SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Hanebné: Zahaľujeme vlastnú kultúru, len aby sme nikoho neurazili

Tým, že sme sa odmietli postaviť proti cenzúre a ani sme nepodporili slobodu prejavu pre Salmana Rushdieho, Rogera Scrutona, Jordana Petersona, Charlie Hebdo a Jyllands-Posten, vykročili sme na cestu podriadenia sa právu šaría a tyranii.

Salman Rushdie.Salman Rushdie. (Zdroj: FOTO TASR/AP)

Pred tromi rokmi urobila talianska vláda hanebné rozhodnutie. Nechala zahaliť starobylé rímske sochy, aby neurazili iránskeho prezidenta Hasana Rúhaního počas jeho návštevy. Nahé sochy boli zakryté bielym kartónom, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom v Gatestone Institute.

O rok neskôr bola vo Florencii počas návštevy korunného princa Abu Dhabi zahalená ďalšia socha nahého muža v klasickom grécko-rímskom štýle.

A teraz jedna z najznámejších britských galérií zakryla dva obrazy po tom, čo sa moslimovia sťažovali, že sú "rúhačské".

SkryťVypnúť reklamu

V galérii Saatchi Gallery v Londýne boli dva obrazy s nahými postavami počmárané nápisom v arabčine a moslimskí návštevníci začali požadovať ich odstránenie z výstavy Dúhové scény (Rainbow Scenes exhibition). Nakoniec boli tieto obrazy zahalené látkou.

"Tým, že Saatchi Gallery zahaľuje umelecké diela, ktoré islam považuje za rúhačské, sa táto galéria správa podobne ako Saudská Arábia," poznamenal Brendan O'Neill v britskom internetovom magazíne Spiked.

Jeden odborník označil aféru s týmito maľbami za "dnešnú obdobu Satanských veršov".

O'Neill mal na mysli knihu britského občana Salmana Rushdieho, vydanú v roku 1988. Iránsky "Najvyšší vodca" ajatolláh Chomejní v roku 1989 odsúdil Rushdieho za napísanie tejto knihy na smrť.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2016 stúpla odmena za Rushdieho hlavu na 4 milióny dolárov, keď skupina Iráncov prihodila k odmene 600 000 dolárov - bez jediného protestu Británie.

Práve po Rushdieho Satanských veršoch sa mnoho západných nakladateľstvo začalo skláňať pred islamistickým zastrašovaním. Román Satanské verše odmietlo vydať napríklad francúzske nakladateľstvo Christian Bourgois, ktoré už malo zakúpené práva na vydanie knihy.

Bolo to prvýkrát, čo bol v mene islamu odsúdený spisovateľ na odstránenie z povrchu zemského - a na jeho hlavu bola vypísaná vysoká odmena.

Rushdie je zatiaľ stále medzi nami, ale vražda režiséra Theo van Gogha v roku 2004, ktorý nakrútil film "Submission" (Podvolení) o islamskom násilí voči ženám, smrť mnohých arabsko-islamských intelektuálov, ktorí sa previnili tým, že slobodne písali, výtržnosti kvôli dánskym karikatúram, mnoho súdov (napríklad tu a tu) veľa pokusov o vraždu (napríklad tu a tu), vyvraždenie redakcie francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo, útoky po prejave pápeža v Regensburgu, nevydané knihy a nerealizované scenáre, maľby Mohameda uložené v depozitároch múzeí a zvyšujúci sa počet vyhrážok a trestov, vrátane bičovania množstva novinárov a spisovateľov ako napríklad saudskoarabského blogera Raifa Badawiho, by nás mali vyburcovať k činu - a nie nás zraziť na kolená.

SkryťVypnúť reklamu

Ako kapitulácia galérie Saatchi Gallery ukazuje, sloboda prejavu je teraz v Európe len prázdnou frázou.

Doteraz sme islamským extrémistom a západným priaznivcom appeasementu ustupovali.

Po 30 rokoch je to tragická lekcia z Rushdieho prípadu: Satanské verše by sa dnes neodvážil napísať žiadny spisovateľ; žiadne veľké nakladateľstvo ako trebárs Penguin by Satanské verše nevydalo; útoky médií proti "islamofóbom" by boli ešte silnejšie, rovnako tak ako zbabelá zrada západných diplomatov.

Dnes by vďaka sociálnym médiám ako nástroja cenzúry a latentnom masovým vyhrážkam mal akýkoľvek spisovateľ ďaleko menej šťastia, ako mal Rushdie pred 30 rokmi.

Odvtedy sme neurobili žiadny pokrok. Namiesto toho sa stále dookola stretávame s džihádom voči satanským veršom.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes by nikto nemal odvahu Satanské verše napísať, nieto ich zverejniť," povedal spisovateľ Hanif Kureishi. "Písané texty sú dnes nemastné neslané, pretože sa spisovatelia trasú strachom."

Spisovateľ Kenan Malik v roku 2008 napísal:

"To, o čom hovoríme, nie je systém formálnej cenzúry, keď štát zakazuje diela, o ktorých vyhlási, že sú urážlivé. To, čo tu vzniklo, je skôr autocenzúra, keď sa stalo urážanie morálne neakceptovateľné. 20 rokov po publikácii Satanských veršov sme sa s fatvou vnútorne stotožnili."

Zdá sa, že prípad Rushdieho hlboko ovplyvnil britskú spoločnosť. Kapitulácia galérie Saatchi Gallery v Londýne nie je ojedinelá.

Galéria Tate Britain upratala plastiku "Boh je veľký" od Johna Lathama. Jednalo sa o korán, bibliu a talmud vsadené do skla.

SkryťVypnúť reklamu

V kultúrnom centre Barbican Centre bola zcenzurovaná divadelná hra Christophera Marlowa "Tamerlán Veľký". Súčasťou hry bola zmienka, že prorok islamu nestojí za to, aby bol ľuďmi uctievaný, navyše je tam scéna, počas ktorej je spálený korán.

Umelecká galéria Whitechapel Gallery v Londýne odstránila výstavu obsahujúcu nahé bábiky, ktoré by mohli pohoršiť moslimov.

V londýnskej galérii umenia Mall Galleries zcenzurovali obraz "ISIS ohrozuje Sylvania" od umelca Mimsyho. Obraz zobrazuje teroristov ako plyšové zvieratká chystajúce sa zmasakrovať iná plyšové zvieratká pri pikniku.

V londýnskom divadle Royal Court Theatre prinútili Richarda Beana zcenzurovať sám seba pri adaptácii gréckej komédie "Lysistrata", v ktorej ženy podniknú sexuálny štrajk, aby zabránili mužom ísť do vojny. V Beanovej verzii štrajkujú islamské panny, aby zastavili samovražedných bombových atentátnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Britský establishment sa v mene boja proti "islamofóbii" už zrejme podriaďuje plazivo sa šíriacemu právu šaría. A tak už autocenzúra beží na plné obrátky.

Nedávno bolo vo Veľkej Británii vyhodených zo svojich pozícií niekoľko významných konzervatívnych intelektuálov. Jedným z nich bol jedinečný filozof Roger Scruton, ktorý bol vyhodený z vládnej komisie za to, že povedal, že slovo "islamofóbia" bolo vymyslené Moslimským bratstvom, "aby zablokovalo diskusiu o dôležitej téme".

Ďalší na rade bol kanadský psychológ Jordan Peterson, ktorému bolo zrušené hosťovanie na univerzite v Cambridgi ..., kvôli tomu, že sa vyfotografoval s mužom, ktorý na sebe mal tričko s nápisom: "Som hrdý islamofób."

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr profesor Peterson povedal, že slovo "islamofóbia" "čiastočne vykonštruovali islamskí extrémisti, aby zaistili, že islam ako taký nebude kritizovaný."

Prípady Rogera Scrutona a Jordana Petersona len potvrdzujú, že skutočným dôvodom pre výraz "islamofóbia" je snaha umlčať kritikov islamu.

Ako povedal Salman Rushdie - toto slovo bolo vymyslené preto, "aby pomohlo slepým zostať slepými."

Už je najvyšší čas, aby sa kyvadlo začalo vracať späť.

Nicholas Hytner (od roku 2003 do roku 2015 riaditeľ londýnskeho National Theatre) podľa denníka The Daily Telegraph povedal, že "bol šťastný, keď mohol uraziť kresťanov," ale "mal obavy z čohokoľvek, čo by mohlo nahnevať moslimov."

SkryťVypnúť reklamu

Poslední ľudia, ktorí tak urobili, boli novinári francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo. Zaplatili za to svojimi životmi.

Tým, že sme sa odmietli postaviť proti cenzúre a ani sme nepodporili slobodu prejavu pre Salmana Rushdieho, Rogera Scrutona, Jordana Petersona, Charlie Hebdo a Jyllands-Posten - a to je len špička ľadovca - vykročili sme na cestu podriadenia sa právu šaría a tyranii.

Vlastnú "rúhačskú" kultúru zahaľujeme pod burky, aby sme náhodou neurazili ľudí, ktorým je jedno, že urážajú nás.

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu