SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Strašiak menom strach

Cez aké búrky a súženia prechádzaš ty? Čoho sa bojíš? Vedz, že Boh je s tebou! Volaj k nemu, on sa ti včas ohlási a pošle milosť a pokoj v pravý čas.

Strach možno mať prakticky zo všetkého.Strach možno mať prakticky zo všetkého. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Strach je akousi prirodzenosťou ľudí. Už na malých deťoch je vidieť strach. Z tmy, že pod ich posteľou je nejaký bubák, strach z cudzích ľudí, z vyšetrenia u lekára, z neznámeho prostredia.

Tak občas na pokyn malého dieťaťa necháme zapálené svetlo a je úsmevné, ak akože zoberieme metlu a vyháňame spod postele bubákov. Samozrejme, žiadny tam nie je, môžeme tak akurát rozvíriť prach, ak tam nejaký je.

Medzi dospelými je veľa silákov, ktorí sa naoko ničoho a nikoho neboja. Ale je to naozaj tak?

Každý sa niečoho bojíme. Máme strach z choroby, z neúspechu, že budeme vysmiati, ponížení, nepochopení, že nebudeme mať dostatok financií, neúspech v štúdiu, zamestnaní. Máme strach z búrok, zo smrti...

Skryť Vypnúť reklamu

Učeníci neboli iní. Hoci boli drsní chlapi a ostrieľaní rybári, predsa dostali strach. Už zažili mnoho búrok a nepriazní počasia. Pán Ježiš bol s nimi na lodi a spal. Premohla ho únava. More bolo neľútostné , kruté. Nie je divu, že mali strach. Nebo bolo zatiahnuté čiernymi mrakmi, križovali sa blesky, sprevádzané hromami. Loď sa začala topiť a učeníci mali ťažké srdce na Pána. ( Mat.8/24 ).

Vraveli si, my hynieme a on na nás nedbá, on spí. No nebola to pravda, on pohrozil búrke a prikázal moru, aby sa utíšilo.

V ( Mt.14/24,26) čítame príbeh, kde sú opäť na mori a vidia Pána kráčať po vode. Dostanú strach a vravia si, že je to mátoha. Ale on ich upokojuje a vraví, aby dúfali.

Peter sa snažil napodobniť Pána a chcel tiež chodiť po vode. Sprvoti sa mu to darilo, kým nedostal strach. Jeho následkom sa začal topiť.

Skryť Vypnúť reklamu

V starozákonnej knihe je príbeh o Jóbovi, ktorý je známy svojou vierou v Boha. Stratil všetko, čo mal, jeho najbližší ho nahovárali, aby preto zlorečil Bohu a neveril mu.

On ho napriek tomu nezradil. A nemal strach z toho, čo ešte príde. Vedel a vyznával, že Hospodin sa ako posledný postaví pred jeho prachom.

Samson ,tiež boží muž, bol známy svojou silou, hoci vzrastom a stavbou tela by to na neho nikto nepovedal, ak ho naplnil duch boží, bol schopný veľkých vecí.

Dokázal holými rukami roztrhnúť mladého leva, dokonca z toho profitoval, keď na spiatočnej ceste si v útrobách roztrhnutého leva pochutnal na sladučkom mede.

Nekonal vo vlastnej sile, pri strete s levom mal holé ruky, počkal na Hospodina a až potom konal. Nezľakol sa , nepanikáril, nezačal utekať.

Skryť Vypnúť reklamu

Daniel, spomínaný a známy príbehom z ohnivej pece, sa nezľakol vyhrážok kráľa a spolu so svojimi druhmi bol vhodený do pece. Neprosíkal, neplakal, veril Bohu a z pece odišiel ako víťaz. Víťaz v Bohu.

Je veľa kresťanov, ktorí odídu od Boha, stratia s ním spoločenstvo. Vyčítajú mu, že prišla búrka, zlá situácia, choroba, neúspech v práci. Opisujú, aké to bolo alebo stále je zlé. Samson neopisoval aký to bol veľký lev, aké strašné mal zuby. Veril Bohu, a on ho nesklamal.

My často jednáme tak, že nepočítame s našimi hranicami. Či už psychickými, či fyzickými. Zabúdame, že sme len ľudia. A zabúdame na Boha. Na jeho zasľúbenia, na jeho prítomnosť, vernosť a stálosť. Na to, že On nemá hranice. On bol, je a vždy bude, nemenný a stály, na svojom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase našej životnej búrky, možno zúfame a kričíme, nevidím ťa, nepočujem, Bože, kde si?

Ale On zasľúbil, nenechám ťa, ani ťa neopustím. V ( 5.Mojžišovej 31./8.) verš končí slovami nebudeš sa báť, ani strachovať! Nesľúbil nám život bez búrok, ale sľúbil, že nás cez tie búrky prevedie.

Nenechal nám ducha strachu, ale moci, lásky a zdravého rozumu. ( 2.Tim./1/7) Je treba sa postaviť na jeho zasľúbenia a pevne stáť na skale menom Ježiš. Cez aké búrky a súženia prechádzaš ty? Čoho sa bojíš? Vedz, že Boh je s tebou! Volaj k nemu, on sa ti včas ohlási a pošle milosť a pokoj v pravý čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu