SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kaštieľ v Spišskom Hrhove bude od septembra opustený, starosta Ledecký má z toho vrásky

Dievčenská polepšovňa sa odsťahuje do Levoče a kaštieľ bude na predaj. Pre obec by však bola jeho prevádzka drahá.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove.Kaštieľ v Spišskom Hrhove. (Zdroj: Wikipedia)

Spišský Hrhov – Reedukačné centrum (RC) v Spišskom Hrhove by sa zo súčasných priestorov v budove neobarokového kaštieľa malo vysťahovať do konca augusta.

Starosta obce Vladimír Ledecký sa obáva, čo sa potom stane s historickou budovou z konca 19. storočia.

Ministerstvo vnútra SR pre TASR uviedlo, že kaštieľ si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu a budova je finančne náročná na údržbu a prevádzku, čo je aj hlavný dôvod sťahovania.

Po presťahovaní rezort predpokladá úsporu 30 000 až 40 000 eur ročne.

RC so svojimi súčasťami, teda strednou odbornou školou služieb a odborným učilišťom, bude sídliť v Levoči.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa riaditeľa RC Mareka Mikulu si rekonštrukciu vyžaduje predovšetkým fasáda historickej budovy, v ktorej po druhej svetovej vojne najprv sídlil detský domov, následne škola a od roku 1970 výchovný ústav.

Kaštieľ je majetkom štátu a jeho správcom ďalej zostáva RC. Podľa riaditeľa sa tento majetok stane prebytočným a po tom, čo znalec určí cenu, ho ponúknu na predaj.

Starosta Ledecký potvrdil, že obec prejaví záujem o budovy v areáli kaštieľa, ale nie o samotný kaštieľ. Potrebuje totiž rozšíriť kapacitu svojho školského zariadenia.

S kaštieľom to bude podľa starostu náročné. „Ja sa chystám odísť z funkcie starostu, takže to nechám na poslancov, a zatiaľ nie sme rozhodnutí, čo s tým,“ povedal.

„Tam treba investovať niekoľko miliónov, ja si osobne myslím, že o to nebude veľký záujem a ostane to na pleciach štátu,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Obáva sa krádeží v opustenom objekte. „Je to v strede parku, nie je tam osvetlenie. Zatiaľ sme sa dohodli, že to budeme v noci strážiť, ale to len krátkodobo,“ ozrejmil.

Vladimír Ledecký by bol rád, keby kaštieľ našiel nejaké využitie. Podľa neho je pre každú obec lepšie, keď má v centre fungujúcu opravenú pamiatku ako chátrajúcu budovu.

Upozornil tiež na to, že celý interiér historického objektu je veľmi dobre zachovaný a stavba je zvnútra v dobrom stave.

Ku kaštieľu prilieha 17-hektárový park, ktorý sa pred niekoľkými rokmi začal dostávať do pôvodnej podoby.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove postavili v rokoch 1893 – 1895 vo francúzskom neobarokovom slohu a jeho majiteľom bol gróf Gustáv Csáky.

Po roku 1945 bol skonfiškovaný; po grófovi ostal nielen kaštieľ s kaplnkou, ale aj park, skleník a hospodársky dvor aj s liehovarom. V 50. rokoch 20. storočia objekt zaradili medzi kultúrne pamiatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vladimír Ledecký

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.
Slovensko

Školy nie sú stavané na masívne testovanie, tvrdí Slovenská komora učiteľov

Ústredný krízový štáb zadal ministrovi školstva a samosprávam úlohu pripraviť plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť aj ochranu zdravia testovaním zamestnancov, žiakov a rodičov.

Ilustračné foto.
Slovensko

Pribudlo 2714 pozitívne testovaných a 22 úmrtí

Laboratóriá vo štvrtok otestovali 28 429 vzoriek. Je to 16,9 % z 10 928 ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,94 % z 17 501 antigénnych testov za včerajší deň.

Ilustračná fotografia.