SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Nanebovzatie Panny Márie je pre veriacich potvrdením večnosti

Patrí medzi najstaršie a zrejme najzáhadnejšie mariánske sviatky. Vo štvrtok slávime sviatok Nanebovzatia Panny Márie.

Kaplnka zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie v Kapušanoch.Kaplnka zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie v Kapušanoch. (Zdroj: Foto: VV)

Tento týždeň 15. 8. slávime sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Patrí medzi najstaršie sviatky. Aj keď nie je presne jasné, kedy a kde Panna Mária zomrela. Hovorí sa, že na večnosť odišla v meste Efez, kde pôsobil sv. Ján ktorému ju Kristus pri kríži, keď zomieral, zveril.

Sv. Ján Damascénsky (P.G.,I.,96) hovorí o tradícii jeruzalemskej cirkvi:

„Sv. Juvenal, jeruzalemský biskup na chalcedénskom koncile (451) oznámil cisárovi Marciánovi a Pulcherii, ktorí si priali vlastniť telo Božej matky, že Mária zomrela v prítomnosti apoštolov. Ale keď neskôr na žiadosť sv. Tomáša otvorili jej hrob, zistili, že je prázdny. Na základe toho apoštoli dospeli k presvedčeniu, že jej telo bolo vzaté do neba.“

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorí sa tiež, že Panna Mária odišla na večnosť ako 72-ročná bez bolesti.

Nanebovzatie Panny Márie je pre veriacich kresťanov akýmsi zadosťučinením a tiež nádejou, že aj my ostatní budeme raz vzkriesení.

Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie

Na Slovensku je niekoľko mariánskych miest, kostolov zasvätených Nanebovzatiu Panny Márie. V Kapušanoch pri Prešove je pod hradom kaplnka zasvätená Nanebovzatiu.

Už pred trinástimi rokmi ju dal postaviť miestny manželský pár, František Varga s manželkou Veronikou z vďaky za záchranu svojho života.

Toto miesto je dnes nielen útočiskom pre okoloidúcich, zväčša turistov, ale aj miestom, kde sa dá načerpať energia a sila od Božej Matky Panny Márie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu