SME
Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína
SLOVENSKO

Aktívne zálohy ozbrojených síl počtami zatiaľ nemajú na Slovenských brancov

Aktuálne cvičí asi 80 záložníkov, rezort obrany by ich potreboval viac. „Branci“ vedia ľudí osloviť lepšie, hnevá sa expert.

Ilustračné foto - nástup príslušníkov aktívnych záloh v Seredi v máji 2017.Ilustračné foto - nástup príslušníkov aktívnych záloh v Seredi v máji 2017.(Zdroj: TASR)

Bratislava – V rámci aktívnych záloh Ministerstva obrany SR cvičia desiatky ľudí. Rezort obrany počítal s viac ako 100 záložníkmi.

Vyplýva to z informácie Ministerstva obrany SR, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Výcvik záloh aj adeptov Vojenskej polície

Aktívne zálohy sú súčasťou Ozbrojených síl SR, rezort ich môže nasadiť v prípade núdzových či krajných situácií.

Vojakovi v aktívnej zálohe patrí v zmysle zákona motivačný príspevok 600 eur ročne, ak absolvuje aspoň 75 percent času cvičenia.

Článok pokračuje pod video reklamou

„V tomto roku absolvovalo cvičenia aktívnych záloh 83 vojakov v zálohe. Zároveň dodávame, že v uvedenom počte je zahrnutých aj deväť príslušníkov, ktorí absolvovali historicky prvý výcvik aktívnych záloh pre potreby Vojenskej polície,“ informovala hovorkyňa rezortu.

„Ozbrojené sily SR a Vojenská polícia plánovali v tomto roku vycvičiť 105 príslušníkov aktívnych záloh,“ konštatovala.

Expert: Treba to celé zreformovať

„Tie počty sú jednoducho nedostatočné. Ako je možné, že polovojenská neprofesionálna organizácia Slovenskí branci, ktorá je prakticky na hrane legality, dokáže osloviť oveľa viac ľudí?“ Pýta sa povedal v reakcii na uvedenú informáciu bezpečnostný expert Juraj Krúpa.

Podľa neho si budú aktívne zálohy aj dobrovoľná vojenská príprava vyžadovať systémovú reformu.

„Podľa môjho názoru môže ísť aj o istú flexibilitu, ktorú nevedia Ozbrojené sily SR ponúknuť, pretože tí ľudia o to zjavne nemajú záujem. Nikto sa od vzniku týchto inštitútov poriadne nezamyslel, prečo to nefunguje,“ nazdáva sa J. Krúpa.

Pre porovnanie uviedol Českú republiku, kde sa ročne zúčastňuje na cvičeniach viac ako tisíc príslušníkov aktívnych záloh.

Rezort obrany očakával radikálne zvýšenie počtu záložníkov ešte v roku 2018, keď avizoval kapacitný plán na 300 záložníkov. Pritom v roku 2018 výcvik absolvovalo iba 54 ľudí.

Juraj Krúpa je odborníkom na obranu a bezpečnosť, ktorý pôsobí v Slovenskom inštitúte pre bezpečnostnú politiku v Bratislave.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko


Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtářová: Politické neziskovky sú skryté nebezpečenstvo

"Vnímam veľmi ťažko, že z verejných peňazí je prostredníctvom politických neziskoviek platená propagácia ideológií. Propagované témy totiž majú nápadne často - trúfam si povedať takmer vždy - charakter neomarxistických, progresivistických či aspoň krajne liberálnych tém."

Markéta Šichtařová (38) je česká ekonómka, vyštudovala hospodársku politiku a finančné trhy na pražskej Vysokej škole ekonomickej. Pracovala ako analytička pre českú Volksbank, kde sa neskôr stala hlavnou ekonómkou. Z pozície odišla v roku 2004.
Slovensko

Špecializovaná firma dnes začína práce v zničenej bytovke, okolité byty evakuovali

Súčasťou bezpečnostných opatrení bude aj zákaz vstupu na strechy v meste za účelom pozorovania či fotografovania prác.

Zahraničie

Cestujem sediac na zemi v preplnenom vlaku, sťažovala sa Greta. Mala miestenku v prvej triede, čuduje sa nemecký prepravca

Priveľa odkazov klimatickej ikony ľavice už často vzbudzuje kontroverzie. Greta vysvetľovala aj to, ako myslela svoje slová "Postavme politikov k stene..."

Greta Thunbergová v Madride.
Slovensko

Dôchodcovia si môžu vypočítať zvýšenie dôchodku na kalkulačke

Má informatívny charakter. O zvýšení dôchodku od 1. januára 2020 bude Sociálna poisťovňa každého dôchodcu informovať v rozhodnutí, ktoré dostane v januári.