SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Národnú kultúrnu pamiatku, kostol Všetkých svätých v Humennom, vynovujú

V kostole sú typické znaky a charakteristiky západoeurópskej gotiky, spája sa tam rímsky a byzantský rítus.

V kostole sa pracuje.V kostole sa pracuje. (Zdroj: Jana Otriová)

HUMENNÉ - Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Humennom je v súčasnosti pre potreby veriacich zatvorený. V jeho vnútri sa realizujú rekonštrukčné práce. Informoval o tom dekan farnosti František Mariňák.

Ako uviedol, príprava na obnovu interiéru gotickej stavby trvala viac ako rok. Keďže kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP), farnosť na nej spolupracovala s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove.

I keď sa rekonštrukčné práce začali realizovať len začiatkom augusta (5. 8.), v súčasnosti je už podľa Mariňáka na pôjde kostola nainštalovaná vzduchotechnika.

Skryť Vypnúť reklamu

Do konca októbra, kedy má byť obnova ukončená, sa má vymeniť elektroinštalácia, inštalovať nové svetlá, ozvučenie kostola a kamerový systém, uviedol.

Okrem funkčných vylepšení sa kostol Všetkých svätých dočká aj estetického vynovenia. Projekt rekonštrukcie zakončia maliarske práce a položenie novej dlažby.

Rekonštrukcia je podľa Mariňáka financovaná i z verejných zdrojov. Prešovský samosprávny kraj prispel na obnovu sakrálnej NKP sumou 19 500 eur, mesto Humenné hodnotou 15 000 eur.

So stavebnými robotníkmi sú v kostole aj pamiatkari. Predpísali architektonicko-historický a archeologický výskum, píše Jana Otriová na webe denníka Korzár hornyzemplin.korzar.sme.sk.

Našli viacero vrstiev podláh

Archeologický výskum realizovalo Vihorlatské múzeum, vedúcou výskumu je archeologička Ivana Strakošová. V kostole boli urobené tri archeologické sondy, jedna v kláštore.

Skryť Vypnúť reklamu

V týchto dňoch výskum ukončili.

„Výskum je v minimálnom rozsahu. Ide o to, aby sme aj na malom priestore získali čo najviac nových poznatkov o kostole,“ hovorí archeológ Peter Harčar z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Prešove.

Cieľom výskumu bolo odkryť čo najviac vrstiev podláh.

„Máme tu viacero podláh, podlahy z 19. storočia, barokové, časť renesančných. V najväčšej hĺbke sa zachovali stredoveké maltové podlahy. Sú zhruba meter desať od pôvodných úrovní. Máme tu celý zhluk podláh od začiatku vývoja kostola až po súčasnosť, čo nás veľmi teší,“ hovorí.

Archeologické nálezy budú predmetom ďalšieho spracovania.

Na hranici dvoch svetov

Zaujímavosťou sú odkryté nové stavebné fázy kostola.

„Ukazuje sa, že pod prístavbou kaplnky je ešte starší vstup do kostola, ktorý nateraz vyhodnocujeme ako stredovekú fázu kostola. Súčasťou je čiastočne zaniknutý kláštor. Svedčí to o tom, že hovoríme o mestskej architektúre a o sile postavenia šľachtického rodu, ktorý v mestečku býval. Pozorujeme tu snahu o honosné panské sídlo, a nie o nejaký dedinský kostolík,“ zdôrazňuje Harčar.

Skryť Vypnúť reklamu

Miesto je podľa jeho slov zaujímavé stretom západného a východného sveta, rímskeho a byzantského rítu.

„Sme na hraničnom východnom bode západného sveta. Máme tu západoeurópsku kultúru s najvýchodnejším dosahom. Kostol to potvrdzuje. Sú tu typické znaky a charakteristiky západoeurópskej gotiky, spája sa tu rímsky a byzantský rítus,“ objasňuje.

Ďalšou fázou stavebných prác je zasypanie a zaizolovanie nájdených podláh, aby sa pri ďalšej obnove nepoškodili.

„Ako finálnu sme vybrali kamennú veľkoformátovú podlahu, ktorá bola zachytená z barokovej fázy. Vtedy bolo riešené aj zaklenutie lode. Budem sa snažiť prinavrátiť výraz architektúry do barokovej podoby. Keďže sme našli odlišné typy dlažieb v svätyni a v lodi, v lodi bude použitý travertín, v kňažišti mramor,“ vysvetľuje pamiatkar Anton Liška z krajského pamiatkového úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Krypty neskúmali

Pod kostolom by mali byť dve krypty.

„Hľadali sme vstup do krypty, ktorý je zakreslený na barokovom projekte. Mal byť v lodi. Nenašli sme ho, ale zachytili sme exteriérové schodisko v južnej kaplnke. Predtým tu bol vstupný portál. Krypty by sa mali nachádzať pod loďou kostola a pod bočnou kaplnkou,“ spresňuje Liška.

Koľko ľudí je v nich pochovaných, známe nie je.

„V kláštorných kostoloch sa v kryptách bežne pochovávali členovia rádu. Z archívneho výskumu vieme, že by tu mali byť pochovaní aj členovia miestnych šľachtických rodín Vandernátovci, Čákyovci a pravdepodobne aj Drugetovci,“ uzatvára Liška.

Farba stien kostola ešte nie je definitívne určená. Do úvahy prichádza súčasná svetložltá alebo biela.

Do konca októbra sa veriaci budú stretávať na omšiach na troch miestach, u saleziánov, v nemocničnej kaplnke a v nedeľu vo veľkej zasadačke mestského úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu