SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Svet opery je v kŕčoch. Hnutie #MeToo zaútočilo na opernú ikonu Plácida Dominga

Deväť žien ho po rokoch obvinilo zo sexuálneho obťažovania. Mnohé ďalšie, ktoré s ním spolupracovali, sa ho však zastávajú. Domingo vydal k obvineniam vyhlásenie. Dve operné telesá už zrušili jeho vystúpenia.

Placido Domingo.Placido Domingo. (Zdroj: TASR/AP)

Deväť žien zo Spojených štátov obvinilo španielskeho operného speváka a režiséra Plácida Dominga zo sexuálneho obťažovania, píše server abc.es.

Urobili tak prostredníctvom oznámenia uverejneného združením Associated Press (AP), ktoré prináša tieto informácie v sérii rozhovorov s údajnými obeťami a inými svedectvami známych alebo ich spolupracovníkov a hudobníkov.

Všetky ženy, s výnimkou jednej, zostávajú v anonymite.

Placido Domingo je jednou z najväčších svetových hviezd vo svete opery. V súčasnosti je generálnym riaditeľom opery v Los Angeles. Časť obvinení podrobne opísaných agentúrou AP siaha až do vzdialených rokov minulého storočia, keď bol umeleckým riaditeľom Washingtonskej opery.

SkryťVypnúť reklamu

S výnimkou jednej baletky sú to prípady speváčok, ktoré tvrdia, že ich kariéra utrpela kvôli ich odmietnutiu udržiavať vzťahy s Domingom.

Domingo: Je bolestné počuť, že som mohol niekoho obťažovať

Placido Domingo zverejnil v reakcii svoje vyhlásenie, ktoré nájdete napríklad aj na serveri abc.es.

„Obvinenia týchto anonymných ľudí, ktoré siahajú až tridsiať rokov dozadu, sú veľmi znepokojivé a, ako sa zdá, nepresné.

Stále je bolestné počuť, že som mohol niekoho obťažovať alebo prinútiť, aby sa cítil nepohodlne, bez ohľadu na to, ako dlho to bolo a napriek mojim najlepším úmyslom. Veril som, že všetky moje interakcie a vzťahy boli vždy vítané a konsenzuálne . Ľudia, ktorí ma poznajú alebo pracovali so mnou, vedia, že nie som niekto, kto by úmyselne ublížil, urazil alebo zahanbil kohokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Uznávam však, že pravidlá a hodnoty, pomocou ktorých sa dnes meriame, sa veľmi líšia od toho, aké boli v minulosti. Bol som požehnaný a mám tú česť mať viac ako 50-ročnú kariéru a budem sa držať najvyššieho štandardu."

Kto je Patricia Wulfová?

Jediná žena, ktorá súhlasila s odhalením svojho mena, je mezzosopránistka Patricia Wulfová, ktorá vo vyhláseniach pre AP hovorí, že sa stretla s Domingom v roku 1998 počas vystúpenia „Kúzelnej flauty“ vo Washingtone, píše abc.es.

Podľa vlastných slov na ňu Domingo čakal po predstaveniach, aby jej zablahoželal a pochválil ju a opýtal sa jej, prečo by mala čoskoro ísť domov.

„Úplne a určite to bolo sexuálne obťažovanie,“ hovorí dnes Wulfová.

„Keď sa k tebe niekto priblíži a s úsmevom sa ťa pýta, či musíš ísť domov, opakovane z toho vydedukujem, že chce ísť so mnou do postele,“ dodáva podľa AP.

SkryťVypnúť reklamu

Wulfová tvrdí, že medzi nimi bol sexuálny kontakt.

Iba jedna z deviatich žien tvrdí, že sa cítila povinná mať sex s Domingom. Bolo to v roku 1988 a ona bola súčasťou speváckeho zboru. Tenor jej ponúkol, že jej pomôže s prácou. Tri roky sa vraj spolu pravidelne stretávali a podľa nej v roku 1991 spolu dvakrát spali. Po druhom stretnutí sa rozhodla prerušiť akýkoľvek kontakt s tenoristom a dnes tvrdí, že to ukončilo jej kariéru.

Takmer päťdesiat svedkov, tvrdí redaktorka AP

Autorka informácií AP Jocelyn Geckerová tvrdí, že hovorila s deviatimi ženami, ktoré obviňujú Dominga, a so 40 ďalšími ľuďmi, ktorí tvrdia, že boli svedkami obťažovania alebo boli o ňom oboznámení.

