SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Učiteľ v Maroku komentoval dievčatá v šortkách: Mali by im odťať hlavu!

Dobrovoľnícke brigády mladých Belgičanov zrušili pre rozruch okolo televíznej reportáže, v ktorej mali dievčatá krátke nohavice.

Mladé Belgičanky neboli na brigáde v Maroku oblečené podľa pravidiel islamu.Mladé Belgičanky neboli na brigáde v Maroku oblečené podľa pravidiel islamu. (Zdroj: Facebook)

Skupina 37 dobrovoľníkov z Belgicka pomáhala v dedine Adar v južnom Maroku opravovať cestu v rámci brigády pod hlavičkou organizácie Bouworde.

V skupine boli chlapci aj dievčatá a ich aktivita zaujala miestne médiá, uviedol portál flámskej televízie VRT.

Boli príliš odhalené

Šot odvysielaný v marockej televízii však upútal pozornosť samozvaných strážcov islamu, ktorí si všimli, že najmä dievčatá neboli pri práci oblečené podľa miestnych zvyklostí – konkrétne, mali na sebe krátke nohavice.

Na Facebooku vznikla okolo televízneho videa debata, v rámci ktorej autor jedného postu kriticky poznamenal, že brigádujúce mladé ženy „mali rešpektovať tradície regiónu a marockú islamskú identitu.“

Skryť Vypnúť reklamu

„Mali byť zahalené; táto práca je pre mužov a to, čo urobili, bola čistá provokácia,“ pokračoval ďalej príspevok podľa stránky Morocco World News.

(Dodajme vlastný názor, že vskutku ťažko možno namietať voči požiadavke, aby prichádzajúci príslušníci inej kultúry rešpektovali zvyky krajiny, v ktorej sú hosťami.)

Náprava odrezaním hlavy

Problémom však bol až nasledujúci príspevok, ktorý bol reakciou iného účastníka diskusie.

„Máš pravdu! Mali by im odťať hlavu, aby sa nikto ďalší neodvážil spochybniť učenie nášho náboženstva,“ napísal.

Uvedená diskusia prebiehala v rámci skupiny s asi 500 000 členmi na Facebooku, z ktorých väčšina sú učitelia.

Ako sa ukázalo, učiteľom bol aj horlivý potenciálny odtínač hláv. Pôsobil v oblasti Tangeru na severe Maroka a má 26 rokov. Toto všetko o ňom zistila polícia, ktorá ho prišla zatknúť. Obvinenie znelo: terorizmus.

Skryť Vypnúť reklamu

Obyvateľstvo je však milé

Po tomto vývoji situácie odporučilo belgické veľvyslanectvo všetkým brigádnikom odchod z krajiny – o ktorej sa, mimochodom, v citovanej reportáži vyjadrovali veľmi pozitívne.

Dievčina menom Luna si napríklad pochvaľovala, že „obyvateľstvo je veľmi milé, sú vždy priateľskí, pozdravia nás a spýtajú sa, ako sa máme“.

Z celej skupiny sa napokon predčasne vrátili domov do Európy len traja účastníci. Ambasáda však nedovolila príchod ďalších turnusov, čo sa dotklo 80 záujemcov.

Nezisková organizácia Bouworde prostredníctvom svojej hovorkyne uviedla, že v ďalších ročníkoch dobrovoľníckych táborov nebude sprísňovať pravidlá týkajúce sa oblečenia. Je tiež presvedčená, že účastníkov pred ich odchodom dostatočne informuje o miestnych zvykoch v regióne, do ktorého idú.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 7 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 12 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 10 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 14 h