SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Európske operné scény potvrdili vystúpenia Plácida Dominga

Maestro čelí obvineniam zo sexuálneho obťažovania; zatiaľ deväť žien tvrdí, že sa ich nevhodne dotýkal.

Placido Domingo.Placido Domingo. (Zdroj: TASR/AP)

Miláno / New York – Viaceré európske opery potvrdili naplánované vystúpenia španielskeho operného speváka Plácida Dominga (78), ktorý čelí obvineniam zo sexuálneho obťažovania.

Domingovo vystúpenie podľa agentúry AP nezrušila žiadna z európskych opier, kde má spevák naplánované koncerty, vrátane milánskej opery La Scala.

Agentúra v utorok zverejnila správu, že deväť žien – osem speváčok a jedna tanečnica – obviňuje tenoristu zo sexuálneho obťažovania v období od 80. rokov 20. storočia.

Domingo označil tieto obvinenia za „mimoriadne bolestné a nepresne vykreslené“. Dodal: „Bol som presvedčený, že všetky moje kontakty aj vzťahy boli vždy vítané a dobrovoľné.“

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa španielskeho denníka El País zrušil pozvanie pre slávneho operného speváka filadelfský orchester, kde mal 18. septembra spievať na slávnostnom otvorení koncertnej sezóny.

Na obvinenia reagovala aj Opera Los Angeles (LA Opera), kde španielsky tenorista pôsobí ako generálny riaditeľ. Opera chce najať advokáta z externého prostredia, aby vznesené obvinenia prešetril.

Domingovo účinkovanie na Salzburskom hudobnom festivale 25. a 31. augusta potvrdila jeho prezidentka Helga Rabl-Stadlerová.

Médiám povedala, že Plácida Dominga pozná už viac ako 25 rokov a od začiatku na ňu okrem svojich umeleckých schopností zapôsobil aj úctivým správaním sa ku všetkým pracovníkom festivalu.

Domingo podľa nej „pozná všetkých po mene – od vrátnika po sekretára a vždy ďakuje aj za tú najmenšiu pomoc.“ Vyhlásila, že „keby sa obvinenia proti nemu vyskytli aj v sídle festivalu“ v Salzburgu, určite by o tom vedela.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa žien, ktoré obviňujú Dominga, došlo k jednotlivým prípadom v priebehu uplynulých 30 rokov od začiatku 80. rokov 20. storočia.

Jedna zo žien tvrdí, že Domingo dal svoju ruku pod jej šaty, ďalším trom vnútil svoje bozky. Ženy uviedli, že spevák sa dopustil aj ďalších nevhodných gest, napríklad im pri obede položil ruku na koleno.

Sedem z týchto deviatich žien uviedlo pre agentúru AP, že na ich kariéru malo nepriaznivý vplyv, keď odmietli jeho milostné návrhy. Niektoré povedali, že úlohy, ktoré im sľúbil, nikdy nedostali, lebo s ním už nemohli spolupracovať. Všetky ženy boli v čase údajného obťažovania veľmi mladé, na začiatku svojej umeleckej kariéry.

Domingo okrem iného uznal, že „dnešné normy a štandardy sú veľmi odlišné od minulosti“. Dodal, že mal „šťastie a česť“ pôsobiť v opere viac ako 50 rokov, a uviedol, že sa bude aj naďalej držať „najvyššieho štandardu“.

Skryť Vypnúť reklamu

Plácido Domingo bol jedným z najuznávanejších tenoristov 20. storočia. Aj laickému publiku sa stal známym, keď spolu s Lucianom Pavarottim a Josém Carrerasom spoločne vystupovali na koncertoch, na ktorých často účinkovali i hviezdy populárnej hudby. V ostatných rokoch sa hlas speváka, ktorý roky žije v manželskom zväzku, zmenil na barytón.

Domingo vytvoril viac ako 100 albumov a získal 14 prestížnych ocenení Grammy. Začiatkom tohto roka absolvoval svoje štvortisíce vystúpenie v kariére trvajúcej viac ako 60 rokov.

Väčšinu svojej kariéry strávil v Spojených štátoch, kde neskôr pôsobil ako generálny riaditeľ Opery Los Angeles.

Podozrenia na Domingovu adresu sú najnovšie zo série obvinení zo sexuálneho obťažovania či nevhodného správania, ktoré ich obete vznášajú voči osobnostiam z oblasti kultúry a šoubiznisu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto kauzy položili základ celosvetovému hnutiu známemu ako #MeToo apelujúcemu na ženy, aby podali svedectvo o nevhodnom správaní, ktorému boli vystavené.

Súvisiaci článok Žijeme v novej dobe, takzvaného znásilnenia dvadsať plus

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu