdil, že obec prejaví záujem o budovy v areáli kaštieľa, ale nie o samotný kaštieľ. Potrebuje totiž rozšíriť kapacitu svojho školského zariadenia.

S kaštieľom to bude podľa starostu náročné. „Ja sa chystám odísť z funkcie starostu, takže to nechám na poslancov, a zatiaľ nie sme rozhodnutí, čo s tým,“ povedal.

„Tam treba investovať niekoľko miliónov, ja si osobne myslím, že o to nebude veľký záujem a ostane to na pleciach štátu,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Obáva sa krádeží v opustenom objekte. „Je to v strede parku, nie je tam osvetlenie. Zatiaľ sme sa dohodli, že to budeme v noci strážiť, ale to len krátkodobo,“ ozrejmil.

Vladimír Ledecký by bol rád, keby kaštieľ našiel nejaké využitie. Podľa neho je pre každú obec lepšie, keď má v centre fungujúcu opravenú pamiatku ako chátrajúcu budovu.

Upozornil tiež na to, že celý interiér historického objektu je veľmi dobre zachovaný a stavba je zvnútra v dobrom stave.

Ku kaštieľu prilieha 17-hektárový park, ktorý sa pred niekoľkými rokmi začal dostávať do pôvodnej podoby.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove postavili v rokoch 1893 – 1895 vo francúzskom neobarokovom slohu a jeho majiteľom bol gróf Gustáv Csáky.

Po roku 1945 bol skonfiškovaný; po grófovi ostal nielen kaštieľ s kaplnkou, ale aj park, skleník a hospodársky dvor aj s liehovarom. V 50. rokoch 20. storočia objekt zaradili medzi kultúrne pamiatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu