SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Aktívne zálohy ozbrojených síl počtami zatiaľ nemajú na Slovenských brancov

Aktuálne cvičí asi 80 záložníkov, rezort obrany by ich potreboval viac. „Branci“ vedia ľudí osloviť lepšie, hnevá sa expert.

Ilustračné foto - nástup príslušníkov aktívnych záloh v Seredi v máji 2017.Ilustračné foto - nástup príslušníkov aktívnych záloh v Seredi v máji 2017. (Zdroj: TASR)

Bratislava – V rámci aktívnych záloh Ministerstva obrany SR cvičia desiatky ľudí. Rezort obrany počítal s viac ako 100 záložníkmi.

Vyplýva to z informácie Ministerstva obrany SR, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Výcvik záloh aj adeptov Vojenskej polície

Aktívne zálohy sú súčasťou Ozbrojených síl SR, rezort ich môže nasadiť v prípade núdzových či krajných situácií.

Vojakovi v aktívnej zálohe patrí v zmysle zákona motivačný príspevok 600 eur ročne, ak absolvuje aspoň 75 percent času cvičenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„V tomto roku absolvovalo cvičenia aktívnych záloh 83 vojakov v zálohe. Zároveň dodávame, že v uvedenom počte je zahrnutých aj deväť príslušníkov, ktorí absolvovali historicky prvý výcvik aktívnych záloh pre potreby Vojenskej polície,“ informovala hovorkyňa rezortu.

„Ozbrojené sily SR a Vojenská polícia plánovali v tomto roku vycvičiť 105 príslušníkov aktívnych záloh,“ konštatovala.

Expert: Treba to celé zreformovať

„Tie počty sú jednoducho nedostatočné. Ako je možné, že polovojenská neprofesionálna organizácia Slovenskí branci, ktorá je prakticky na hrane legality, dokáže osloviť oveľa viac ľudí?“ Pýta sa povedal v reakcii na uvedenú informáciu bezpečnostný expert Juraj Krúpa.

Podľa neho si budú aktívne zálohy aj dobrovoľná vojenská príprava vyžadovať systémovú reformu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Podľa môjho názoru môže ísť aj o istú flexibilitu, ktorú nevedia Ozbrojené sily SR ponúknuť, pretože tí ľudia o to zjavne nemajú záujem. Nikto sa od vzniku týchto inštitútov poriadne nezamyslel, prečo to nefunguje,“ nazdáva sa J. Krúpa.

Pre porovnanie uviedol Českú republiku, kde sa ročne zúčastňuje na cvičeniach viac ako tisíc príslušníkov aktívnych záloh.

Rezort obrany očakával radikálne zvýšenie počtu záložníkov ešte v roku 2018, keď avizoval kapacitný plán na 300 záložníkov. Pritom v roku 2018 výcvik absolvovalo iba 54 ľudí.

Juraj Krúpa je odborníkom na obranu a bezpečnosť, ktorý pôsobí v Slovenskom inštitúte pre bezpečnostnú politiku v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

3 h
Boris Kollár.

Boris Kollár vylúčil alternatívu v podobe predčasných volieb. Podľa Remišovej si vážne diskusie vyžadujú čas.

7 h
Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Priznal, že vakcínu nakúpil proti ich vôli, ale je presvedčený o tom, že ako predseda vlády mal "psiu povinnosť urobiť všetko preto, aby sme urobili maximum pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku".

9 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík, v pozadí podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková a minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) odchádzajú z Prezidentského paláca po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Predseda SaS odmietol predčasné voľby, zloženie Národnej rady (NR) SR považuje za dobré.

10 h