Žiadny z ľudí, s ktorými sa o týchto udalostiach viedli rozhovory, nepodal sťažnosť orgánom činným v trestnom konaní v Los Angeles alebo Washingtone, mestách, v ktorých Domingo pracoval a kde sa údajne stretol so žalobkyňami.

SkryťVypnúť reklamu

Sedem z nich tvrdí, že príslovie „nie“ pre tenor malo negatívny vplyv na ich kariéru vo svete opery.

Ikona operného sveta

V 78 rokoch je Domingo jedným z najúspešnejších amerických spevákov a operných režisérov. Od roku 1962 je ženatý so sopranistkou Marta Ornelas, s ktorou má dve deti, Álvaro a Plácido Jr.

Redaktorka AP tvrdí, že tieto ženy „získali česť vďaka #MeToo a rozhodli sa, že najefektívnejším spôsobom boja proti obťažovaniu vo svojej práci je ukázať správanie najmocnejšej postavy vo svete opery".

Jedna z žien tvrdí, že toto odvetvie už celé desaťročia vedelo o údajnom obťažovaní, ale nikto nič nepovedal zo strachu z represálií alebo z poškodenia dobrého mena takých slušných inštitúcií, ako je opera v Los Angeles alebo vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

„Existuje tradícia varovania žien pred Placidom Domingom,“ povedala žena.

Niektoré kolegyne Plácida obhajujú

"Je to nečestné." zhodnotila obvinenia na Plácida Dominga jeho kolegyňa Ainhoa ​​Arteta. Sopranistka zo San Sebastiána urobila prvé kroky v opere práve pod rukami speváka z Madridu. V roku 1993 bola jednou z víťazov prvého ročníka súťaže Operalia, ktorú sponzoroval a organizoval Domingo.

Ďalším hlasom, ktorý mal k Domingovi veľmi blízko vo svojich začiatkoch, je sopranistka Ángeles Blancas.

„Môžem povedať, že Placido bol ku mne vždy veľmi zdvorilý a úctivý,“ povedala včera ABC. "V tomto ohľade som nemala problém s ním ani s nikým iným. Moja kariéra sa rozvinula v iných koľajach. Nikdy som o nič nepožiadala, ani som nikdy neklopala na jeho dvere."

SkryťVypnúť reklamu

Sopranistka je prekvapená, že údajné obťažovanie vyšlo najavo tridsať rokov po jeho vzniku.

"Sila sa, samozrejme, vždy uplatňovala mnohými rôznymi spôsobmi, ale nielen vo svete opery. A počas mojej kariéry som počula veľa príbehov, aj od Placida. Koľkokrát však nie je nič pravdivé o tom, čo sa hovorí, a zámerom je často iba pritiahnuť pozornosť."

Ďalšou ženou, ktorá bráni Dominga, je Pilar Jurado, sopranistka, skladateľka a prezidentka SGAE. Vo vyhláseniach pre EP definovala speváka ako „dokonalého pána. Je to komplikované, pretože neviem, čo s ním zažili iní ľudia, ale môžem povedať, že so mnou bol vzťah s ním dokonalý".

Účinky škandálu sú okamžité

Účinky škandálu na seba nenechali dlho čakať. The Philadelphia Orchestra zrušil účasť Plácida Dominga na jeho sezónnom otváracom koncerte 18. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Opera v San Franciscu zrušila vystúpenie, ktoré španielsky tenor plánoval 6. októbra. Opera v Los Angeles, ktorej generálnym riaditeľom je od roku 2003, začne vyšetrovanie týkajúce sa „externého poradenstva“.

Naproti tomu prezident salzburského festivalu Helga Rabl-Stadler potvrdil, že tenorista tam bude účinkovať podľa plánu 25. a 31. augusta.

"Plácida Dominga poznám už viac ako 25 rokov. Od začiatku som bol ohromený jeho úctyhodnými spôsobmi pri správaní sa so všetkými festivalovými pracovníkmi,“ uviedol.

Palau de les Arts vo Valencii zatiaľ tiež potvrdzuje účasť Dominga v opere Nabucco v decembri tohto roka.

Súvisiaci článok Žijeme v novej dobe, takzvaného znásilnenia dvadsať plus - www.konzervativnyweb.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu