SME
Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína
ZAHRANIČIE

Učiteľ v Maroku komentoval dievčatá v šortkách: Mali by im odťať hlavu!

Dobrovoľnícke brigády mladých Belgičanov zrušili pre rozruch okolo televíznej reportáže, v ktorej mali dievčatá krátke nohavice.

Mladé Belgičanky neboli na brigáde v Maroku oblečené podľa pravidiel islamu.Mladé Belgičanky neboli na brigáde v Maroku oblečené podľa pravidiel islamu.(Zdroj: Facebook)

Skupina 37 dobrovoľníkov z Belgicka pomáhala v dedine Adar v južnom Maroku opravovať cestu v rámci brigády pod hlavičkou organizácie Bouworde.

V skupine boli chlapci aj dievčatá a ich aktivita zaujala miestne médiá, uviedol portál flámskej televízie VRT.

Boli príliš odhalené

Šot odvysielaný v marockej televízii však upútal pozornosť samozvaných strážcov islamu, ktorí si všimli, že najmä dievčatá neboli pri práci oblečené podľa miestnych zvyklostí – konkrétne, mali na sebe krátke nohavice.

Na Facebooku vznikla okolo televízneho videa debata, v rámci ktorej autor jedného postu kriticky poznamenal, že brigádujúce mladé ženy „mali rešpektovať tradície regiónu a marockú islamskú identitu.“

Článok pokračuje pod video reklamou

„Mali byť zahalené; táto práca je pre mužov a to, čo urobili, bola čistá provokácia,“ pokračoval ďalej príspevok podľa stránky Morocco World News.

(Dodajme vlastný názor, že vskutku ťažko možno namietať voči požiadavke, aby prichádzajúci príslušníci inej kultúry rešpektovali zvyky krajiny, v ktorej sú hosťami.)

Náprava odrezaním hlavy

Problémom však bol až nasledujúci príspevok, ktorý bol reakciou iného účastníka diskusie.

„Máš pravdu! Mali by im odťať hlavu, aby sa nikto ďalší neodvážil spochybniť učenie nášho náboženstva,“ napísal.

Uvedená diskusia prebiehala v rámci skupiny s asi 500 000 členmi na Facebooku, z ktorých väčšina sú učitelia.

Ako sa ukázalo, učiteľom bol aj horlivý potenciálny odtínač hláv. Pôsobil v oblasti Tangeru na severe Maroka a má 26 rokov. Toto všetko o ňom zistila polícia, ktorá ho prišla zatknúť. Obvinenie znelo: terorizmus.

Obyvateľstvo je však milé

Po tomto vývoji situácie odporučilo belgické veľvyslanectvo všetkým brigádnikom odchod z krajiny – o ktorej sa, mimochodom, v citovanej reportáži vyjadrovali veľmi pozitívne.

Dievčina menom Luna si napríklad pochvaľovala, že „obyvateľstvo je veľmi milé, sú vždy priateľskí, pozdravia nás a spýtajú sa, ako sa máme“.

Z celej skupiny sa napokon predčasne vrátili domov do Európy len traja účastníci. Ambasáda však nedovolila príchod ďalších turnusov, čo sa dotklo 80 záujemcov.

Nezisková organizácia Bouworde prostredníctvom svojej hovorkyne uviedla, že v ďalších ročníkoch dobrovoľníckych táborov nebude sprísňovať pravidlá týkajúce sa oblečenia. Je tiež presvedčená, že účastníkov pred ich odchodom dostatočne informuje o miestnych zvykoch v regióne, do ktorého idú.

Načítavám video...

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtářová: Politické neziskovky sú skryté nebezpečenstvo

"Vnímam veľmi ťažko, že z verejných peňazí je prostredníctvom politických neziskoviek platená propagácia ideológií. Propagované témy totiž majú nápadne často - trúfam si povedať takmer vždy - charakter neomarxistických, progresivistických či aspoň krajne liberálnych tém."

Markéta Šichtařová (38) je česká ekonómka, vyštudovala hospodársku politiku a finančné trhy na pražskej Vysokej škole ekonomickej. Pracovala ako analytička pre českú Volksbank, kde sa neskôr stala hlavnou ekonómkou. Z pozície odišla v roku 2004.
Slovensko

Špecializovaná firma dnes začína práce v zničenej bytovke, okolité byty evakuovali

Súčasťou bezpečnostných opatrení bude aj zákaz vstupu na strechy v meste za účelom pozorovania či fotografovania prác.

Zahraničie

Cestujem sediac na zemi v preplnenom vlaku, sťažovala sa Greta. Mala miestenku v prvej triede, čuduje sa nemecký prepravca

Priveľa odkazov klimatickej ikony ľavice už často vzbudzuje kontroverzie. Greta vysvetľovala aj to, ako myslela svoje slová "Postavme politikov k stene..."

Greta Thunbergová v Madride.
Slovensko

Dôchodcovia si môžu vypočítať zvýšenie dôchodku na kalkulačke

Má informatívny charakter. O zvýšení dôchodku od 1. januára 2020 bude Sociálna poisťovňa každého dôchodcu informovať v rozhodnutí, ktoré dostane v januári.