SME
Nedeľa, 18. august, 2019 | Meniny má Elena, Helena
ZAHRANIČIE

Učiteľ v Maroku komentoval dievčatá v šortkách: Mali by im odťať hlavu!

Dobrovoľnícke brigády mladých Belgičanov zrušili pre rozruch okolo televíznej reportáže, v ktorej mali dievčatá krátke nohavice.

Mladé Belgičanky neboli na brigáde v Maroku oblečené podľa pravidiel islamu.Mladé Belgičanky neboli na brigáde v Maroku oblečené podľa pravidiel islamu.(Zdroj: Facebook)

Skupina 37 dobrovoľníkov z Belgicka pomáhala v dedine Adar v južnom Maroku opravovať cestu v rámci brigády pod hlavičkou organizácie Bouworde.

V skupine boli chlapci aj dievčatá a ich aktivita zaujala miestne médiá, uviedol portál flámskej televízie VRT.

Boli príliš odhalené

Šot odvysielaný v marockej televízii však upútal pozornosť samozvaných strážcov islamu, ktorí si všimli, že najmä dievčatá neboli pri práci oblečené podľa miestnych zvyklostí – konkrétne, mali na sebe krátke nohavice.

Na Facebooku vznikla okolo televízneho videa debata, v rámci ktorej autor jedného postu kriticky poznamenal, že brigádujúce mladé ženy „mali rešpektovať tradície regiónu a marockú islamskú identitu.“

Článok pokračuje pod video reklamou

„Mali byť zahalené; táto práca je pre mužov a to, čo urobili, bola čistá provokácia,“ pokračoval ďalej príspevok podľa stránky Morocco World News.

(Dodajme vlastný názor, že vskutku ťažko možno namietať voči požiadavke, aby prichádzajúci príslušníci inej kultúry rešpektovali zvyky krajiny, v ktorej sú hosťami.)

Náprava odrezaním hlavy

Problémom však bol až nasledujúci príspevok, ktorý bol reakciou iného účastníka diskusie.

„Máš pravdu! Mali by im odťať hlavu, aby sa nikto ďalší neodvážil spochybniť učenie nášho náboženstva,“ napísal.

Uvedená diskusia prebiehala v rámci skupiny s asi 500 000 členmi na Facebooku, z ktorých väčšina sú učitelia.

Ako sa ukázalo, učiteľom bol aj horlivý potenciálny odtínač hláv. Pôsobil v oblasti Tangeru na severe Maroka a má 26 rokov. Toto všetko o ňom zistila polícia, ktorá ho prišla zatknúť. Obvinenie znelo: terorizmus.

Obyvateľstvo je však milé

Po tomto vývoji situácie odporučilo belgické veľvyslanectvo všetkým brigádnikom odchod z krajiny – o ktorej sa, mimochodom, v citovanej reportáži vyjadrovali veľmi pozitívne.

Dievčina menom Luna si napríklad pochvaľovala, že „obyvateľstvo je veľmi milé, sú vždy priateľskí, pozdravia nás a spýtajú sa, ako sa máme“.

Z celej skupiny sa napokon predčasne vrátili domov do Európy len traja účastníci. Ambasáda však nedovolila príchod ďalších turnusov, čo sa dotklo 80 záujemcov.

Nezisková organizácia Bouworde prostredníctvom svojej hovorkyne uviedla, že v ďalších ročníkoch dobrovoľníckych táborov nebude sprísňovať pravidlá týkajúce sa oblečenia. Je tiež presvedčená, že účastníkov pred ich odchodom dostatočne informuje o miestnych zvykoch v regióne, do ktorého idú.

Načítavám video...

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Názor

Stane sa z Orwellovho románu policajný manuál? V Británii už k tomu nemajú ďaleko

Policajt mladíkovi pri vyšetrovaní povedal, že musí preveriť jeho myslenie. Dôvodom bolo, že retvítol text feministickej pesničky.

Postavy v knihe 1984 neustále sledovali kamery lídra krajiny Veľkého brata. Z novely vznikol aj film z roku 1984.
Slovensko

Ministerstvo pokračuje v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA

Hlavnou líniou Slovenskej republiky v rokovaniach s americkou stranou je od začiatku rokovaní zabezpečenie toho, aby dohoda, ak bude v budúcnosti uzatvorená, v plnom rozsahu rešpektovala suverenitu SR, jej ústavu a právny rámec.

Ilustračná snímka.
Zahraničie

Samovražedný útočník rozsieval smrť na svadbe

Zákerný útok prišiel po desaťdňovom pokoji v Kábule. Neprežilo ho 63 ľudí, ďalších 182 osôb utrpelo pri výbuchu zranenia.

Zničená svadobná sála v Kábule, kde samovražedný atentátnik zabil 63 ľudí a 182 zranil.
Zahraničie

Rusi výrazne okresali zoznam zakázaných povolaní pre ženy. Už ich je iba sto

Stále sú v zozname zamestnania, ktoré si vyžadujú väčšiu fyzickú námahu alebo sú škodlivé pre zdravie.

Zvárač hliníka - profesia, ktorá na trhu chýba